Miasto piętnastominutowe – najlepsze miejsce do życia?

W obliczu rosnących wyzwań związanych z urbanizacją, zmianami klimatycznymi i dążeniem do poprawy jakości życia mieszkańców, miasta na całym świecie szukają innowacyjnych rozwiązań. Jednym z takich pomysłów jest koncepcja miasta piętnastominutowego. Idea ta, oparta na zasadzie zapewnienia dostępu do najważniejszych usług i potrzeb życiowych w ciągu zaledwie kwadransa spacerem lub jazdy na rowerze, staje się coraz bardziej atrakcyjna również w Polsce.
Katowice są coraz częściej wymieniane w tym ciekawym kontekście i uważane za przyjazne miasto, które króluje w rankingach na najlepsze miejsce do życia. Czy aspiracje Katowic do osiągnięcia statusu miasta piętnastominutowego są realne?

Miasto piętnastominutowe — definicja i pochodzenie terminu

Tak jak wspomniano we wstępie, miasto piętnastominutowe cechuje kompaktowość, możliwość poruszania się pieszo lub rowerem i dostęp do najważniejszych usług w maksymalnej odległości kwadransa od miejsca zamieszkania. Spełnienie tych warunków ma przynieść satysfakcjonujące życie, w którym ludzie będą żyć wolniej, zdrowiej i łatwiej nawiążą więzi społeczne, a miasto stanie się czystsze, mniej zakorkowane, bardziej dostępne i mniej zanieczyści środowisko. Twórcą tej bardzo modnej w świecie ruchów miejskich i architektonicznych idei jest profesor Carlos Moreno, dyrektor naukowy Katedry Przedsiębiorczości z paryskiej Sorbony, a jedną z najbardziej gorliwych orędowniczek stała się Anne Hidalgo, mer Paryża. Wśród europejskich miast, które osiągnęły ideał tego założenia, jednym tchem wymienia się Amsterdam, Barcelonę, Berlin i Kopenhagę.

Zalety i wady koncepcji

Jakie można wynotować zalety i wady takiej organizacji miasta?

Najczęściej wymienianymi zaletami są: zmniejszenie ruchu samochodowego (mniej zanieczyszczeń do atmosfery i korków), poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego mieszkańców, którzy będą mieć lepszy dostęp do terenów zielonych oraz potrzebnych usług, a także umocnienie więzi społecznych (doskonale uwidoczniła to pandemia, kiedy ludzie mniej się przemieszczali i spędzali więcej czasu w bezpośrednim sąsiedztwie).

Wadami koncepcji mogą być duże koszty i potrzebne zmiany w istniejącej już infrastrukturze, która była tworzona z myślą o zupełnie innym rozkładzie miejskim. Kolejną dyskusyjną kwestią może być nadmierne zagęszczenie miasta, które to niesie za sobą kolejne wyzwania.

Katowice w kwadrans? Które części miasta już to mają?

Trzeba przyznać, że w Polsce nie mamy jeszcze miasta, które stricte odpowiada założeniom omawianej koncepcji, ale istnieje wiele osiedli i części miast, które przystosowują się do tej metody. W Metropolii Śląskiej znajduje się wiele miast, które według badaczy powoli przystosowują się do nowej roli. Powołując się na lokalne media[1], można znaleźć informacje, że wśród nich znajduje się centrum Katowic razem z Koszutką, Bogucicami, a także osiedlem Paderewskiego i Witosa. To doskonała wiadomość dla wszystkich zainteresowanych zakupem inwestycji mieszkaniowych w tym rejonie. Zwracając uwagę na liczne zalety idei miasta piętnastominutowego, które wymieniliśmy w artykule, warto zaznajomić się apartamentami w tej okolicy. Jeśli interesuje Cię taki zakup, to oferujemy sprzedaż apartamentów w Katowicach. Podążaj za nowoczesnością i świeżymi ideami i inwestuj w mieszkania w doskonałej lokalizacji w Katowicach na Nadgórników 14!

[1]https://www.slazag.pl/to-w-metropolii-mozesz-zyc-tak-ze-kluczowe-sprawy-zalatwisz-na-piechote-bez-ruszania-samochodu

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij