Stylowe wnętrze emanuje elegancją, a przy tym potrafi zaskakiwać niebanalnymi nowoczesnymi rozwiązaniami. Meble i dodatki w takich wnętrzach nie muszą być bardzo kosztowne, powinny natomiast podkreślać charakter wnętrza i stanowić praktyczny dodatek. W takich pomieszczeniach dobrze sprawdzają się meble i akcesoria z palet, których podstawowym budulcem jest drewno. Palety są bardzo trwałym materiałem, z którego można stworzyć wiele różnych użytkowych dodatków do każdego wnętrza. Ich powtórne wykorzystanie do celów użytkowych to nie tylko duża oszczędność materialna, to także duży ukłon w stronę ekologii i poszanowania środowiska naturalnego.
Palety kojarzą się zwykle z transportem ciężkich ładunków i z przechowywaniem towaru w magazynach czy na zapleczu sklepów wielkopowierzchniowych. Rzeczywiście, palety produkuje się głównie z myślą o realizacji procesów logistycznych, co nie oznacza że na tym ich rola się kończy. Ich fabryczne przeznaczenie sprawia, że są one niezwykle wytrzymałym materiałem, z odpowiednią nośnością i możliwością załadunku, co oznacza tylko jedno – meble z palet są rozwiązaniem, które posłuży przez długie lata, niezależnie od zmieniających się kanonów wnętrzarskich.
Uważnie wybieraj palety
Wydawać by się mogło, że wybór palet jest prosty i nie wymaga szczególnej wiedzy. Na pierwszy rzut oka, wszystkie palety wyglądają tak samo, a ewentualne różnice między nimi wynikają ze względów estetycznych. Wybór palet drewnianych jest bardzo duży, a używane palety można znaleźć w kontenerach na odpady przy halach magazynowych czy na tyłach supermarketów. W praktyce, nie każda paleta drewniana nadaje się do produkcji mebli i innych elementów wystroju wnętrza. Niewłaściwie zabezpieczone drewno, wilgotne lub spleśniałe nie tylko nie posłuży długo, ale też może okazać się niebezpieczne w użytkowaniu.
Palety najlepiej kupować w składach budowlanych lub w hurtowniach palet przemysłowych, które oferują sprzedaż certyfikowanych palet nowych lub używanych. Kupując w sprawdzonych miejscach, masz pewność, że oferowany produkt jest jakościowy i pełnowartościowy. Oczywiście, warto również samemu sprawdzić oznaczenia na paletach i dane podane przez producenta. Zrezygnuj z palet zawilgoconych, pokrytych grzybem lub pleśnią, ich stan pokazuje bowiem, w jakich warunkach były przechowywane i odbija się na ich żywotności. Z całą pewnością, palety w tak złym stanie nie mogą być dopuszczone do dalszego użytku (nawet w celach domowych) i powinny zostać zutylizowane. Inna sprawa to wymiary, palety są produkowane w różnych rozmiarach – ich wymiary mogą być standaryzowane (jak w przypadku europalet) lub mogą być robione na wymiar.
Najlepszy wybór – europaleta
Jeśli szukasz najtrwalszych rozwiązań i najwyższej jakości, dobrym rozwiązaniem będzie zakup europalety. To rodzaj palet przemysłowych z najwyższej półki, produkowanych w standaryzowanych wymiarach, dzięki czemu każda paleta EPAL wygląda tak samo, przez co łatwiej je dopasować wykonując konkretny mebel. Ich standardowe wymiary to 1200 mm x 1000 mm, a potwierdza to oznaczenie EPAL umieszczone na boku palety. Ten symbol jest gwarancją jakości i tego, że dana paleta jest zgodna z obowiązującymi normami i spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Użyte do jej produkcji drewno długo zachowuje swój pierwotny stan i swoje unikalne właściwości, a jest to możliwe dzięki specjalnej obróbce.
Palety przemysłowe na wymiar i na miarę twoich oczekiwań
Palety przemysłowe drewniane są znacznie tańsze w porównaniu z europaletami, niestety, kosztem mniejszej nośności. Należy pamiętać, że nie mają one standaryzowanych wymiarów, przez co mogą różnić się między sobą wysokością, szerokością i długością, zdarza się również, że mają inną ilość szczebelków. Jeśli jednak dobrze sprawdzimy stan palet przemysłowych pod kątem ewentualnego zawilgocenia, obecności pleśni czy pęknięć, możemy być pewni że produkt dobrze spełni swoją funkcję.