Jaka grubość płyty warstwowej na dach jest najlepsza?
Zastosowanie płyt warstwowych jest uniwersalne. Ten materiał można wykorzystywać w wielu różnego rodzaju budynkach. Dobór płyt warstwowych musi być dobrze przemyślany i zawsze powinien odpowiadać konkretnym potrzebom oraz przeznaczeniu budynku. Jedną z zalet lekkiej obudowy jest to, że można dowolnie dobierać szerokość i długość płyt warstwowych. Jak natomiast poprawnie określić grubość idealnej płyty na dach?
Czym jest płyta warstwowa?
Płyty warstwowe to elementy, które wykorzystuje się do obudowy ścian i dachów budynków. Są wypełnione rdzeniem, zwykle z wełny mineralnej, umieszczonym w blaszanych okładzinach. Warto pamiętać, że płyt warstwowych nie używa się jako materiału konstrukcyjnego, ale osłonowego. Funkcję konstrukcyjną pełnią bowiem nie same płyty, ale stalowy szkielet, do którego są przymocowane.
Wyjątkiem są płyty warstwowe z jedną okładziną stosowane w systemach suchych ociepleń elewacji i jako płyty sufitowe do wygłuszeń akustycznych (tzw. podsufitki).
Podstawowe rozróżnienie rodzajów płyt warstwowych z rdzeniem dotyczy materiału izolującego. Na rynku dostępne są płyty z rdzeniem ze styropianu, wełny mineralnej i poliuretanu (poliizocyjanuratu — PIR). Wszystkie te materiały wykazują niski współczynnik przenikania ciepła.
Gdzie montuje się płyty warstwowe dachowe?
Możliwość przeprowadzenia szybkiego i łatwego montażu płyt warstwowych sprawia, że są one materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym w budownictwie. Stosuje się je między innymi w:
-
halach magazynowych i przemysłowych,
-
centrach logistycznych,
-
obiektach sportowych,
-
chłodniach i mroźniach,
-
marketach wielkopowierzchniowych,
-
biurowcach.
Zastosowanie płyt warstwowych jest bardzo powszechne, ponieważ jest to materiał dający wiele korzyści.
Zaletą lekkiej obudowy tego rodzaju jest przede wszystkim wysoka trwałość płyt warstwowych, bardzo korzystny wskaźnik izolacyjności termicznej, a także szybkość montażu płyt dachowych i elewacyjnych.
Dodatkowo płytę warstwową można łączyć z innymi rozwiązaniami. Wykorzystuje się ją między innymi do osłaniania przegród ściennych w galeriach handlowych, których dach wykonany jest z blachy trapezowej, termoizolacji i membrany hydroizolacyjnej.
Rodzaje płyt warstwowych dachowych
Do produkcji płyt warstwowych wykorzystuje się różne typy materiałów. Odmienności dotyczą przede wszystkim rdzenia płyty. Wśród najczęściej stosowanych elementów można wyróżnić poniższe typy płyt warstwowych dachowych:
-
płyta z rdzeniem styropianowym rozwiązanie ekonomiczne),
-
płyta z rdzeniem z wełny mineralnej (ma bardzo dobre właściwości przeciwpożarowe),
-
płyta z rdzeniem poliuretanowym PIR (ma podwyższoną izolacyjność cieplną).
Montaż płyt warstwowych o konkretnych właściwościach musi być dobrany do rodzaju budynku oraz jego specyficznych potrzeb, na przykład nadania mu wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Należy także uwzględnić sposób mocowania płyt warstwowych dachowych i elewacyjnych.
Grubość płyt warstwowych — jak wybrać odpowiednie płyty warstwowe?
Jaka grubość płyty warstwowej na dach będzie najlepsza? W Polsce najczęściej wybierane są płyty warstwowe dachowe o grubości 100 mm. Czy to znaczy, że sprawdzą się w każdych warunkach? Nie do końca. Warto zwrócić uwagę, że rodzaj rdzenia zastosowany w płytach warstwowych wpływa na ich parametry w zakresie izolacyjności termicznej.
Grubość płyt warstwowych dachowych wybiera się więc przede wszystkim na podstawie tego, jaką izolacyjność cieplną chce się uzyskać. Planując zastosowanie płyty dachowej EPS, czyli z rdzeniem styropianowym, trzeba użyć grubszego elementu (np. 120 mm) niż w przypadku płyty poliuretanowej PIR, aby uzyskać taką samą izolacyjność.
Duże znaczenie ma także izolacyjność akustyczna RW. Jeśli to ona ma być głównym parametrem branym pod uwagę, to płyta warstwowa dachowa i ścienna musi przede wszystkim dobrze chronić przed hałasem. Jej grubość także musi spełniać określone wytyczne.
Trzeba również pamiętać, że niektóre budynki wymagają zastosowania płyt warstwowych o podwyższonej grubości. Są to na przykład komory chłodnicze i mroźnicze. W takich miejscach grubość lekkiej obudowy może dochodzić nawet do 200 mm, ponieważ odpowiedni (bardzo niski) współczynnik przenikania ciepła ma tam bardzo duże znaczenie.
Z kolei w obiektach, z których płyta warstwowa ma pełnić funkcję przeciwpożarową, kluczowe jest zastosowanie elementów z materiału odpornego na ogień. Są to przede wszystkim produkty z rdzeniem z wełny mineralnej. Grubość płyty warstwowej w tym przypadku może mieć od 40 mm do 200 mm.
Podsumowanie
Grubość płyty warstwowej dachowej ma bardzo duże znaczenie. Przekłada się ona na właściwą izolacyjność termiczną i akustyczną. Podczas montażu płyt warstwowych nie można również zapominać o specyficznych potrzebach danego obiektu. Komory chłodnicze czy obiekty o podwyższonym ryzyku pożarowym muszą być traktowane w odpowiedni sposób. Od typu płyty warstwowej zależy nie tylko ich funkcjonalność, ale przede wszystkim poziom bezpieczeństwa.
Najczęściej stosuje się płyty warstwowe o grubości 100 mm. Nie jest to jednak uniwersalny wybór. Parametry płyt dachowych zawsze należy dobierać indywidualnie, a eksperci z firmy Florian Centrum pomogą wybrać najbardziej odpowiednią opcję.