Problemy związane z urządzaniem małej łazienki

Problemy związane z urządzaniem małej łazienki

Problem urządzenia małej łazienki spędza sen z oczu wszystkim osobom, którą pragną zaaranżować ją w sposób funkcjonalny, a zarazem zgodny ze stylistyką pozostałych pomieszczeń. Jak zatem zaprojektować wnętrza łazienkowe, aby być w pełni zadowolonym z efektu końcowego?

Płytki łazienkowe – na co zawracać uwagę?

Mała łazienka wymaga optycznego powiększenia i wzbogacenia o elementy, które odwrócą uwagę od niewielkiej powierzchni. Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiednich płytek.

Glazura i płytki podłogowe mają kolosalne znaczenie dla budowania atmosfery wnętrza, dlatego warto poświęcić im nieco więcej uwagi. Czernie, brązy i głębokie szarości mogą wydawać się przytulne i klimatyczne, acz nie sprawdzają się w pomieszczeniach blokowych, pogłębiając wrażenie „zamknięcia”.

Zdecydowanie najlepszym wyborem są jasne i pastelowe barwy z drobnymi motywami, np. w formie akantu. Płytki nie wymagają dodatkowych zdobień i mogą być nieco ciemniejsze niż glazura naścienna. Wiele osób decyduje się także na wybór gresu, który można położyć zarówno na podłodze, jak i ścianie, tworząc jednolitą przestrzeń.

Jak optycznie powiększyć niewielkie wnętrza?

Bardzo ważnym elementem wnętrza łazienkowego jest lustro, które najlepiej umieścić naprzeciwko drzwi. Wszelkie przezroczyste i półprzezroczyste materiały, a także luksfery, mogą być usytuowane na przeciwległych ścianach, dzięki czemu mamy wrażenie podwójnej perspektywy.

Kolejną kwestią jest sposób mocowania urządzeń sanitarnych. W małych łazienkach doskonale sprawdzi się montaż na stelażach i wiszące miski ustępowe. Schowanie sanitariatów w ścianie i ich zabudowa optycznie powiększają łazienkę i wywołują lepszy efekt wizualny.

Oczywiście, tego typu rozwiązania są droższe i nastręczają większych trudności zwłaszcza, jeżeli nastąpi awaria, bądź też będziemy musieli wymienić poszczególne elementy armatury, a tym samym naruszyć płytki i glazurę.

SPRAWDŹ:  Blaty do łazienki: Wybór, funkcjonalność i estetyka

Kabina prysznicowa czy wanna – co wybrać?

Przechodząc do kwestii kabiny prysznicowej, warto zastanowić się, czy chcemy kabinę zamykaną, głęboki brodzik z zasłonką, czy też standardowych rozmiarów wannę.

Zdecydowanie najtrafniejszą opcją jest kupno brodzika z zasłonką. W ofercie producentów znajdziemy brodziki o głębokości dochodzącej do 20 cm, co sprawia, że korzystanie z nich jest bardzo wygodne.

Prysznic z zabudową może być niewygodny w użytkowaniu i krępować ruchy użytkownika, który musi także uważać, aby nie uszkodzić delikatnej obudowy i stale dbać o czystość drzwi prysznicowych.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 592

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *