Krótki poradnik jak odnawiać drewniane podłogi
Podłogi drewniane nawet te, które są regularnie konserwowane z czasem głównie ze względu na intensywność użytkowania wymagają gruntownego odnowienia. Zabieg ten powinny poprzedzić dokładne oględziny, na podstawie których podjęta zostanie decyzja, czy podłoga nadaje się jeszcze do odnowienia czy konieczna będzie jej całkowita wymiana.
Jeżeli ubytki w drewnie są niewielkie a zniszczona jest tylko warstwa lakieru, farby lub oleju, decyzja o odnowieniu jest bezdyskusyjna, szczególnie jeżeli zabiegi będą dotyczyć starej drewnianej podłogi wykonanej z dobrych jakościowo desek. Deski te ze względu na swoją jakość i grubość doskonale nadają się do przeprowadzenia na nich zabiegów odnawiających. Kolejność zabiegów przy odnawianiu drewnianych podłóg powinna być zawsze ta sama niezależnie czy dotyczy to podłóg drewnianych wykonanych z desek czy z parkietu.
Do zabiegów tych zaliczamy:
1. Cyklinowanie,
2. Barwienie lub/i malowanie drewna,
3. Olejowanie lub woskowanie,
4. Szczotkowanie lub/i postarzanie drewna.
Cyklinowanie podłogi drewnianej
Zabieg ten przeprowadza się przy użyciu maszyny zwanej cykliniarką, i celem tego zabiegu jest całkowite usunięcie z powierzchni drewnianej podłogi starych warstw zabezpieczających drewno, takich jak: lakiery, farby, oleje i woski, wygładzenie i wyrównanie podłogi ze wszelkich nierówności.
Zazwyczaj szlifowanie podłogi cykliniarką zaczyna się od taśmy granulacji 36, czyli o najgrubszym ziarnie, a kończy taśmą o granulacji 120, czyli o najdrobniejszym ziarnie. Zasady cyklinowania są następujące: jeżeli uszkodzenia podłogi są niewielkie głębokość cyklinowania nie powinna przekraczać 1mm, gdy uszkodzenia są większe szlifowanie powinno być głębsze.
Zanim jednak przystąpimy do pracy powinniśmy dokładnie obejrzeć podłogę i dobić wszystkie jeżeli są, wystające gwoździe, które w trakcie cyklinowania mogą uszkadzać taśmę ścierną. Następnie przy pomocy szpachlówek, kolorystycznie dobranych do koloru drewna naszej podłogi, uzupełniamy wszelkie ubytki i powtórnie szlifujemy taśmą o granulacji 120.
Kiedy podłoga zostanie odpowiednio wycyklinowana powinniśmy ją na koniec wypolerować przy użyciu specjalnych polerek talerzowych i dokładnie odkurzyć z pyłu drzewnego.. Tak przygotowana podłoga drewniana zostaje poddana kolejnym zabiegom.
Lakierowanie, olejowanie lub woskowanie podłogi drewnianej
W tym momencie możemy zdecydować o tym czy zmieniamy kolor podłogi i jaką ochronną wierzchnią warstwę drewna wybieramy. Jeżeli chcemy zmienić kolor podłogi z naturalnego koloru drewna na ciemniejszy możemy zastosować bejce lub lakierobejce do drewna. Jeżeli stosujemy samą bejcę musimy ją następnie pokryć lakierem bezbarwnym błyszczącym lub satynowym.
Jest to sposób, który stosuje się przy podłogach narażonych na intensywne użytkowanie. Zachowanie naturalnego stanu drewna umożliwia nam jego olejowanie lub woskowanie. Olejowanie poprzez wnikanie w pory drewna naturalnych olejów stosowanych przy tym procesie, zabezpiecza drewno przed wilgocią i uszkodzeniami, ale zabieg ten trzeba powtarzać przynajmniej raz w roku. Podobnie jest z woskowaniem podłóg, który to zabieg nadaje drewnianej podłodze naturalny ciepły słoneczny odcień, ale sprawdza się głównie na podłogach niezbyt intensywnie eksploatowanych.
Przed przeprowadzeniem tych zabiegów należy pamiętać by cała wierzchnia warstwa desek lub parkietu została usunięta aż do surowego drewna. W przeciwnym razie możemy uzyskać na podłodze drewnianej niezbyt estetyczne efekty.
Coś dla miłośników starych podłóg drewnianych
Miłośnicy starych podłóg drewnianych mogą się w tym momencie pokusić o zabieg szczotkowania drewna. Polega on na wyszczotkowaniu miękkich włókien drewnianych, dzięki temu otrzymujemy drewno o strukturze powierzchni zgodnej ze słojami, która to struktura jest charakterystyczna dla starych drewnianych podłóg.
Jeżeli drewno wygląda za bardzo na nowe możemy je postarzyć za pomocą specjalnych postarzaczy. W połączeniu, te dwa zabiegi nadadzą naszej podłodze nowy i niepowtarzalny wygląd, a tak przerobiona może być bardzo dekoracyjnym elementem wnętrza naszego domu.