Malowanie ścian - jak się do tego przygotować

Malowanie ścian – jak się do tego przygotować?

Aby malowanie ścian poszło pomyślnie i efekt był dla nas satysfakcjonujący, należy dokładnie zaplanować wszelkie prace przygotowawcze. Są one niezbędne do tego, by farba doskonale pokryła powierzchnię i nie odchodziła. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Zakup taśm malarskich

Warto pamiętać, że malowanie ścian zagraża zniszczeniem podłóg, mebli, okien. Z tego powodu najlepiej wynieść wszystko to, co się do tego nadaje. Pozostałe elementy należy szczelnie osłonić folią malarską. W tym celu sprawdzi się jedynie gruba folia; nie wolno użyć cienkiej. Aby właściwie przykleić folie, należy też zaopatrzyć się w taśmy malarskie.

Jak przygotować ścianę do malowania

Jeżeli na ścianach znajdują się tapety, to należy je z nich zerwać. Najlepiej zrobić to przy użyciu specjalistycznego urządzenia, które wytwarza parę wodną, a tym samym rozmiękcza papier i ułatwia jego zdejmowanie.
Powierzchnie, które mają być malowane, nie mogą zawierać starej farby klejowej. Jeśli ją zostawimy, to będzie ona odchodzić ze ściany w trakcie jej malowania. Usuwamy ją za pomocą szpachelki.
Problem stanowią również lamperie z farby olejnej. Ich skrobanie jest bardzo czasochłonne i może prowadzić do uszkodzeń podłoża. W celu ich usunięcia warto użyć droższego produktu rozmiękczającego farbę. Jeśli farba olejna znajduje się na niewielkiej powierzchni, to można spróbować zedrzeć ją przy użyciu opalarki. W przypadku większych przestrzeni jest to zbyt czasochłonne zajęcie.

Nie zapomnij o szpachlowaniu

Przed rozpoczęciem malowania ścian, należy dokładnie je obejrzeć i upewnić się, czy nie mają one dziur lub rysów. Ważne jest, aby je oczyścić i zagruntować, a kolejnego dnia wypełnić zaprawą szpachlową. Jeśli znaleźliśmy jedynie drobne pęknięcia, możemy szpachlować je akrylową masą naprawczą.

Kiedy gruntować?

Czy gruntowanie jest konieczne w każdym przypadku? Najczęściej tak. Szczególnie ważne jest w sytuacji, gdy podłoże wyróżnia się chłonnością i może odciągać z farby wilgoć. Oprócz tego gruntowanie zwykle pomaga w przypadku pylących ścian. Ważne jest ono także dla nowych tynków (szczególnie gipsowych), a także dla okładzin z płyt kartonowo-gipsowych. Płyty włóknowo-gipsowe nie potrzebują gruntowania.
Jeżeli ściany są wykończone farbą, to również nie jest konieczne wówczas gruntowanie. Gruntuje się bowiem tylko suche powierzchnie. Jeśli nałożyliśmy świeży tynk, to powinniśmy odczekać minimum dwa tygodnie.

Najczęstsze błędy przy malowaniu ścian

Kiedy już przygotowaliśmy powierzchnie i przystępujemy do malowania ścian, to pamiętajmy o tym, że temperatura malowanego pomieszczenia powinna oscylować pomiędzy 18, a 25 stopni Celsjusza. Malować należy wyłącznie suchą powierzchnię. Nie wolno zbyt mocno dociskać wałka do ściany. Przygotowanie odpowiednich narzędzi i wysokiej jakości farby są niezwykle istotne. Zrezygnujmy ze słabej jakości pędzli, które mogą pozostawiać włosy na ścianach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij