W czasach, gdy coraz więcej osób cierpi z powodu chorób układu oddechowego i dolegliwości wywołanych smogiem, niezwykle ważne jest zapewnienie w swoim domu czystego powietrza. Warto wiedzieć, że mogą nam w tym pomóc nie tylko drogie urządzenia, ale także… rośliny doniczkowe. Przeczytaj, które z nich doskonale poradzą sobie z oczyszczaniem mieszkania z toksyn.
Dobrze wszystkim znaną i powszechnie uprawianą rośliną, która ma zdolność oczyszczania powietrza, jest paprotka. Niewiele osób jednak wie, że bardzo dobrze radzą sobie z tym także: dracena obrzeżona, palma areka, chamedora, rademachera i fiołek afrykański. Dowiedz się, jak mogą poprawić jakość życia w Twoim domu i jak zadbać o ich pielęgnację.
Chamedora – sposób na pozbycie się toksyn i spalin gazowych
Chamedora to popularna roślina pokojowa z gatunku palm. Cechuje się długimi, pierzastymi liśćmi w jasnozielonym kolorze i egzotycznym wyglądem. Choć rośnie powoli (rocznie pojawia się na niej zaledwie kilka liści), jest łatwa w uprawie i długowieczna. W mieszkaniu może rosnąć nawet 6 lat. Osiąga ponad metr wysokości.
W zamian za dobrą pielęgnację chamedora odwdzięczy się nam doskonałymi właściwościami oczyszczającymi powietrze – pochłonie wiele toksyn z tworzyw sztucznych, m.in. formaldehyd, trójchloroetylen i benzen, a nawet spaliny z urządzeń gazowych. Jak pielęgnować tę pomocną roślinę?
Chamedorę powinno się sadzić w ziemi próchniczo-torfowej. Aby zapewnić jej prawidłowy wzrost, postaw ją w miejscu zacienionym lub jedynie lekko nasłonecznionym, z dala od okna i źródeł ogrzewania. W miesiącach ciepłych powinna być nawadniana 2 lub 3 razy w tygodniu, a zimą – raz w tygodniu. Gdy powietrze jest suche, warto ją zraszać. Raz w roku roślinę przesadźmy do większej donicy.
Aby nie dopuścić do przysychania liści i kurczenia się rośliny, należy zapewnić jej optymalną temperaturę: w lecie nie więcej niż 18℃, a zimą – nie mniej niż 13℃.
Dracena obrzeżona – roślina, która pochłania czad
Dracena to zielona, pokaźna i efektowna roślina nazywana także smokowcem – od greckiego słowa drákaina, czyli „samica smoka”. Nazwę tę zawdzięcza swoim długim, ostro zakończonym liściom.
Wyjątkowo cenną zaletą draceny jest to, że oczyszcza powietrze. Pochłania takie toksyny, jak tlenek węgla (czad), benzen, formaldehyd, a nawet toluen.
Jest wyjątkowo łatwa w uprawie. Lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, oraz wilgotne powietrze. Optymalna temperatura do jej wzrostu to ok. 20℃, minimalna zaś to 15℃. Latem wymaga podlewania dwa razy w tygodniu. Zimą, jeśli temperatura w domu spada poniżej 20℃, wystarczy robić to raz w tygodniu.
Dracena będzie dobrze rosła w ziemi uniwersalnej lub specjalnym podłożu dla jukk, dracen i palm. Raz w miesiącu warto ją nawozić – bardzo dobrze sprawdzi się nawóz płynny do roślin zielonych firmy Ziemovit. Warto pamiętać, by młode rośliny przesadzać raz do roku – na wiosnę.
Palma areka – nawilża i oczyszcza powietrze
Areka to piękna roślina o długich, ozdobnych liściach. Osiąga imponujące rozmiary, dlatego idealnie sprawdzi się w dużych mieszkaniach.
Jest rośliną o znakomitych właściwościach nawilżających powietrze. Pochłania także szkodliwe substancje z tworzyw sztucznych i mebli, m.in. amoniak, formaldehyd, benzen, trójchloroetylen i ksylen.
Palma areka dobrze rośnie w miejscach jasnych. Aby jednak nie narażać jej na podsychanie liści, nie powinno bezpośrednio padać na nią słońce. Lubi wilgotne powietrze, a optymalna temperatura do jej wzrostu to ok. 20℃. Podobnie jak dracena, doceni specjalną ziemię dla jukk, dracen i palm.
Do właściwej pielęgnacji potrzebuje częstego podlewania. W okresie wzrostu nawadnianie powinno być szczególnie obfite – tak by woda przez otwory w donicy wyciekała na podstawkę. Ważne jest również regularne zraszanie liści. Wymaga nawożenia: latem dwa razy w miesiącu, a zimą – co 1,5 miesiąca. Raz na kilka lat należy ją przesadzić do większej donicy.
Rademachera – naturalny pochłaniacz dymu papierosowego
Rademachera to zielona roślina o wyjątkowej budowie i lekko błyszczących liściach, przypominających nieco paproć. Osiąga do 2 m wysokości. Nie sprawia problemu w uprawie i szybko wypuszcza nowe, liczne pędy.
Rademachera świetnie sprawdzi się w domach palaczy. To roślina, która doskonale pochłania dym papierosowy – dlatego często nazywa jest nikotynowcem.
Najlepiej rośnie w miejscach jasnych lub w półcieniu. Nie powinna być stawiana bezpośrednio w słońcu. Doceni żyzną i lekko wilgotną glebę. Nie można jej jednak nadmiernie podlewać – spowoduje to opad liści. Warto natomiast ją przycinać – wówczas dodatkowo się rozkrzewi.
Fiołek afrykański – roślina pochłaniająca zapachy
Fiołek afrykański to roślina bardzo popularna w polskich domach – często zajmuje wyeksponowane miejsce na parapetach. Ta zielonolistna piękność o fioletowych kwiatach osiąga do 15 cm wysokości.
Właściwości fiołka afrykańskiego docenią osoby, które szukają roślin pochłaniających nieprzyjemne zapachy. Jego barwy znajdują też zastosowanie w koloroterapii – działają uspokajająco i antydepresyjnie. Fiołek jest jednak dość kapryśny, dlatego trzeba zadbać o to, by miał optymalne warunki wzrostu.
Fiołek afrykański potrzebuje dużo światła, nie może jednak być wystawiony na bezpośrednią ekspozycję słoneczną. Dobre warunki oświetleniowe sprawią, że intensywny kolor jego kwiatów będzie nas cieszyć przez wiele miesięcy. Najlepiej rośnie w ziemi torfowej wymieszanej z piaskiem. W ciepłych miesiącach fiołek wymaga nawożenia. W tym celu warto posłużyć się płynnym nawozem do roślin kwitnących Ziemovit.
Rośliny tej nie należy zraszać. Przy podlewaniu należy pamiętać o sprawdzeniu, czy ziemia zdążyła już lekko przeschnąć. Wodę nalewamy wyłącznie do podstawki, a po 30 minutach wylewamy jej nadmiar. Każdorazowo też usuwamy liście, które zbrązowiały lub opadły.
Potrzebujesz więcej porad ogrodniczych? Zajrzyj na stronę www.ziemovit.pl.