Ochronnik przepięciowy ogranicza częstotliwość i trwanie prądu następczego. Odgromnik klasy A stosuje się w sieciach z małym napięciem, a B w budynkach zasilanych z linii napowietrznej. Ochronnik przeciwprzepięciowy C stosuje się w przypadku wysokiego napięcia, a D służy do ograniczania energii z pozostałych odgromników.
Ogranicznik przepięć (odgromnik) to urządzenie zabezpieczające aparaturę elektryczną przed przepięciem, które ogranicza częstotliwość i czas trwania prądu następczego. Niepożądane przepięcia powstają podczas uderzenia pioruna w linę elektryczną lub są skutkiem wandalizmu.
Ogranicznik przepięć klasy A
Ogranicznik przepięć klasy A używa się do chronienia linii napowietrznych w tych sieciach i kablach, gdzie występuje niskie napięcie. Ich budowa zapewnia bezpieczny montaż na zewnątrz budynku. Urządzenie stanowi zabezpieczenie przeciwprzepięciowe wtórnych transformatorów lub tam, gdzie linia napowietrzna staje się linią kablową. Ograniczniki przepięć klasy A należy montować nie dalej od siebie niż 300 m. Stosuje się je dodatkowo do:
- zabezpieczenia oświetlenia ulicznego,
- alarmów,
- sygnalizacji świetlnej,
- świateł ostrzegania.
Ogranicznik przepięć klasy B
Ogranicznik przepięć klasy B umożliwia przepływ prądu o wartości 100 kA 8/80 l’s dwa razy bez uszkodzenia urządzenia. Stosuje się je w budynkach zasilanych z linii napowietrznej lub z instalacją odgromową. Odgromniki należy montować blisko miejsca wprowadzenia elektryczności do pomieszczenia. Podstawowym elementem ogranicznika klasy B jest iskiernik zrobiony metodą Arc Chopping (powodujący wysuwanie łuku elektrycznego z dala od układu elektrod, dzięki czemu łatwiej jest go gasić). Napięcie udarowe tych odgromników wynosi poniżej 4kV.
Ogranicznik przepięciowy klasy C
Ogranicznik przepięciowy klasy C ma ograniczone przepięcie do 1,5 kV. Jest to bezpieczniejsza wersja klasy klasy B, ponieważ prąd w tym urządzeniu może przepłynąć nawet 20 razy. Ogranicznik typu C ma wartość 5 kA, 8/20 l’s, co oznacza, że prąd elektryczny podnosi się od 0 do 5 kA w ciągu 8 l’s po czym zmniejsza się do połowy maksymalnego natężenia wyładowań atmosferycznych. Ten rodzaj ochronnika stosuje się w pomieszczeniach zasilanych z linii napowietrznej lub z instalacją odgromową.
Ochronnik przepięciowy klasy D
Ochronnik klasy D odpowiada za zabezpieczenie pojedynczych urządzeń elektrycznych pod koniec linii zasilającej sieć. Głównym celem odgromnika jest ograniczenie energii przepuszczanej przez odgromnik B i C. Typy ochronników klasy D to: ochronnik modułowy AD2, ochronnik podtynkowy GS, ochronnik przenośny GSS oraz ochronnik gniazdkowy SD-AR.