Nowe oblicza architektury współczesnej – obiekty przemysłowe w designerskiej odsłonie.

Nowe oblicza architektury współczesnej – obiekty przemysłowe w designerskiej odsłonie.

Czerpanie inspiracji i twórcze przenikanie myśli pomiędzy architekturą i przemysłem odbywa się dziś na wielu poziomach. Modny ostatnio styl loftowy w aranżacjach wnętrz to świetny przykład wpływu industrialnego ducha na estetykę naszych domów, warto jednak pamiętać, że te relacje zachodzą w obie strony. Również architektura współczesnych obiektów przemysłowych coraz częściej podporządkowana jest surowym wymaganiom inwestorów, mających na uwadze nie tylko funkcjonalność i ekonomię, ale także estetykę. Dziś przemysł świadomie i z odwagą stawia na design, i być może właśnie ten aspekt jest najlepszym potwierdzeniem jego profesjonalizacji, która oznacza zarówno lepszy wyrób finalny, jak również lepsze warunki do jego wyprodukowania.

Hala przemysłowa i obiekt przemysłowy… przez wiele lat w Polsce te słowa budziły raczej mało pozytywne skojarzenia, bo nie było u nas zwyczaju, a przez długi czas – także możliwości, aby przykładać dużą wagę do wyglądu tego typu obiektów. Choć więc do niedawna estetyka stalowych hal magazynowych, produkcyjnych czy logistycznych była w naszym kraju projektową i realizacyjną niszą, to dziś sytuacja zmienia się diametralnie. Obecnie architekci i wykonawcy zatrudnieni w firmach takich jak np. cobouw.pl wykonują ogromną pracę, aby zmieniać wizualne oblicza współczesnych obiektów przemysłowych. Wykorzystują oni rozwiązania, które w tradycyjnych halach starszego typu rzadko się pojawiały, np. odwodnienia podciśnieniowe dachu, które gwarantują większą estetykę obiektu niż w przypadku standardowych metod odwodnienia.

Stawiają też na kolorystykę inną niż tradycyjne szarości, a śmiałe zestawienia kontrastowych barw przykuwają wzrok i stają się ważnym elementem identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa. Nacisk położony na design – w myśl zasady, że „wygląd ma znaczenie”, idzie w parze z dbałością o funkcjonalność, optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca i skrojenie hali stalowej na miarę potrzeb i wymagań danego inwestora. Efekt? Bardzo pozytywny, bo wokół nas powstaje coraz więcej obiektów przemysłowych, które harmonijnie wtapiają się w otoczenie i zwracają uwagę dbałością w realizacji architektonicznej wizji, nietypową bryłą, w której spójnie wyodrębnione są części o różnym przeznaczeniu, np. biurowo-socjalna, magazynowa, produkcyjna. Inną kwestią jest też rosnąca wśród inwestorów z branży przemysłowej świadomość, że nie chodzi tylko i wyłącznie o to „co” budujemy i z jakim przeznaczeniem, ale i „jak” budujemy. Dziś również oni ustawiają poprzeczkę wysoko, oczekując od wykonawców nie tylko zbudowania hali magazynowej czy biurowca, ale również ciekawych koncepcji architektonicznych, dzięki którym obiekt mógłby się wyróżnić spośród setek innych.

Czy istnieje dziś jakiś ideał współczesnego obiektu przemysłowego? Dobrym przykładem mogą być realizacje zatrudnionych np. w cobouw.pl, firmie, która projektuje i buduje stalowe hale magazynowe, produkcyjne, targowe i inne, stosując różne technologie (blachownicowa, kratownicowa, mieszana). Nietuzinkowe pomysły, takie jak wspomniana już gra kolorem, ażurowe konstrukcje nadające lekkości, doświetlone przestrzenie, duże przeszklenia, nieoczywiste połączenia materiałów czy nowoczesne wzornictwo to tylko przykłady niezliczonych rozwiązań konstrukcyjnych, które powoli zaczynają nadawać nowy sens określeniu „współczesny obiekt przemysłowy”.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *