Koszty zarządzania nieruchomością – co się na nie składa?

Opieka nad zielenią, wydatki związane z odśnieżaniem czy sprzątaniem to bynajmniej nie jedyne koszty zarządzania nieruchomością z jakimi należy się liczyć. Aby nieruchomość była w dobrym stanie trzeba także uwzględnić inne elementy. Co składa się na koszty zarządzania nieruchomością? W dzisiejszym wpisie udzielamy odpowiedzi na to frapujące pytanie.

Zarządzanie nieruchomością – co kryje się za tym pojęciem? 

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych kosztów składających się na zarządzanie nieruchomością zacznijmy od tego co w ogóle oznacza wspomniane pojęcie. Mianem zarządzania nieruchomością, zgodnie z obowiązującą Ustawą o gospodarce nieruchomościami, określa się nic innego jak szereg działań mających na celu wywiązywanie się obowiązków takich jak chociażby: 

  • skrupulatne prowadzenie niezbędnej dokumentacji każdej nieruchomości, na którą składa się dokumentacja techniczna, faktury oraz pozostałe dokumenty księgowe, a także książka obiektu budowlanego będąca zbiorem wszelkich dokumentów dotyczących m.in. eksploatacji obiektu budowlanego; 
  • zarządzanie najmem; 
  • planowanie prac remontowych oraz koniecznych prac mających na celu modernizację, dzięki którym uda się zapobiec w bliższej lub dalszej przyszłości kosztownym awariom; 
  • reprezentowanie właściciela nieruchomości (a więc również zawieranie wszelakiego rodzaju umów oraz negocjowanie stawek z wykonawcami usług) nie tylko w kontakcie z mieszkańcami czy też osobami wynajmującymi daną powierzchnię biurową bądź lokal użytkowy, ale też z usługodawcami, sądami, jak i wszelakiego rodzaju urzędami i innymi organami administracji publicznej; 

Nie da się więc ukryć, że zarządzanie nieruchomością nakłada na daną osobę/firmę znacznie więcej obowiązków niżeli administrowanie nieruchomością, a te nieodłącznie wiążą się z większymi wymaganiami jeżeli chodzi o posiadane kompetencje i doświadczenie. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma często mylonymi ze sobą pojęciami jest fakt, że administrator nieruchomości nie może podejmować żadnych decyzji, które mogłyby mieć jakikolwiek wpływ na stan fizyczny bądź prawny administrowanych budynków, a ponadto nie ma on także prawa reprezentować właściciela nieruchomości przez rozmaitymi instytucjami. 

Koszty zarządzania nieruchomością: co wchodzi w ich zakres? 

Czy w przypadku każdego budynku na koszty zarządzania nieruchomością składają się dokładnie takie same „elementy”? Choć z pewnością dla wielu byłoby to bardzo optymistyczną wiadomością, to w rzeczywistości zawartość oraz wysokość kosztów zarządzania nieruchomości uzależniona jest od rozmaitych czynników takich jak chociażby wielkość danej nieruchomości czy jej główne przeznaczenie. Oczywiście można wyróżnić kilka elementów, które zazwyczaj się powtarzają, a jest ich konkretnie 6. 

  1. Koszty ochrony i bezpieczeństwa 

Składowymi kosztów ochrony i bezpieczeństwa nieruchomości są koszty monitoringu, systemów alarmowych oraz ochrony nieruchomości, które są niezwykle ważne zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i nieruchomości komercyjnych. 

  1. Wydatki związane z naprawami i remontami 

Do składowych kosztów zarządzania nieruchomością związanych z remontami i naprawami zaliczamy koszty remontów generalnych, koniecznych napraw bieżących oraz te wynikające z prac modernizacyjnych mających na celu poprawę komfortu czy też funkcjonalności całej nieruchomości. 

  1. Koszty utrzymania czystości i porządku 

  • opieka nad zielenią; 
  • koszty odśnieżania terenu; 
  • koszty sprzątania; 
  1. Koszty eksploatacyjne 

Są to najprościej mówiąc wydatki takie jak koszty ogrzewania i wentylacji, koszty wynikające z utrzymania systemów technicznych, koszty dostarczenia mediów, a w niektórych przypadkach również koszty utrzymania elewacji. 

  1. Koszty związane z ubezpieczeniem 

W ich skład wchodzą takie elementy jak:

  • koszty wynikające z ubezpieczenia nieruchomości;
  • koszty związane z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej;
  • wydatki wiążące się z ubezpieczeniem mienia znajdującego się w danym budynku;
  1. Koszty administracyjne 

To jak sama nazwa wskazuje koszty wiążące się z zarządzaniem nieruchomością, jej obsługą finansową, a także ewentualnym udostępnieniem. Do wysokości kosztów administracyjnych należy wliczyć także koszty związane z opłatami za użytkowanie nieruchomości, wydatki wynikające z przygotowywania umów najmu oraz koszty wiążące się z prowadzeniem księgowości, która w tym przypadku jest absolutnie obowiązkowa. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij