Kostka brukowa wymiary - zastosowanie kostki brukowej w zależności od wymiarów

Kostka brukowa wymiary – zastosowanie kostki brukowej w zależności od wymiarów

Proces budowy domu stawia przed każdym właścicielem, architektem liczne wyzwania, polegające nie tylko na wybraniu odpowiedniej grupy wykonawców, ale też o wyborze materiałów, finalnego designu. Dlatego właśnie coraz częściej kostka brukowa staje się nieodłącznym elementem każdej posesji, ze względu na piękny design, szerokie możliwości aranżacji sprawia

Gdy budujesz dom 

Budujesz dom lub urządzasz przydomową przestrzeń i zastanawiasz się, jak wykorzystać kostkę brukową? Schody z kostki, taras, a może ścieżki i podjazd? Ten materiał budowlany daje niezwykle szerokie możliwości wykorzystania. W tym artykule podpowiadamy, jaką kostkę brukową wybrać, jakie są wzory, ile kosztuje i co pod kostkę brukową, by cieszyła swoją funkcjonalnością przez lata.

Jaką kostkę brukową wybrać? 

vecta

Stoisz przed dylematem jaka kostka brukowa będzie najlepsza? Możliwości jest kilka. Przede wszystkim mamy dwa typy:

  • Kostka betonowa – to bardzo popularne rozwiązanie z uwagi na korzystną cenę, świetne właściwości i ogromne możliwości wyborów. Dostępne są różne rozmiary i wzory kostki brukowej, a także warianty: kostka brukowa płukana oraz kostka brukowa gładka. Każdy znajdzie więc 
  • Kostka kamienna – ceny kostki brukowej tego typu są znacznie wyższe niż betonowej, ale wielu klientów wybiera ją z uwagi na wyjątkową estetykę, trwałość i ponadczasowość.

Ile kosztuje kostka brukowa? 

nobla

Determinantem przy wyborze materiałów budowlanych nierzadko jest cena. Zastanawiasz się, ile kosztuje kostka brukowa? Wpisując w wyszukiwarkę hasła “kostka brukowa cena” lub “kostka brukowa cennik” nie otrzymamy jednoznacznej ceny. Ta zależy od producenta, ale też wielkości, grubości i koloru kostki. Sprawdziliśmy więc ofertę renomowanego producenta – firmy Semmelrock. Tam w cenniku zobaczymy, że kostka brukowa przemysłowa w kolorze szarym o grubości 6 cm kosztuje ok. 51 zł za m2. Inne grubości oraz kolory są nieco droższe, podobnie jak inne kolekcje – np. elegancka kostka gładka wielokolorowa kosztuje od ok. 55 zł do 70 zł za m2.

Jaka kostka brukowa na budowę?

semmelrock-torri
  • Kostka brukowa na taras – tutaj świetnie sprawdzi się kostka brukowa ozdobna, dopasowana kolorystyką do stylu elewacji domu. Można tworzyć różnego rodzaju kompozycje, układać wzory czy też postawić na jednokolorowy taras z kostki, który świetnie sprawdzi się w stylu nowoczesnym i eleganckim.
  • Kostka brukowa na podjazd – układanie kostki na terenie posesji to popularne posunięcie. Może prowadzić od bramy do schodów, uwzględniając wjazd do garażu lub pod wiatę. Podjazdy z kostki warto dostosować kolorystycznie do reszty architektury na posesji.
  • Ścieżki z kostki brukowej – prowadzące po ogrodzie ścieżki będą sporym udogodnieniem, zwiększającym komfort poruszania się. Oczywiście mogą też podzielić ogród na strefy czy stanowić jego ozdobę, dlatego polecamy dopasować kolorystykę i wzory do tarasu z kostki, podjazdu czy innych elementów posesji.
  • Schody z kostki – jeśli zastanawiasz się nad tym, z czego wykonać schody wejściowe, by były trwałe i eleganckie, to wykładanie kostki brukowej będzie dobrym posunięciem. W ofercie na pewno znajdziesz odpowiedni kolor, który świetnie sprawdzi się na schodach i będzie wyjątkową wizytówką domu.

Jaką podsypkę pod kostkę brukową zastosować?

semmelrock-podjazdy-i-siezki-eko-azur-szary01

Nie masz doświadczenia i zastanawiasz się, jak układać kostkę brukową? Warto zacząć od tego, co dać pod nią – podsypka cementowo piaskowa, kruszywo pod kostkę, a może piasek pod kostkę? Wśród materiałów największą popularnością cieszy się opcja mieszaniny piasku z cementem (zwiększa stabilność i szczelność nawierzchni), a w warunkach zimowych często stosowany jest żwir o granulacji 1-4 mm. Ile podsypki pod kostkę brukową? Grubość warstwy piaskowej lub żwirowej powinna wynosić między 3 a 5 cm, a cementowo-piaskowa podsypka pod kostkę brukową musi być wykonana w dwóch warstwach, przy czym każdą należy zwilżyć i zagęścić. 

Jak zrobić podsypkę pod kostkę? 

O stabilności i funkcjonalności kostki brukowej decyduje to, co znajduje się pod nią, czyli podbudowa.  Decyduje ona o prawidłowym ułożeniu kostki, zabezpiecza ją przed destrukcyjnym wpływem niskich temperatur i pozwala na równomierne przenoszenie obciążeń na grunt rodzimy. Jakie warstwy obejmuje i czym powinna cechować się każda z nich? Obszary przeznaczone do poruszania się pieszych będą wymagały zaledwie 10–20 centymetrowej warstwy, a te pod ruch samochodowy nawet 25–40 centymetrów. Na podbudowę wykładana jest warstwa podsypki, o której mówiliśmy powyżej – by możliwe były równe jej wyłożenie, powinniśmy zwrócić uwagę, by podbudowa była równa i o odpowiednim nachyleniu. Eliminuje to ryzyko powstawania kolein czy nawet zapadania się całych fragmentów nawierzchni.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij