Na czym polega inwentaryzacja przyrodnicza?

Jak przebiega inwentaryzacja przyrodnicza?

Inwestorzy, którzy planują budowę drogi, farmy fotowoltaicznej lub nowych budynków (czy też modernizację starych), prędzej czy później zapewne usłyszą o inwentaryzacji przyrodniczej. We wspomnianych przypadkach, a także w wielu innych, jest ona niezbędna do w pełni legalnego przeprowadzenia prac budowlanych.

W związku z tym niewiedza w tym zakresie może prędzej czy później okazać się problematyczna. W tym artykule postaramy się przybliżyć, na czym polega rzeczona inwentaryzacja, czemu ona służy i dlaczego jest tak bardzo istotna. Zapraszamy!

Najprościej można określić inwentaryzację przyrodniczą jako pełny spis fauny, flory i przyrody nieożywionej znajdującej się na danym terytorium. Może się to wydawać bardzo proste, ale pozory mylą. W rzeczywistości sporządzenie jej jest stosunkowo skomplikowanym przedsięwzięciem, wymagającym ścisłej współpracy ekspertów z wielu różnych dziedzin.

Zanim rozpoczną oni swoją pracę, zawsze dokładnie zapoznają się z historią terenu i jego topografią, a także sporządzają szczegółowe mapy. Dopiero później podchodzą do obserwacji i spisu stanu elementów przyrody na wskazanym obszarze. Warto przy okazji wspomnieć, że optymalnie inwentaryzacja przyrodnicza powinna być wykonywana na przestrzeni jednego roku. W ten sposób można przyjrzeć się zachowaniu zwierząt w poszczególnych okresach (m.in. lęgowym).

Kiedy już zebrane zostaną wszystkie niezbędne informacje, przychodzi czas na dokonanie waloryzacji przyrodniczej (przyznanie wartości określonym elementom flory, fauny i przyrody nieożywionej w oparciu o ich znaczenie w ekosystemie) i stworzenie podsumowującego raportu.

W jakim celu przeprowadza się inwentaryzację przyrodniczą?

Warto w pierwszej kolejności wyjaśnić, z czego bierze się prawny wymóg wykonywania inwentaryzacji przyrodniczej w niektórych sytuacjach. Wiąże się on z tym, że w czasie budowy jest spore prawdopodobieństwo, że dojdzie do uszkodzenia drzew, krzewów lub lęgowisk ptaków, czy też innych elementów fauny, flory i przyrody nieożywionej znajdujących się pod ochroną gatunkową.

Profesjonalna inwentaryzacja przyrodnicza pozwala ustalić, jakie gatunki znajdują się na danym terenie, na podstawie czego można zadecydować czy powinno zostać wydane pozwolenie na budowę (a jeśli tak, to w jakim okresie powinna ona zostać przeprowadzona, aby jak najmniej zaszkodzić środowisku).

Dzięki takiej inwentaryzacji można również opracować plan kompensacji przyrodniczej, a więc tego, jakie kroki trzeba poczynić (na przykład zbudować budki lęgowe), aby wynagrodzić środowisku naturalnemu poczynione szkody.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij