Obornik jest nawozem organicznym, ponieważ składa się z odchodów zwierząt gospodarczych i ściółki. Jeśli chcemy zasilić glebę i rośliny w niezbędne mikroelementy , to obornik jest bardzo dobrym, naturalnym rozwiązaniem. Jak wiemy – dookoła nas jest pełno chemii, sztucznych dodatków w pożywieniu, rośliny są traktowane silnymi środkami, by ładnie się prezentować na półkach sklepowych i dłużej zachować przydatność do spożycia. Zastosowanie obornika zwierzęcego jest alternatywą dla tego typu działań. Możemy się cieszyć zdrowymi, dorodnymi warzywami w ogródku – bez chemii.
Podstawowymi pierwiastkami chemicznymi w oborniku są azot, fosfor i potas. Są tam także drogocenne mikroelementy, jak: : miedź, magnez, bor, siarka, żelazo oraz wapń. Dodatkowo pożyteczne mikroorganizmy i bakterie – odbudowują naszą glebę i sprawiają, że jest ona bardziej żyzna.
Jaki obornik wybrać do uprawy naszych warzyw? Dowiedz się, który będzie najlepszy.
1. Obornik koński
Stosuje się go przede wszystkim na glebach mokrych, ciężkich i gliniastych. Sprawdzi się także na ziemiach lekkich. Obornik koński szybko nagrzewa glebę i spulchnia ziemię, co jest jego szczególną zaletą. Jest najmniej bogaty w sód, za to zawiera dużo azotu.
Będzie idealny pod uprawę grochu, buraków, selera, ziemniaków, pora, a także marchwi. Obornik koński będzie też dobry do użycia w rozsadach.
2. Obornik bydlęcy
Sprawdza się głównie na ziemiach piaszczystych, gdzie deszcze łatwo wypłukują cenne składniki odżywcze. Obornik bydlęcy zatrzymuje wodę oraz makro i mikroelementy w glebie. Zawiera w swoim składzie głównie azot, fosfor i magnez, jednak stężenie tych pierwiastków jest w nim mniejsze niż w nawozach z trzody chlewnej czy obornika kurzego. Obornik bydlęcy odkwasza glebę ze względu na swój odczyn zasadowy (7,5 pH).
Nawóz bydlęcy będzie dobry pod uprawę kalarepy, brukwi, jarmużu, kapusty, szparagów, a także grochu. Jest używany też do nawożenia roślin ozdobnych i trawników.
3. Obornik świński
Najczęściej jest wykorzystywany na glebach piaszczystych, które szybko się nagrzewają. Nawóz świński jest zasobny w azot oraz fosfor. Zawiera najwięcej potasu, a wapnia najmniej w porównaniu do innych oborników zwierzęcych.
Nawozem świńskim najlepiej użyźniać ziemię pod cebulę, kalafior, kapustę, szpinak , a także buraki.
4. Obornik kurzy
Nawóz kurzy jest najbardziej skoncentrowany i bogaty w składniki pokarmowe, dlatego należy stosować go roztropnie. Należy go wcześniej rozcieńczyć, żeby gleba nie była zbyt zasolona. Jeśli tego nie zrobimy, rośliny wzejdą późno i mogą pojawić się problemy z ich prawidłowym wzrostem.
Obornik kurzy zawiera ponad trzy razy więcej azotu niż obornik świński czy bydlęcy, dlatego ważne, by go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. Bez rozcieńczenia mogłoby dojść do przenawożenia warzyw w ogrodzie.
Jak widzimy mamy dość spory wybór oborników organicznych. Wszystko jest zależne od rodzaju gleby, terenu oraz warzyw jakie mamy lub chcemy mieć w naszej uprawie. Dopiero po przeanalizowaniu i ocenie tych parametrów, możemy dobrać odpowiedni dla upraw obornik.