O czym pamiętać podczas wynajmu mieszkania?

Obserwując sytuację na rynku, możemy zobaczyć, że Polacy coraz częściej inwestują w nieruchomości. Dzieje się tak nie tylko z powodu ich zakupu na własny użytek, ale po to by móc na nich zarabiać. W zdecydowanej większości są to mieszkania, które po odpowiednim wykończeniu czy też remoncie przeznaczane są pod wynajem. Jest to nieustannie niezwykle dochodowa działalność, więc nie ma się co dziwić, że cieszy się taką popularnością. W szczególności w dużych miastach, osób, które zainteresowane są najmem przybywa, a to sprawia, że wielu z nas zauważa w tym pewien potencjał. Studenci, osoby chcące robić karierę czy nawet rodziny z dziećmi to tylko niewielki ułamek osób, które decydują się na radykalne zmiany w swoim życiu i zmianę miejsca dotychczasowego zamieszkania. Jeżeli aktualnie posiadasz niezamieszkały lokal, który chcesz wynająć, jest to świetna okazja. Zanim jednak udostępnisz swoje mieszkanie przyszłym domownikom, pamiętaj, aby zadbać o kilka bardzo ważnych kwestii, ponieważ to właśnie one wpłyną na łatwość z jaką ich znajdziesz. Co więcej, pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, na przykład braku uciszania przez nich opłat.

Dla kogo?

Wynajem mieszkania jest skomplikowany z różnych powodów, a jednym z nich jest mnogość ofert. Z uwagi na to, w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić do kogo chcemy dotrzeć. Ustalenie grupy docelowej wpłynie na kolejne podejmowane decyzje. Sama oferta będzie zupełnie inaczej skonstruowana. Warto przeprowadzić krótką analizę, która uwzględni między innymi lokalizację, otoczenie czy skomunikowanie. Bardzo ważne jest zorientowanie się czy w pobliżu znajdują się większe przedsiębiorstwa, czy może uczelnie wyższe. Nie powinniśmy pomijać również samego standardu wykończenia mieszkania, które zadecyduje o tym, czy przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi czy może studentów. Rozważenie tych aspektów pozwoli nam trafić do wybranej grupy docelowej, a tym samym szybciej wynająć mieszkanie.

Jak powinno wyglądać ogłoszenie?

Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie na wielu obszarach, a jednym z nich jest zaprezentowanie mieszkania na wynajem. Mamy jedną szansę na to, że nasz lokal zainteresuje potencjalnych lokatorów i szybko podpiszemy z nimi umowę. Z uwagi na to, tak ważne jest sporządzenie odpowiedniego ogłoszenia. Po pierwsze, musi znaleźć się tam przejrzysty opis. Pamiętajmy jednak, że co za dużo to nie zdrowo, więc nie powinniśmy pisać wielkich wywodów. Lepiej sprawdzą się tu konkretne i zwarte informacje przedstawiające rzeczywisty stan. To, co na pewno powinno się tam znaleźć to dane o metrażu, liczbie pokoi, przynależącym do mieszkania garażu lub komórce lokatorskiej. Warto wspomnieć również o skomunikowaniu z najważniejszymi punktami danego miasta. Informacje, które należy zamieścić musisz skonfrontować z grupą docelową, do której chcesz trafić. Przykładowo, jeśli są to studenci, napisz jaka odległość dzieli mieszkanie od uczelni.

Czym jest zarządzanie najmem?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że podczas wynajmu nasza rola nie kończy się podczas podpisania umowy z lokatorami. Musimy na bieżąco rozliczać niezbędne koszty, kontrolować w jakim stanie jest nieruchomość, a także reagować na nagłe i nieprzewidywalne awarie. Z uwagi na to, że zajmuje to nieco czasu, wiele osób decyduje się na zarządzanie najmem. Na czym ono polega? To usługa będąca w ofercie biur nieruchomości. To oni przejmują Twoje obowiązki i pośrednicza między Tobą a najemcami. Są odpowiedzialni za utrzymywanie z nimi kontaktu. Na taką usługę możemy zdecydować się jeszcze przed wynajęciem nieruchomości. W takim wypadku to agencja podpisuje umowę z nowymi domownikami i weryfikuje ich wypłacalność.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij