Nowoczesne drzwi wejściowe z aluminium – zalety, wady i najważniejsze parametry

Drzwi wejściowe wykonuje się z rozmaitych materiałów. Niemała liczba użytkowników wybiera stolarkę drzwiową drewnianą, doceniając jej atuty wizualne, lub drzwi z tworzyw sztucznych, które mogą się pochwalić wytrzymałością i dostępnością szerokiej palety kolorystycznej. Coraz chętniej stawia się również na drzwi zewnętrzne aluminiowe, które – choć należą do droższych w stosunku do wspomnianych odpowiedników – cechują się wytrzymałością produktów stalowych i estetyką z najmodniejszych propozycji. Jakie zalety i wady posiadają aluminiowe drzwi wejściowe? Jakie parametry są najważniejsze i należy je uwzględniać podczas wybierania?

Drzwi wejściowe wykonuje się z rozmaitych materiałów. Niemała liczba użytkowników wybiera stolarkę drzwiową drewnianą, doceniając jej atuty wizualne, lub drzwi z tworzyw sztucznych, które mogą się pochwalić wytrzymałością i dostępnością szerokiej palety kolorystycznej.

Coraz chętniej stawia się również na drzwi zewnętrzne aluminiowe, które – choć należą do droższych w stosunku do wspomnianych odpowiedników – cechują się wytrzymałością produktów stalowych i estetyką z najmodniejszych propozycji.

Jakie zalety i wady posiadają aluminiowe drzwi wejściowe? Jakie parametry są najważniejsze i należy je uwzględniać podczas wybierania?

Najważniejsze zalety

Aluminium to materiał stosunkowo lekki, dlatego drzwi z niego wykonane są lżejsze od pozostałych odpowiedników, ale równie trwałe, co drzwi stalowe. Nowoczesne produkty gwarantują właściwe parametry izolacyjności akustycznej i termicznej. Dzięki temu sprawdzają się nawet w dość hałaśliwym otoczeniu, a także są w stanie ograniczyć niepożądaną ucieczkę ciepła.

Aluminiowa stolarka drzwiowa może być stosowana w domach energooszczędnych i w budownictwie pasywnym. Produkty te są coraz chętniej wybierane zarówno do mieszkań w blokach, do domów, jak i obiektów użyteczności publicznej. Nie tylko ze względu na pożądane parametry, ale i dużą dowolność względem finalnej estetyki.

Szeroka paleta kolorystyczna, możliwość zastosowania okleiny, która będzie imitowała drewno lub inny surowiec naturalny, powierzchnie strukturalne, malowanie proszkowe lub anodowe. Do tego tworzenie przeszkleń, a nawet łączenia z innymi materiałami. To daje możliwości indywidualnego dopasowania drzwi do architektury budynku lub zaaranżowanego wnętrza mieszkania. Choć estetyka nie powinna być najważniejsza podczas wybierania stolarki drzwiowej, to jednak ma dla użytkowników duże znaczenie, bo drzwi są wizytówką domu. Mogą nadawać wrażenia prestiżu i wyrafinowania, elegancji. Mogą również podkreślać ciekawe elementy architektoniczne lub kontrastować z otoczeniem, stając się swoistą dekoracją.

Wady, które warto wziąć pod uwagę

Lista zalet drzwi aluminiowych jest dość długa. Co z wadami? Tak naprawdę można mówić o jednej – wysokim koszcie zakupu. Z drugiej strony cena w tym przypadku idzie w parze z jakością, wytrzymałością i solidnością. Jest to zatem tak naprawdę inwestycja w element, który pozostaje z użytkownikami na długo.

Niegdyś aluminiowe drzwi były dość podatne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Obecne technologie produkcji eliminują te niedogodności. Aluminiowe drzwi wejściowe nie poddają się działaniu warunków atmosferycznych, zarysowaniom, wypaczeniom czy odkształceniom. Są za to podatne na formowanie, co zwiększa paletę indywidualnych wykonań. Warto skorzystać z konfiguratora dostępnego na stronie http://konfigurator.kobbe.pl/konfigurator/pl/ i się przekonać, jak będą się prezentować drzwi o wybranych parametrach.

Istotne parametry drzwi wejściowych

Sposób otwierania, ryglowania, wymiary, klasa bezpieczeństwa. Istnieje sporo parametrów, na które należy zwracać uwagę podczas wybierania drzwi wejściowych. Co kryje się pod poszczególnymi? Lista poniżej:

  1. Sposób otwierania – do wewnątrz stosuje się w mieszkaniach w blokach; na zewnątrz w domach i obiektach użyteczności publicznej.
  2. Zabezpieczenia antywłamaniowe – dostępne są różne ich rodzaje. Poleca się stosowanie co najmniej trzech zamków w każdych drzwiach; najwyższej klasy zabezpieczania są stosowane głównie w domach położonych na otwartych przestrzeniach.
  3. Wyróżnia się 6 klas bezpieczeństwa, z których najniższa oznacza drzwi standardowe, opierające się sile fizycznej, a najwyższa drzwi pancerne. Te ostatnie stosowane są w bankach. Dla obiektów mieszkalnych poleca się klasę co najmniej 2.
  4. Wymiary – w otworze drzwi wejściowych powinny swobodnie mieścić się dwie osoby. Ma to również wpływ na możliwość bezproblemowego wnoszenia/wynoszenia mebli, sprzętów AGD, itp. Standardowe wymiary to zatem 90 cm szerokości i 200 cm wysokości, ale możliwe są realizacje indywidualne, nawet w nietypowych wymiarach.
  5. Przeszklenia – wyglądają bardzo dekoracyjne, ale przede wszystkich ich zadaniem jest doświetlanie wnętrza. Polecane w szczególności do montażu w drzwiach, które są bardzo wysokie.
  6. Odporność na przepuszczalność powietrza i obciążenie wiatrem – im wyższa klasa, tym lepiej.
  7. Izolacyjność akustyczna i termiczna – w przypadku akustycznej powinna być nie mniejsza niż 30 dB, a dla termicznej określa się współczynnik Ud – tym lepszy, im niższy.

Producent, ale jaki?

Powyższe wskazówki będą dużym ułatwieniem dla osób, które stają przed wyborem stolarki drzwiowej. Producentów, fachowców i montażystów na rynku nie brakuje, dlatego poza ceną i estetyką drzwi wejściowych warto uwzględniać poszczególne parametry. Wśród ofert na pewno zwraca na siebie uwagę firma KOBBE, która specjalizuje się w wykonawstwie drzwi aluminiowych, a ponadto chętnie podejmuje się realizacji najbardziej nietypowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij