Kiedy warto rozważyć wymianę kotła gazowego?

Wymiana kotła gazowego może być kluczową decyzją dla właścicieli domów i mieszkań, mającą istotny wpływ na komfort życia, a także koszty eksploatacji. Współczesne kotły gazowe spalają mniej paliwa i są bardziej ekologiczne. W artykule omówimy czynniki, które mogą sugerować konieczność wymiany kotła gazowego na nowy, aby zapewnić optymalne warunki ogrzewania oraz oszczędności finansowe dla użytkowników.

Z tekstu dowiesz się:

 • kiedy rozważyć wymianę kotła gazowego na nowy,
 • jaki jest koszt wymiany kotła gazowego,
 • dlaczego warto wymienić stary kocioł na nowoczesny kocioł gazowy,
 • co zyskujesz korzystając z oferty marki Saunier Duval.

Wymiana kotła gazowego – kiedy warto ją rozważyć?

Głównym powodem wymiany kotła jest przede wszystkim poważna awaria niemożliwa do naprawy. Jednak warto pamiętać, że nie każda usterka wymaga od razu zakupu nowego urządzenia. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy koszt naprawy znacząco przewyższa jego wartość, a wtedy konieczna będzie wymiana kotła na nowy.

W jakich przypadkach warto również rozważyć wymianę kotła?

 • Kiedy masz w domu stary kocioł, który zużywa bardzo dużo paliwa, co prowadzi do wysokich rachunków za gaz i niskiej efektywności energetycznej.
 • Z uwagi na częste awarie kotła, które prowadzą do dyskomfortu użytkowników oraz wiążą się z dodatkowymi, powtarzającymi się kosztami za naprawę.
 • Kiedy urządzenie może być na tyle stare, że nie ma już dostępnych na rynku części zamiennych.
 • W przypadku chęci zautomatyzowania instalacji, aby móc korzystać z nowoczesnych i niemal bezobsługowych rozwiązań, jak zdalne sterowanie czy zintegrowane systemy grzewcze.
 • Kiedy planujesz modernizację domu, wymiana kotła gazowego na nowy może być integralną częścią całego procesu, pozwalając na ulepszenie systemu grzewczego oraz podniesienie wartości nieruchomości.

Przy wymianie kotła warto zwrócić uwagę na to, czy kocioł jest:

 • kondensacyjny – dzięki temu obniżysz rachunki,
 • jednofunkcyjny – przygotowuje wodę grzewczą, a ciepłą wodę wyłącznie z zewnętrznym zasobnikiem,
 • dwufunkcyjny – pełni dwie rolę – ogrzewanie wody do c.o. i do c.w.u., kotły te posiadają wbudowany przepływowy podgrzewacz wody, który przygotowuje wodę na bieżąco, bez magazynowania jej w zasobniku.

Jeśli planujesz wymianę kotła gazowego, powinieneś zwrócić również uwagę, jaki jest wymiar i sposób instalacji urządzenia (kotły stojące/wiszące) oraz jaka jest jego moc podawana w kW.

SD-25.07.18_5508.jpg

Jeśli nie jesteś pewien, które kotły kondensacyjne, jedno lub dwufunkcyjne wybrać, instalator pomoże Ci dobrać właściwą moc. Wymiana kotła węglowego na gazowy trwa zwykle 1 dzień, dlatego nie odczujesz większych niedogodności związanych z tym procesem. Możesz spodziewać się szybkiego i sprawnego przebiegu prac, co minimalizuje zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. W przypadku bardziej skomplikowanych instalacji czas wymiany kotła może się wydłużyć. Jednakże, przed przystąpieniem prac, instalator zawsze poinformuje Cię o przewidywanym czasie trwania wymiany urządzenia.

Wymiana kotła gazowego – cena

Koszt nowego urządzenia będzie różnił się w zależności od rodzaju instalacji, liczby domowników korzystających z c.w.u. itp. Cena kotła może wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych (w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji).

Warto mieć również na uwadze, że na wymianę systemu grzewczego możesz uzyskać dofinansowanie z programu rządowego „Czyste Powietrze”. Aktualne informacje na temat programu znajdziesz na stronie Czyste Powietrze.

Chcesz wiedzieć, ile będzie wynosił koszt wymiany kotła węglowego na gazowy? Jeśli zdecydujesz się na taką wymianę, musisz pamiętać, że kocioł gazowy wymaga podłączenia działki do sieci gazowej. Jeśli w tym momencie go nie posiadasz, ale takie jest ono planowane w niedalekiej przyszłości, nadal możesz zakupić kocioł kondensacyjny i zasilać go paliwem ciekłym (gazem magazynowanym w zbiorniku). Po wykonaniu przyłącza gazowego kocioł kondensacyjny zasilany paliwem ciekłym z łatwością dostosujesz do paliwa w stanie gazowym.

Kocioł kondensacyjny nie wymaga montażu w standardowej kotłowni – wystarczy do tego pomieszczenie gospodarcze, a nawet kuchnia, łazienka lub przedpokój. Taki kocioł nie potrzebuje również budowy komina takiego, jak w przypadku kotłów tradycyjnych, co również zapewnia większe oszczędności. Wystarczy przewód powietrzno-spalinowy wyprowadzony ponad dach albo nawet przez ścianę (w przypadku kotłów o niskiej mocy).

Korzystanie z kotła gazowego nie wymaga przechowywania paliwa ani posiadania odpowiedniego pomieszczenia do jego składowania, co jest charakterystyczne dla urządzeń na paliwo stałe. Brak konieczności składowania paliwa pozwala zaoszczędzić przestrzeń. Ponadto, kotły gazowe nie wymagają uciążliwego czyszczenia z sadzy i popiołów, co jest typowe dla węglowych odpowiedników.

Wymiana kotła gazowego na nowoczesne urządzenie – dlaczego warto?

Wymiana kotła gazowego może przynieść znaczne korzyści finansowe. Nowoczesne kotły są bardziej energooszczędne, co może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%. Dodatkowo inwestycja w nowy kocioł może podnieść wartość Twojej nieruchomości.

Kotły gazowe marki Saunier Duval są proste w obsłudze, ale w razie trudności możesz zawsze liczyć na pomoc doświadczonego i autoryzowanego instalatora. Urządzenia od Saunier Duval cenią Twój czas, dlatego możesz swobodnie sterować nimi ze swojego smartfona dzięki aplikacji MiGo dostępnej na iOS i Androida (dotyczy to wybranych urządzeń).

Wymień stary kocioł na nowy z Saunier Duval

Skorzystaj ze wsparcia jednego z ponad 1000 autoryzowanych instalatorów marki Saunier Duval. Przeszkoleni profesjonaliści doradzą Ci przy wyborze nowego kotła gazowego, dostarczą i zainstalują urządzenie, a także przeprowadzą jego pierwsze uruchomienie i szkolenie z podstawowej obsługi.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij