Kuchnia na wymiar – jak ją poprawnie zaplanować?

Kuchnia na wymiar zawsze jest lepszym rozwiązaniem niż kuchnia meblowana gotowymi meblami modułowymi. Odkąd budownictwo mieszkaniowe przestało bazować na wielorodzinnych obiektach z mieszkaniami typu M1, M2 czy M3 – czyli lokalami o standaryzowanych powierzchniach oraz niemal identycznym rozkładzie pomieszczeń – potrzeba indywidualizacji oferty meblowej stała się faktem. Każdy, kto marzy o funkcjonalnej i pięknej kuchni prędzej czy później zapuka do studia projektowego. O czym pamiętać przedstawiając fachowcowi i uzgadniając z nim projekt swojej wymarzonej kuchni?

Meble kuchenne na wymiar – diabeł tkwi w szczegółach

Jeśli wciąż mamy w pamięci to jak urządzane są kuchnie w naszych rodzinnych domach, trudno nam wyobrazić sobie, że nasza własna kuchnia może być całkowicie inna. To znaczy: często wiemy, że nie odpowiadają nam pewne rozwiązania, ale nie bardzo orientujemy się w możliwościach współczesnego przemysłu meblowego. Kontakt ze studiem projektowym da nam rozeznanie w tym temacie. Nowoczesne tworzywa sztuczne, rozmaite rodzaje płyt meblowych, panele ze zbrojonego szkła, pomysłowe systemy przechowywania… – to tylko część elementów konstrukcyjnych, z których powstać może nasza wymarzona kuchnia na zamówienie.

Kiedy ekscytacja możliwościami technicznymi już opadnie, warto zadać sobie pytanie o to, jakie udogodnienia naprawdę są w naszej nowej kuchni niezbędne.

Warto pamiętać o tym, że:

  • szafki, półki, schowki i szuflady mogą być perfekcyjnie dostosowane do rodzaju przedmiotów, które chcemy w nich przechowywać, warto więc wziąć pod uwagę możliwość dopasowania zainstalowanych w nich systemów przechowywania (koszy, relingów, wieszaków itd.) do naszego stanu posiadania w taki sposób, żeby blaty robocze nie stały się dodatkowymi półkami;
  • wysokość górnego indeksu szafek ma znaczenie – jeśli jesteś niski/a nie warto zamawiać szafek pnących się pod sam sufit albo trzeba rozważyć zakup schodków, które umożliwią dostanie się do przechowywanych w nich przedmiotów;
  • liczba i powierzchnia blatów roboczych powinna uwzględniać to jak dużo i jak często gotujemy, pieczemy, przygotowujemy posiłki – przenoszenie się z pracą na kuchenny stół to nie jest wygodne rozwiązanie; blaty powinny być także łatwe w utrzymaniu w czystości oraz odporne na przebarwienia;
  • oświetlenie kuchni warto rozplanować tak, żeby można było korzystać nie tylko z głównego sufitowego źródła światła, ale także oświetlenia punktowego, które znacząco ułatwia pracę, ale także pomaga wyeksponować atrakcyjność mebli, dodatków i całego pomieszczenia.

Nowocześnie, elegancko i funkcjonalnie – kuchnie na wymiar dostosowane do wymagań każdego klienta

Kuchnie na zamówienie rozwiązują wszelki problemy wynikające z niestandardowych wymiarów i kształtów pomieszczeń. Meble kuchenne projektowane na indywidualne zamówienie to możliwość zaaranżowania każdej kuchni – bez względu na jej wielkość, kształt czy nieregularne elementy konstrukcyjne, np. łuki, słupy czy skosy. Dzięki nim każda kuchnia może być w równej mierze elegancka, co funkcjonalna, a na dodatek prezentować się nowocześnie.

Uwzględnienie nowoczesnych trendów wnętrzarskich jest ważne, ale doświadczony projektant nie będzie ślepo za nimi podążał – wybierze takie rozwiązania, że nasza kuchnia na zamówienie nie będzie wymagała zmian aranżacyjnych, kiedy tylko światło dzienne ujrzą kolejne trendy. Projektant wie, które nowinki są funkcjonalne i oprą się próbie czasu, a które mogą okazać się pułapką.

Warto zdawać sobie sprawę, że nawet mając od dawna wizję swojej kuchni możemy po prostu nie wiedzieć, że istnieją rozwiązania nowsze, wygodniejsze, możliwe do zrealizowania z użyciem ciekawszych materiałów. Specjalista przekładający naszą wizję na projekt podpowie rozwiązania, które kogą okazać się znacznie bardziej wartościowe, niż nasz pomysł wyjściowy.

Gdy zajdzie potrzeba optycznego powiększenia przestrzeni

Na meble kuchenne na wymiar najczęściej decydują się osoby, którym zależy na optymalnym wykorzystaniu małego pomieszczenia oraz optycznego powiększenia przestrzeni. Nowoczesne materiały meblarskie oraz rozwiązania techniczne (systemy drzwiowe oraz systemy przechowywania) pozwalają zaspokoić oba rodzaje potrzeb. Panele szklane, fronty lakierowane na wysoki połysk, starannie rozmieszczone punkty świetlne – wszystkie te elementy są w stanie tak wpłynąć na aranżację pomieszczenia, że kuchnia na kilku metrach kwadratowych może być komfortowa w użytkowaniu i miła dla oka!

Podsumowanie

Kuchnie na zamówienie przestały już być synonimem luksusu ponad finansowe możliwości przeciętnego inwestora, który rozpoczyna właśnie przygodę z nowym mieszkaniem czy domem. Starannie zaprojektowana kuchnia nie będzie wymagała poprawek i dodatkowych zakupów (półki, AGD – już na etapie projektowania znajdą one swoje miejsce w zabudowie), co oznacza, że ten nieco większy, niż w przypadku gotowych mebli, zakup okaże się w dłuższej perspektywie bardziej ekonomiczny. W myśl zasady: raz a dobrze.

W przygotowaniu tekstu pomogła Julia Jasińska z firmy ERTON, projektująca i tworząca kuchnie marzeń na zamówienie. Zaplanuj kuchnie na wymiar już dziś pod adresem: https://erton.pl/m/kuchnia/.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij