Podłoga – czym się kierować przy wyborze materiału?

Podłoga – czym się kierować przy wyborze materiału?

Wybierając rodzaj podłogi, który zainstalujemy w domu, trzeba przede wszystkim kierować się jej przeznaczeniem. Inną położymy w kuchni, narażonej na kontakt z wilgocią, gorącem i pożywieniem; inną w wypoczynkowym salonie, a jeszcze inną w biurze.

Na podstawie analizy sprzedaży w sklepach w różnych miastach w Polsce, można stwierdzić, że dużą popularnością cieszą się wykładziny pcv i wykładziny dywanowe. Opole czy Warszawa – w zasadzie nie ma znaczenia o jakim mieście mówimy. Klasyka zawsze się obroni, dlatego te znane od lat podłogi królują. Dlaczego?

Użyteczność wykładziny

Mając do dyspozycji cały wachlarz różnych materiałów podłogowych, zastanówmy się nad tym, na co podłoga w danym pomieszczeniu jest narażona. Wykładzina dywanowa nie sprawdzi się w kuchni i kiepska będzie w ganku. Oba te miejsca bywają zawilgocone. W kuchni trudno uniknąć rozlania wody, napoju, zupy czy po prostu zachlapania ze zlewu. W ganku, zwłaszcza jesienią i zimą, zostawiamy mokre obuwie.

Wykładzina dywanowa przyjmie wszystko i niestety przestanie estetycznie wyglądać. Szybko będzie widoczny na niej brud, a nieczyszczona i niedokładnie suszona, może zacząć gnić. W takich miejscach sprawdzą się najlepiej płytki, panele lub wykładziny pcv.

Wykładzina dywanowa w pokojach

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza kiedy domownicy lubią chodzić boso. Miła w dotyku i zadbana wykładzina dywanowa pozwala na przyjemne odczucia pod stopami nawet w zimie, kiedy to stąpanie po zimnym gresie nie należy do najprzyjemniejszych. Jeżeli podłoga jest miejscem zabaw dzieci, trzeba pamiętać o jej regularnym czyszczeniu – przydadzą się tu środki piorące i proszki niwelujące zapachy.

Dla wszystkich miłośników sterylnej czystości lepsze okażą się panele, terakota lub wykładziny pcv. Opole, co warto zaznaczyć, oferuje bardzo szeroki wybór dzięki czemu, szukając ofert kupna tych ostatnich, warto przeglądnąć oferty z tego regionu. Właśnie tutaj, znajdują się siedziby kilku producentów, takich jak choćby Sagar.

Kolor podłogi w domu

Ci, którzy mają sprecyzowane upodobania i od razu wiedzą, czy lubią jasne czy ciemne podłogi, mają zdecydowanie prościej. Gorzej, jeżeli nie ma się konkretnego założenia, i chce się dopasować podłogę do całej aranżacji. Można skorzystać z pomocy projektanta wystroju lub samemu postarać się wybrać idealny kolor. Powinien on nie zlewać się z meblami w pomieszczeniu, ale jednocześnie do niego pasować.

Można postawić na kontrast – jeżeli meble są ciemne, podłoga powinna być jasna. Sprawdza się to w kuchniach i gabinetach. W przypadku wykładzin dywanowych, trzeba wziąć też pod uwagę posiadanie zwierzaków. Na ciemnych kolorach, sierść będzie bardziej widoczna. Jasne, z drugiej strony, będą pokazywać każde, nawet najmniejsze zabrudzenie czy zaplamienie.

Podłoga a re-aranżacja pokoju

Faktem jest, że meble pozostawiają ślady na podłodze. Z niektórych rodzajów podłóg i wykładzin można je łatwiej usunąć, z innych trudniej. Ślady pozostawią nie tylko szafa czy biurko, ale też krzesło na kółkach – ono dość nieestetycznie „rozjeżdża” wykładzinę w miejscu użytkowania. Dlatego w gabinecie czy pokoju z komputerem, zaleca się instalację paneli lub wykładziny pcv o niskiej ścieralności. Wykładziny dywanowe będą w tym przypadku wyjątkowo nietrafionym pomysłem.

Wykładzina a ogrzewanie podłogowe

Obecnie, przy dzisiejszych sposobach instalacji ogrzewania podłogowego, można położyć na nie każdy rodzaj podłogi. Teoretycznie. Bo praktycznie nie każda wykładzina jest do tego przystosowana. Chodzi o to, by inwestować w bardzo dobrej jakości wykładziny, które nie wydzielają substancji zapachowych, podczas kontaktu z temperaturą.

Szukając wykładziny w Opolu czy innym mieście, trzeba zwracać uwagę na oznaczenie na etykiecie. Powinien znajdować się na niej piktogram, oznaczający możliwość użycia na ciepłej podłodze. Jednak dziś, takie wykładziny to już rzadkość.

Wykładzina na lata

Są pewne uniwersalne rady, którymi warto się kierować przy wyborze podłogi. Przede wszystkim, inwestycja w słabej jakości materiały, to zła inwestycja. Często taka wykładzina będzie spełniać swoje funkcje bardzo krótko. Skusić się można na promocję w sklepie, ale nie na tani, zły materiał. Ważne też, by podłoga została prawidłowo zainstalowana, a jej podkład był syntetyczny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij