jaka-brame-wjazdowa-wybrac_2

Jaką bramę wjazdową wybrać? Kupuj z głową!

Rozważasz zakup bramy wjazdowej? Pamiętaj, by zdecydować się na model, który pozwoli Ci na szybkie wydostanie się i powrót na posesję, a także zapewni bezpieczeństwo i ozdobi przestrzeń przed domem. Sprawdź, jakie rodzaje masz do wyboru i na co powinieneś zwrócić uwagę.

Brama wjazdowa rozwierana

Klasyczna brama rozwierana składa się ze skrzydeł – najczęściej dwóch, ale czasem jednego. Skrzydła zamocowane są na bocznych słupach za pomocą zawiasów, które umożliwiają wychylenie do ok. 100°. Otwierają się w stronę domu, przez co wymagają pozostawienia odpowiednio dużej ilości miejsca na podjeździe – miej na uwadze, że jednoskrzydłowe wymagają owego miejsca więcej. Tego typu brama wjazdowa sprawdza się zwłaszcza na działkach długich i głębokich.

jaka-brame-wjazdowa-wybrac_1

Brama rozwierana może być otwierana zarówno manualnie, jak i elektronicznie. Ponieważ skrzydła są ciężkie, ręczne otwieranie nie jest wygodne. Taka brama wyposażona jest w zamek i rygiel blokujący. Przemienienie jej w bramę otwieraną automatycznie, np. pilotem, wymaga zamocowania siłowników hydraulicznych bądź elektrycznych. Sterownik odbierający sygnał montuje się zazwyczaj na słupku. Można go również ukryć, zamykając w obudowie i zakopując w ziemi.

Brama wjazdowa przesuwna

Ten rodzaj bramy wjazdowej wyróżnia pojedyncze skrzydło poruszające się wzdłuż ogrodzenia, zawsze po stronie wewnętrznej, czyli bliżej posesji. Sprawia to, że brama nie zajmuje dużo miejsca i sprawdza się nawet przy małych podjazdach. Można parkować tuż za nią. Wymaga jednak szerszego ogrodzenia niż w przypadku bramy rozwieranej, ponieważ cała musi się za nim schować. Nie powinny się tam znajdować żadne przedmioty ani rośliny mogące utrudniać pracę mechanizmu. Furtka musi być z drugiej strony, aby otwarta brama jej nie blokowała.

Zdalne korzystanie z bramy przesuwnej umożliwia automat odbierający sygnał z pilota, najczęściej ukryty w słupku. W przypadku problemów z dostarczaniem prądu skrzydło można otworzyć manualnie, używając dźwigni zamontowanej na słupie.

jaka-brame-wjazdowa-wybrac_3

Bramy wjazdowe przesuwne dzielą się dodatkowo na dwa typy:

  • szynowe – są rozwiązaniem tańszym. Występujące w nich skrzydło porusza się na rolkach po szynie zamontowanej w fundamencie. Wadą bramy szynowej jest konieczność regularnego usuwania z szyny zanieczyszczeń, które w przeciwnym razie zablokują mechanizm. Szczególne problemy mogą pojawić się zimą, gdy w szynie zbierze się śnieg bądź lód,
  • samonośne – ten typ bramy przesuwnej nie wymaga montowania szyny, ponieważ skrzydło przesuwa się na rolkach słupka prowadzącego i nie ma bezpośredniego kontaktu z ziemią – zaczyna się ok. 5-8 cm nad nią. By nie wypadło z ramy, musi mieć przeciwwagę zwiększającą szerokość skrzydła nawet o 40%, a co za tym idzie konieczne jest zaplanowanie szerszego miejsca za ogrodzeniem, gdzie po otwarciu schowa się brama.

Pielęgnacja bramy wjazdowej zimą

Kłopotów z poprawnym działaniem bramy możemy spodziewać się zwłaszcza w zimie. Zmienne temperatury oraz opady deszczu i śniegu sprawiają, że zimną porą roku o bramę wjazdową należy dbać w szczególny sposób.

Do głównych zadań pielęgnacyjnych bramy zimą należą:

  • odśnieżanie nawierzchni po obu stronach bramy – zarówno tam, gdzie otwierają się skrzydła bramy rozwieranej, jak i szyny w bramie przesuwnej,
  • dbanie o zawiasy poprzez pokrywanie ich wodoodpornym smarem,
  • dbanie o zamki i kłódki; wystarczy pokryć je wodoszczelnym smarem silikonowym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij