Żaluzja drewniana – jak dobrać, wymierzyć i poprawnie zainstalować

Coraz więcej Polaków decyduje się na instalację żaluzji drewnianych. W domu czy w mieszkaniu – nie ma znaczenia. Każdy chce mieć wyjątkowy wystrój wnętrz, a tak się akurat składa, że żaluzja drewniana to świetny sposób, aby to podkreślić. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Żaluzje drewniane, czyli szczyt elegancji

Na początku warto zaznaczyć, że drewniane żaluzje to wybór, który sprawdzi się w każdym wnętrzu. Bez względu na to, czy interesują nas pomieszczenia w stylu skandynawskim, czy może rustykalnym. Ba! Żaluzja drewniana znajdzie swoje miejsce również i w najbardziej futurystycznej aranżacji. Materiał naturalny jest bowiem ponadczasowy, podobnie zresztą jak potrzeba redukcji promieni słonecznych, które wpadają przez okno.

Dlatego w eleganckich hotelach, willach i butikach na całym świecie od zawsze można spotkać rolety z drewna lipy syberyjskiej, na przykład, w różnych kolorach. Biel znakomicie pasuje do sypialni, podczas gdy ciemny brąz często znajduje zastosowanie w gabinetach, choć to tak naprawdę zależy od reszty wystroju. W każdym razie naturalny materiał żaluzji zawsze dodaje miejscu szyku. Zresztą, wejdź na stronę https://familyrollo.pl/blog/jak-dobrac-zaluzje-drewniane-do-pomieszczenia i przekonaj się o tym!

A może żaluzje bambusowe?

Bambus cechuje się nieco inną specyfiką niż klasyczne żaluzje drewniane. Po pierwsze jest dużo lżejszy, co ułatwia transport i obsługę. Jest też bardziej odporny na wilgoć, więc dobrze sprawdzi się w takich pomieszczeniach jak łazienka lub kuchnia. Z drugiej jednak strony, żaluzje z bambusa są gorszym izolatorem temperatury i przepuszczają więcej światła z zewnątrz.

Drewniane żaluzje – o co zadbać przed zakupem?

Ostateczny wybór żaluzji zależy głównie od naszych indywidualnych potrzeb, niemniej przed zakupem zawsze trzeba dokonać odpowiednich pomiarów. Tutaj ważne jest przede wszystkim to, czy chcemy mieć rolety zamontowane w oknie, na powierzchni ściany czy bezpośrednio we wnęce. Aby ułatwić sobie tę decyzję, warto zerknąć na stronę https://familyrollo.pl/zaluzje/zaluzje-drewniane.

Zmierzyć musimy zarówno szerokość, jak i długość, której potrzebujemy. Trzeba przy tym pamiętać, że po złożeniu cały zestaw zajmie mniej więcej 13% całkowitej wysokości z dodatkiem 5 centymetrów. Jeśli o szerokość chodzi, w przypadku montażu na oknach trzeba dokonać pomiarów w świetle szyby, czyli z uwzględnieniem uszczelek. Zazwyczaj jest to szerokość szkła plus 2 cm po każdej stronie.

Kiedy natomiast zechcemy mieć żaluzje we wnęce, sprawa robi się nieco bardziej skomplikowana. Trzeba dokonać pomiarów w kilku punktach, aby zweryfikować pion wnęki oraz względną równość. Gdy to będziemy mieli już za sobą, od najmniejszej wartości odejmujemy 5 milimetrów z każdej strony. Chodzi oto, aby zachować odrobinę luzu. Żaluzje drewniane nie powinny być montowane na styk. Ostatnią opcją jest montaż do ściany, który jest najmniej problematyczny, ponieważ do szerokości wnęki wystarczy dodać nadwyżkę wedle własnego uznania.

Montaż żaluzji drewnianych

W przypadku instalacji żaluzji z drewna, montaż odbywa się praktycznie na takich samych zasadach jak w przypadku systemów aluminiowych. Gdy montujemy na oknie, można wszystko załatwić nieinwazyjnie, czyli bez potrzeby wiercenia. Gdy jednak w grę wchodzi instalacja we wnęce lub do ściany, konieczne będzie wiercenie. Szczegółową instrukcję całego procesu znajdziesz tutaj: https://familyrollo.pl/zaluzja-drewniana-25mm-montaz-na-scianie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij