Ogrzewanie nadmuchowe

Ogrzewanie nadmuchowe

 

Zapewnienie ogrzewania w domu mieszkalnym wymaga wyboru odpowiednich rozwiązań. Można wykorzystywać w tym celu wiele różnych metod, w tym nowoczesne systemy ogrzewania powietrzem. Na czym polega najnowszej generacji system ogrzewania nadmuchowego i jakie są jego korzyści dla korzystających?

Powietrze nośnikiem ciepła

Najpopularniejsze systemy ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych bazują na ogrzewaniu wodnym. W jego przypadku ciepło jest rozprowadzane ze źródła do grzejników. Natomiast źródłem ciepła w ogrzewaniu nadmuchowym jest urządzenie z wymiennikiem ciepła. Pozwala ono na podgrzewanie powietrza, które przez nie przepływa. Na ogół w systemach ogrzewania nadmuchowego wykorzystywane są coraz częściej oszczędne i ekologiczne pompy ciepła.

Zasada działania systemu ogrzewania powietrzem

Ogrzewanie nadmuchowe, nazywane również ogrzewaniem powietrzem jest systemem, w którym powietrze zasysane jest z pomieszczenia, które ma być ogrzane, a następnie trafia do źródła ciepła. Tam jest podgrzewane i siecią przewodów nadmuchiwane z powrotem do pomieszczenia. Można to porównać z zasadą działania elektrycznych grzejników konwektorowych z wymuszonym obiegiem powietrza, w których jest zainstalowany wentylator. Działają one jednak na znacznie mniejszą skalę, niż ogrzewanie powietrzem pomieszczeń domowych w systemie centralnym.

Źródło ciepła

Powietrze zasysane z pomieszczenia w ogrzewaniu nadmuchowym, musi zostać ogrzane, za co odpowiada źródło ciepła. W takich systemach najczęściej stosowane są wymienniki ciepła, które umożliwiają podgrzanie przepływającego powietrza dzięki spalaniu paliwa albo działaniu energii elektrycznej. Zastosowanie takich źródeł ciepła wymusza pokrycie dosyć wysokich kosztów eksploatacyjnych. Dlatego do użycia w ogrzewaniu powietrzem wchodzą pompy ciepła. Dzięki nim powietrze ogrzewane jest do umiarkowanej temperatury – maksymalnie 45 stopni Celsjusza, ale pompa ciepła jest na tyle efektywna, aby była w stanie oddać dużo ciepła, przy jednoczesnym poborze niewielkiej ilości energii elektrycznej.

Korzyści z zastosowania ogrzewania powietrzem

System ogrzewania powietrzem jest dyskretny, nieodczuwalny przez domowników i niesłyszalny. Przesył powietrza realizowany jest za pomocą schowanych kanałów, które planowane są najlepiej już na etapie budowy domu. Powietrze rozprowadzane jest po pomieszczeniach dzięki niewielkim kratkom, które można umieścić w ścianach, podłodze lub w suficie.

Jak podkreśla ekspert ze strony: http://problast.com.pl/: „W odróżnieniu od innych systemów grzewczych ogrzewanie nadmuchowe Feelco nie zawiera w sobie wody, a nośnikiem energii jest powietrze”. Dlatego nie ma potrzeby instalowania w pomieszczeniach mieszkalnych mało estetycznych grzejników.

Kolejną zaletą ogrzewania powietrzem jest to, że kratkami nawiewnymi do pomieszczeń mieszkalnych trafia ciepłe i czyste powietrze. Jeśli system takiego ogrzewania zostanie połączony z centralnym nawilżaczem, można zapewnić sobie najwyższy poziom komfortu w domu, o każdej porze roku. Połączenie go z modułem klimatyzacji umożliwi zapewnienie chłodu w gorące letnie dni.

Ogrzewanie nadmuchowe może być sterowane za pośrednictwem sterownika ściennego, smartfona, a nawet tableta. W ten sposób to użytkownik decyduje o wszystkich parametrach powietrza i dostosowuje je do własnych potrzeb.  Ogrzewanie nadmuchowe jest oszczędniejsze w stosunku chociażby do tradycyjnych systemów wodnych, między innymi z uwagi na ograniczenie strat energii, ze względu na brak czynnika pośredniczącego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij