Odkurzacze przeznaczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

Istnieje specjalny termin – ATEX – którym określa się wymagania, jakie muszą spełnić produkty dopuszczone do użytkowania w strefach zagrożenia, a dokładniej w miejscach, gdzie istnieje możliwość wybuchu. Odkurzacze są urządzeniami zasilanymi prądem, występuje więc ryzyko, że podczas ich pracy może powstać iskra. Dlatego też firmy takie jak Ulpa rozbudowują swoją ofertę o asortyment produktów przystosowanych zarówno do pracy w strefach wybuchu, jak i w innych strefach zagrożenia. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę tych urządzeń.

Profesjonalne odkurzacze przemysłowe ATEX

Każda, nawet najmniejsza iskra, jest w stanie spowodować pożar – zwłaszcza jeśli powstanie w pomieszczeniach, gdzie znajdują się łatwopalne opary lub pyły. Dlatego odkurzacze EX antywybuchowe zaprojektowane są w taki sposób, aby do zagrożenia nigdy nie doszło. Wymagania, jakie muszą one spełnić określa unijna dyrektywa. Autorzy wyróżnili w niej kilka specjalnych stref EX, dzieląc je nie tylko ze względu na stopień zagrożenia wybuchem, ale również według substancji. I tak wyróżnia się np. strefę ATEX 0, 1 lub 2 dla gazów oraz cieczy, gdzie ta pierwsza stanowi największe zagrożenie. Dodatkowo stworzono strefy 20, 21 oraz 22 dla pyłów proszków i włókien. Tych stref jest w dyrektywie jeszcze więcej.

Wszystkie dopuszczone do użytku odkurzacze przemysłowe ATEX muszą mieć jasno sprecyzowane w dokumentacji, w jakiej strefie mogą bez problemu pracować. Dla przykładu model Nilfisk ATTIX 791-2M/B1 posiada w parametrach informacje o przystosowaniu do działania w strefie ATEX Z22. Jest on stanie zbierać pyły, które mogą tworzyć mieszankę wybuchową z powietrzem.

Nowoczesne odkurzacze przemysłowe antywybuchowe

Tego rodzaju odkurzacze przemysłowe pełnią niezwykle ważną funkcję w optymalizacji procesów produkcyjnych w laboratoriach i zakładach. Dlatego też dzięki innowacyjnym technologiom są one w stanie zbierać palne pyły, eliminując tym samym możliwość wystąpienia wybuchu w miejscu pracy.

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale w odpowiednich warunkach nawet cukier czy nasiona mogą przyczynić się do spowodowania wybuchu. Dlatego też odkurzacze ATEX spotkać można w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w branży farmaceutycznej, spożywczej, metalurgiucznej, tekstylnej, chemicznej czy maszynowej.

Bezpieczeństwo pracy, jakie zapewniają odkurzacze przemysłowe EX, możliwe jest dzięki temu, że całe ich oprzyrządowanie zostało skutecznie odseparowane od atmosfery. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych silników bezszczotkowych, które nie powodują iskrzenia.

Odkurzacze ATEX to urządzenia złożone i dostępne w wielu różnych konfiguracjach. Dlatego przed zakupem należy bezwzględnie zwrócić się do specjalisty, przedstawiając mu wszystkie informacje na temat miejsca, w którym urządzenie będzie pracować. Przede wszystkim pracodawca musi znać dokładną klasyfikację obszaru, jeśli chodzi o zagrożenia. Odkurzacze przemysłowe antywybuchowe przyczyniły się do tego, że praca w wielu laboratoriach i fabrykach stała się nieporównywalnie bezpieczniejsza.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij