Rozważasz zakup bramy wjazdowej? Pamiętaj, by zdecydować się na model, który pozwoli Ci na szybkie wydostanie się i powrót na posesję, a także zapewni bezpieczeństwo i ozdobi przestrzeń przed domem. Sprawdź, jakie rodzaje masz do wyboru i na co powinieneś zwrócić uwagę.

Brama wjazdowa rozwierana

Klasyczna brama rozwierana składa się ze skrzydeł – najczęściej dwóch, ale czasem jednego. Skrzydła zamocowane są na bocznych słupach za pomocą zawiasów, które umożliwiają wychylenie do ok. 100°. Otwierają się w stronę domu, przez co wymagają pozostawienia odpowiednio dużej ilości miejsca na podjeździe – miej na uwadze, że jednoskrzydłowe wymagają owego miejsca więcej. Tego typu brama wjazdowa sprawdza się zwłaszcza na działkach długich i głębokich.

jaka-brame-wjazdowa-wybrac_1

Brama rozwierana może być otwierana zarówno manualnie, jak i elektronicznie. Ponieważ skrzydła są ciężkie, ręczne otwieranie nie jest wygodne. Taka brama wyposażona jest w zamek i rygiel blokujący. Przemienienie jej w bramę otwieraną automatycznie, np. pilotem, wymaga zamocowania siłowników hydraulicznych bądź elektrycznych. Sterownik odbierający sygnał montuje się zazwyczaj na słupku. Można go również ukryć, zamykając w obudowie i zakopując w ziemi.

Brama wjazdowa przesuwna

Ten rodzaj bramy wjazdowej wyróżnia pojedyncze skrzydło poruszające się wzdłuż ogrodzenia, zawsze po stronie wewnętrznej, czyli bliżej posesji. Sprawia to, że brama nie zajmuje dużo miejsca i sprawdza się nawet przy małych podjazdach. Można parkować tuż za nią. Wymaga jednak szerszego ogrodzenia niż w przypadku bramy rozwieranej, ponieważ cała musi się za nim schować. Nie powinny się tam znajdować żadne przedmioty ani rośliny mogące utrudniać pracę mechanizmu. Furtka musi być z drugiej strony, aby otwarta brama jej nie blokowała.

Zdalne korzystanie z bramy przesuwnej umożliwia automat odbierający sygnał z pilota, najczęściej ukryty w słupku. W przypadku problemów z dostarczaniem prądu skrzydło można otworzyć manualnie, używając dźwigni zamontowanej na słupie.

jaka-brame-wjazdowa-wybrac_3

Bramy wjazdowe przesuwne dzielą się dodatkowo na dwa typy:

  • szynowe – są rozwiązaniem tańszym. Występujące w nich skrzydło porusza się na rolkach po szynie zamontowanej w fundamencie. Wadą bramy szynowej jest konieczność regularnego usuwania z szyny zanieczyszczeń, które w przeciwnym razie zablokują mechanizm. Szczególne problemy mogą pojawić się zimą, gdy w szynie zbierze się śnieg bądź lód,
  • samonośne – ten typ bramy przesuwnej nie wymaga montowania szyny, ponieważ skrzydło przesuwa się na rolkach słupka prowadzącego i nie ma bezpośredniego kontaktu z ziemią – zaczyna się ok. 5-8 cm nad nią. By nie wypadło z ramy, musi mieć przeciwwagę zwiększającą szerokość skrzydła nawet o 40%, a co za tym idzie konieczne jest zaplanowanie szerszego miejsca za ogrodzeniem, gdzie po otwarciu schowa się brama.

Pielęgnacja bramy wjazdowej zimą

Kłopotów z poprawnym działaniem bramy możemy spodziewać się zwłaszcza w zimie. Zmienne temperatury oraz opady deszczu i śniegu sprawiają, że zimną porą roku o bramę wjazdową należy dbać w szczególny sposób.

Do głównych zadań pielęgnacyjnych bramy zimą należą:

  • odśnieżanie nawierzchni po obu stronach bramy – zarówno tam, gdzie otwierają się skrzydła bramy rozwieranej, jak i szyny w bramie przesuwnej,
  • dbanie o zawiasy poprzez pokrywanie ich wodoodpornym smarem,
  • dbanie o zamki i kłódki; wystarczy pokryć je wodoszczelnym smarem silikonowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ