Jakie krzewy owocowe warto mieć w ogrodzie?

Wielu z nas oczekuje od ogrodu czegoś więcej niż tylko ładnego wyglądu. Jest on oczywiście bardzo ważny, a wręcz pożądany, ale często nie wystarcza. Czego jeszcze oczekujemy od przydomowych ogródków?

Chcielibyśmy zbierać z niego plony. Nie chodzi tutaj koniecznie o warzywa, które wymagają grządek i nie są zbyt ozdobne, ale krzewy owocowe już tak. Tylko na jakie się zdecydować? Pytanie jest dość niejednoznaczne, dlatego przedstawimy Wam kilka propozycji roślin, które łączą w sobie dwie zasadnicze cechy: wydają smaczne plony, a przy okazji są naprawdę ładnymi krzewami owocowymi, które można traktować jako całoroczną ozdobę.

 

1. Borówka amerykańska

Naszą pierwszą propozycją jest roślina wciąż mało popularna w Polsce, a mianowicie borówka amerykańska. Nie jest to duży krzew owocowy, ale wydający naprawdę smakowite plony. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wolno sadzić ich pojedynczo. Aby mogły wydawać owoce, muszą rosnąć w skupiskach. Często jednak wystarczą dwa osobniki, ale jeśli mamy tylko odrobinę miejsca, warto pokusić się o większą ich ilość, bo są naprawdę urokliwymi krzewami. Pamiętajmy też o tym, aby sadzić je wyłącznie w nasłonecznionych miejscach, najlepiej osłoniętych od wiatru.

2. Maliny

Można śmiało powiedzieć, że klasyka gatunku. Nie przez wszystkich maliny uznawane są ładne. Oczywiście mówimy tu o wyglądzie samych krzewów. Mają jednak kilka podstawowych zalet. W naszym klimacie radzą sobie świetnie, wymagają dużego nasłonecznienia, ale nie są wrażliwe na silne wiatry, choć te mogą obtrącać owoce. Co do samych plonów, nikomu nie trzeba chyba udowadniać, że dla tego smaku naprawdę warto odwiedzić najbliższy sklep z krzewami owocowymi, prawda?

3. Porzeczka

Nie ma chyba osoby, która nie zajadałaby się ciastem z tymi pysznymi owocami, ale czy sprawdzą się one w ogrodzie? Bez dwóch zdań! Krzewy porzeczki są odporne zarówno na mrozy, jak i na susze, ale trzeba pamiętać, że wpływają one na obfitość plonów. Co do owoców, idealnie nadają się one do deserów, a także i przetworów. Można tworzyć z nich soki, jak i dżemy. Przy okazji są naprawdę ładnymi krzewami owocowymi o malutkich, prawie czarnych owocach, które subtelnie przyciągają wzrok.

4. Truskawki – drzewka a może pnącza?

Znane nam gatunki tych owoców, nie są zbyt urokliwe. To niskie rośliny, których owoce są wręcz ubóstwiane przez dzieci i dorosłych. Jeśli zależy nam wyłącznie na plonach, warto wybrać tradycyjne odmiany. W przypadku jednak, kiedy chcielibyśmy, aby stały się ozdoba naszego ogrodu, ciekawym pomysłem jest wybranie odmian pnących lub drzewkowych. Z pewnością można znaleźć je w wielu sklepach z krzewami owocowymi. Pamiętajmy jednak, aby zwrócić uwagę, czy są one wtedy jadalne, ponieważ łudząco przypominają te rosnące na niskich, nieodrywających się prawie od ziemi krzaczkach.

5. Jeżyny

Czarne maliny lub truskawki. Określane trochę z przymrużeniem oka, charakteryzujące się specyficznymi owocami o genialnym smaku. Uwydatnia się on w obróbce cieplnej, ale można go wyczuć zaraz po zerwaniu z krzewu. Dlaczego warto je mieć w ogrodzie? Jeśli nie przekonuje nas tylko ich smak, warto wiedzieć, że dorodne krzewy owocowe tego gatunku, wyglądają obłędnie. Ciemne liście w połączeniu z grafitowymi owocami daje naprawdę ciekawy uwagi efekt.

6. Pigwa

Wielu pewnie słyszało o słynnych nalewkach z tego owocu. Można śmiało powiedzieć, że po pierwszym spróbowaniu, ludzie od razu dzielą się na dwa obozy. Jednym bardzo ich smak odpowiada, inni wręcz go nie cierpią. Mimo wszystko warto mieć ową roślinę w swoim ogrodzie, ponieważ jej rozłożyste gałęzie w połączeniu z żółtymi owocami, wyglądają naprawdę ciekawie. Trzeba jednak pamiętać, że te krzewy owocowe wymagają nasłonecznionych pozycji, najlepiej osłoniętych od wiatru, na który są bardzo podatne.

7. Cytrusy

Ostatnią naszą propozycją są krzewy egzotyczne. Oczywiście nie rosną one u nas naturalnie i nie ma szans, aby się utrzymały przez dłużej niż sezon. Wszystko się jednak zmienia, jeśli posadzimy je w donicy oraz zadbamy o ich odpowiedni komfort cieplny, będą one naprawdę ciekawymi krzewami owocowymi w naszym ogrodzie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij