Jak zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę dostępu na placu budowy? Praktyczne rozwiązania

Każdy inwestor jest zobowiązany do tego, aby ogrodzić plac budowy. Jego ogrodzenie musi być solidnym zabezpieczeniem – przed tym, aby na miejsce robót nie miały dostępu nieupoważnione osoby. Jednocześnie musi być na tyle funkcjonalne, aby móc je szybko zamontować, a już po zakończeniu budowy – zdemontować. Podpowiadamy, w jakie ogrodzenie robocze warto zainwestować.

Jak przepisy regulują kwestie ogrodzenia placu budowy?

Ogrodzenie stawia się nie tylko w interesie inwestora, aby zapobiec kradzieży sprzętów i materiałów budowlanych. O tym, dlaczego jeszcze należy je postawić, mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2003 roku. Ma ono ogradzać plac budowy w taki sposób, aby nie był on zagrożeniem dla życia i zdrowia osób trzecich oraz zwierząt.

Ogrodzenie terenu robót budowlanych może być tymczasowe lub stałe – pod tym względem przepisy dają inwestorom dowolność. Nie może mieć ono mniej niż 1,5 m wysokości. Natomiast jeżeli będzie ono wyższe niż 2,2 m, jego postawnie będzie wymagać pozwolenie na budowę. Oprócz tego ogrodzenie takie:

 • powinno znajdować się nie na granicy działki, a na jej terenie;
 • nie zawsze musi otaczać całą posesję – ma ogradzać tylko to miejsce, w którym są prowadzone prace budowlane;
 • musi mieć stabilną konstrukcję, aby nie było zagrożeniem dla otoczenia.

Z czego może być wykonane ogrodzenie na plac budowy?

Solidne, zapobiegające wtargnięciu nieproszonych gości oraz zapewniające bezpieczeństwo – tego należy oczekiwać od ogrodzenia, które ma znaleźć się w miejscu robót. Najczęściej powstaje ono z:

 • płyt OSB – jest to kompozytowy materiał drewnopochodny. Zaletą wykonanego z niego ogrodzenia będzie jego niewielka waga, a co za tym idzie, sprawny montaż. Płyty OSB nie są jednak najwytrzymalszym materiałem. Nie zawsze chronią przed wtargnięciem na teren robót – zdeterminowany intruz nie będzie miał problemu, aby je uszkodzić i dostać się na plac budowy;
 • pełnych paneli ogrodzeniowych – zwykle są one produkowane z blachy trapezowej. Ich zaletą jest solidność, natomiast wadą mogą być ograniczone możliwości ich wykorzystania. Pełne panele z blachy trapezowej nie sprawdzą na nierównym spadzistym gruncie;
 • ażurowych paneli ogrodzeniowych – to doskonały kompromis między lekkością a solidnością. Powstają one ze stali, są wytrzymałe, a jednocześnie łatwo je zamontować.

Bezpieczeństwo i kontrola dostępu na placu budowy niskim kosztem? Zainwestuj w ogrodzenie tymczasowe!

Inwestor, wybierając zabezpieczenie na teren robót, powinien zwrócić uwagę na jego cenę, funkcjonalność oraz łatwość montażu. Pod każdym z tych względów wygrywa ogrodzenie tymczasowe – najlepiej ażurowe i wykonane z wysokiej jakości stali. Warto w nie zainwestować, gdyż:

 • jest zgodne z przepisami, które nie nakładają na inwestora obowiązku budowania ogrodzenia stałego;
 • jest szybkie w montażu – jeżeli wybierzesz długie panele, w krótkim czasie ogrodzisz nawet duży plac budowy;
 • jest solidne – skutecznie zabezpiecza przed wtargnięciem na teren robót niepowołanych osób oraz chroni przed kradzieżami materiałów budowlanych i sprzętu;
 • jest wytrzymałe – powstaje ze stali cynkowanej ogniowo, dlatego jest odporne na korodowanie;
 • jego postawienie nie wymaga dopełnienia żadnych formalności – o ile nie będzie ono miało więcej 2,2 m wysokości, nie musisz zgłaszać się po pozwolenie na jego „budowę” do urzędu;
 • doskonale sprawdza się w firmach budowlanych – tuż po zakończonej budowie można je bardzo szybko zdemontować, a zaraz potem ustawić w innym miejscu robót;
 • może mieć tak opracowaną, specjalną podstawę, aby można było je postawić także na jeszcze nieutwardzonym terenie – jest to ogromna zaleta, gdyż często to właśnie tak na początku wyglądają place budowy;
 • można szybko przestawić wybrany panel, aby np. umożliwić wjazd na teren budowy większych, ciężkich sprzętów budowlanych.

 

Inwestor, który nie chce wydawać kroci na ogrodzenie, a zarazem zależy mu na bezpieczeństwie maszyn i materiałów, ma doskonałą alternatywę. Są nią ażurowe, długie panele stalowe. Za ich pomocą można szybko, sprawnie i zgodnie z przepisami ogrodzić teren robót.

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij