Malowanie dachówki – jak zrobić to dobrze? Podpowiadamy
Regularne malowanie dachówki to czynność, o której nie można zapomnieć. Jeśli się ją zaniedba, pokrycie dachowe może wyglądać nieestetycznie, a jego żywotność znacznie się skróci. Z naszego artykułu dowiesz się, o czym pamiętać podczas renowacji dachówki betonowej czy ceramicznej.
Kiedy niezbędne jest malowanie dachówki?
Malowanie dachówki warto wykonywać regularnie, najlepiej co kilka, kilkanaście sezonów. Pozwoli to zachować efekt wizualny przez długi czas, jak również wydłużyć żywotność pokrycia dachowego nawet o kilkadziesiąt lat.
Odświeżenie dachu pozwoli pozbyć się z jego powierzchni różnych nalotów czy substancji, które negatywnie wpływają na strukturę pokrycia i ograniczają jego trwałość. Dotyczy to:
- mchu czy porostów,
- sadzy wydostającej się z komina,
- rdzy w przypadku blachodachówki.
Wysokiej jakości impregnat i farba do malowania dachówki powinny być zastosowane szczególnie wtedy, gdy dach wygląda nieestetycznie i znajdują się na nim liczne zabrudzenia albo niektóre jego części wypłowiały bądź zżółkły. Duży wpływ na to ma brud i kurz unoszący się w powietrzu, a także warunki atmosferyczne. Na malowanie dachówki betonowej czy ceramicznej warto zdecydować się również wówczas, gdy planujesz większy remont, polegający na przykład na odnowieniu elewacji – możesz ją połączyć z renowacją dachówki.
Jak przygotować się na malowanie dachówki?
Aby malowanie dachówki przebiegło sprawnie, należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Podstawa to wałek i pędzel, ewentualnie pistolet natryskowy – ten ostatni pozwoli szybko przeprowadzić niezbędne prace, szczególnie wówczas, gdy dach ma bardzo dużą powierzchnię. Ponadto przyda się myjka ciśnieniowa czy szczotka druciana.
Duże znaczenie ma wybór odpowiednich preparatów przeznaczonych do malowania. Warto kupić impregnat, który:
- tworzy trwale związaną z podłożem powłokę o właściwościach hydro- oraz olejofobowych, dzięki czemu pokrycie dachowe zbyt szybko się nie brudzi,
- chroni dachówkę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, w tym silnym mrozem,
- utrwala naturalną kolorystykę,
- spowalnia rozwój mikroorganizmów.
Niezbędna jest również farba do malowania dachówki. Dobrym wyborem jest na przykład wodorozcieńczalna farba akrylowa, która jest dedykowana do pokryć dachowych. Wyróżnia się ona dobrą przyczepnością do podłoża i łatwo je kryje, ponadto szybko wysycha, co ułatwia renowację pokrycia dachowego. Jest również elastyczna i odporna na czynniki pogodowe, dzięki czemu zapewnia odpowiedni efekt przez wiele lat.
Wysokiej jakości impregnat oraz farba do dachówki ceramicznej czy betonowej znajduje się w ofercie renomowanego producenta, firmy Polifarb Łódź. Ma ona duże doświadczenie na rynku i dysponuje szerokim asortymentem emalii, dlatego warto zdecydować się na jej wyroby.
Malowanie dachówki można wykonać za pomocą pędzla albo wałka, jednak bardziej polecanym rozwiązaniem jest pistolet natryskowy. Pozwoli on szybko i równomiernie pokryć powierzchnię emalią, co znacznie usprawni prace.
Malowanie dachówki – jak je poprawnie wykonać?
Zanim zdecydujesz się na malowanie dachówki ceramicznej albo betonowej, należy umyć dach, aby pozbyć się zabrudzeń czy mchu i innych wykwitów. W górnej części rynien warto umieścić specjalną siatkę, której zadaniem jest wyłapywanie zabrudzeń. Dzięki temu nie znajdą się one wokół domu i nie zanieczyszczą posesji.
Jeśli na blachodachówce pojawiły się ogniska korozji, a poprzednie warstwy malarskie łuszczą się, do ich usunięcia możesz użyć szczotki drucianej. Prace z tym związane usprawni wiertarka z odpowiednią końcówką.
Następnie należy:
- przeprowadzić inspekcję pokrycia dachowego i wymienić połamane albo pęknięte dachówki,
- dokładnie umyć rynny.
Malowanie dachówki najlepiej wykonać wtedy, gdy na zewnątrz panuje umiarkowana temperatura. Dobrym pomysłem jest, aby zrobić to rano lub wieczorem albo w pochmurny, jednak bezdeszczowy dzień. Dzięki temu dachówka nie będzie się szybko nagrzewała, co mogłoby spowodować nawet uszkodzenie jej struktury.
Farba do malowania dachówki powinna być nakładana po aplikacji impregnatu, dzięki któremu emalia nie będzie się łuszczyć i odpadać. Można zastosować dwie warstwy, przy czym między nimi należy zachować odpowiedni odstęp czasowy – odpowiednie informacje znajdziesz w karcie technicznej produktu.
Regularne malowanie dachówki jest niezbędne, aby wydłużyć trwałość pokrycia dachowego i zapewnić odpowiedni efekt wizualny. Renowację możesz zrobić samodzielnie, pamiętając o dobraniu odpowiedniej farby i narzędzi, umyciu dachu oraz nałożeniu impregnatu i emalii.