Pelargonie – co zrobić by pięknie i bujnie kwitły?

Rośliny, zarówno te uprawiane na naszym balkonie jak i te w ogrodzie, stanowią wyjątkowy element dekoracyjny. Zawsze więc poświęcamy wiele czasu na wybranie odpowiednich kwiatów, a następnie z uwagą i zaangażowaniem staramy się je odpowiednio pielęgnować. Bardzo często nasz wybór pada na pelargonie. Te piękne i kolorowe kwiaty stają się prawdziwą ozdobą, którą umieszczamy głównie na naszych balkonach. Jednak rośliny te wymagają odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju. Tylko wtedy będą mogły zachwycać nas swoim wyglądem i estetyką. Wobec tego co zrobić, by pelargonie pięknie i bujnie kwitły?

Odpowiednie stanowisko dla pelargonii

Pelargonie to kwiaty o szczególnych wymaganiach. Niezbędne jest więc wybranie dla nich odpowiedniego stanowiska, by mogły kwitnąc i się rozwijać. Warto zaznaczyć, że pelargonie najlepiej czują się i kwitną w pełnym słońcu. Wyjątkiem są pelargonie bluszczolistne, które preferują stanowisko lekko zacienione. Niemniej jednak wybór odpowiedniego stanowiska jest połowa sukcesu. Pelargonie w nasłonecznionym miejscu będą miały idealne warunki do tego, by bujnie kwitnąć i się rozwijać. Warto również pamiętać, że w przypadku pelargonii bluszczolistnych, warto zapewnić im miejsce na dość pokaźnej wysokości. Mają one bowiem niezwykle kruche pędy, które mogą zostać uszkodzone np. poprzez silny wiatr. W szczególnych sytuacjach, można zdecydować się na dokupienie im specjalnych osłonek. Przy sadzeniu warto również uwzględnić to, że rośliny te potrzebują dość dużo przestrzeni do wzrostu i rozwoju, a także specjalnie dobranego podłoża, które dedykowane będzie roślinom balkonowym.

Jak obficie i często podlewać pelargonie?

Każda roślina, tak samo pelargonia, potrzebuje wody w odpowiedniej ilości. Systematyczne nawadnianie pelargonii jest kluczem do tego, by rosła on pięknie i bujnie. Wobec tego jak często i jak obficie podlewać te kwiaty? Otóż okazuje się, że pelargonie kochają wodę! Wobec tego konieczne jest ich obfite podlewanie nawet do tego momentu, w którym woda będzie się przelewać przez doniczkę. Zwykle zaleca się podlewanie tych roślin codziennie. Niemniej jednak w lecie, kiedy na zewnątrz panują wyjątkowe upały, pelargonie mogą wymagać nawadniania nawet dwa razy dziennie. Pelargonie są roślinami, które bardzo źle znoszą przesuszenie. Ich pędy od razu zaczynają obumierać, a kwiaty usychać i gubić płatki. Jeśli więc zależy nam na tym, by nasze pelargonie rosły pięknie i bujnie, to musimy zadbać o ich systematyczne podlewanie.

Idealnie dobrany nawóz to podstawa

Jedną z ważniejszych kwestii w przypadku pielęgnacji i uprawy pelargonii jest ich nawożenie. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż pelargonie kwitną bardzo długo, a także bardzo obficie. Co za tym idzie regularne nawożenie pomoże utrzymać te rośliny w dobrej kondycji. Najlepiej udać się do sklepu, który posiada w swoim asortymencie nawozy specjalnie dedykowane pelargoniom. Co więcej, nawożenie najlepiej przeprowadzać w trakcie podlewania, jednak nie codziennie. Pelargonie wymagają nawożenia od momentu, w którym upłynie dwa- trzy tygodnie od ich posadzenia. Co więcej proces ten wystarczy powtarzać co siedem lub dziesięć dni. Jeśli jednak chcemy sobie zaoszczędzić nieco czasu, to możemy zdecydować się na granulowany nawóz do pelargonii, który dodaje się bezpośrednio do podłoża. Starcza on na bardzo długi czas i uwalania się dość wolno. Dzięki odpowiednio dobranemu nawozowi nasze pelargonie będą pięknie i bujnie rosły, a także staną się niesamowitą ozdobą naszego balkonu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij