rośliny, które kwitną zimą - poznaj 4 popularne gatunki zimowych kwiatów

Rośliny, które kwitną zimą — poznaj 4 popularne gatunki zimowych kwiatów

Zima to ta pora roku, kiedy natura, a w szczególności rośliny, wydają się uśpione. Na całe szczęście istnieją gatunki, które kwitną zimą. To właśnie dzięki zimowym kwiatom Twój ogród nie będzie wydawać się martwy, nawet o tej porze roku. Jeśli chcesz poznać najpopularniejsze gatunki, którym nie straszny jest śnieg i przymrozki, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Zimokwit wczesny

Zimokwit wczesny występuje naturalnie we wschodniej części Chin, lecz można go spotkać w wielu częściach świata. Roślina ta zaliczana jest do rodziny kielichowcowatych. Jej kwiaty są żółte, a w wewnętrznej części — ciemnofioletowe. Dzięki temu jest dobrze widoczna na tle śniegu. Ten, kto nie zauważy zimokwita wczesnego, z pewnością go poczuje. Te kwiaty mają bowiem dość intensywny zapach, który jest wyczuwalny nawet z dość dużej odległości. A kiedy zakwita zimokwit wczesny? Roślina ta wyrośnie w Twoim ogrodzie już w lutym. I choć typowa polska zima nie będzie dla niej wyzwaniem, to jednak silny mróz, może ziemowitowi zaszkodzić.

Przebiśnieg

Przebiśnieg, zaraz po marzannie, jest symbolem zbliżającej się wiosny. Tak naprawdę jednak pączki tego maleńkiego kwiatka mogą pojawić się już nawet w styczniu. To, czy i kiedy przebiśnieg zakwitnie, zależy od pogody. Jeśli mamy do czynienia z tzw “zimą po wodzie”,czyli po prostu z odwilżą, kwiaty rozwiną się szybciej. Jeśli jednak mróz i śnieg będą utrzymywać się długo, przebiśniegów należy spodziewać się raczej bliżej marca.

Najpopularniejszą odmianą przebiśniegu jest ta, której kwiaty przypominają białe dzwoneczki. Co ciekawe, z tymi kwiatami wiąże się pewna legenda. Kiedy Adam i Ewa zostali wygnani z Raju, Ewa obawiała się, że zima nigdy się nie skończy. Wtedy Anioł zamienił płatki śniegu w przebiśniegi. W ten sposób wlał w serce pierwszej kobiety nadzieję. Ewa uwierzyła, że nadejdzie wiosna i znów zaświeci słońce.

Wrzosiec

Wrzosiec to krzewinka o średniej wysokości 20-40 cm. Roślina ta nie jest zbyt odporna na mróz, ale w naszych warunkach może zakwitnąć już nawet w grudniu. Chociaż ich typowy okres kwitnienia przypada na luty i trwa, aż do września. Nie jest to roślina zbyt wymagająca. Za to jej zimozielone liście o różnych odcieniach (żółtym, zielonym oraz szarym) mogą stanowić piękną dekorację.

Zawilec

Czy zawilec kwitnie zimą? I tak, i nie. To zależy, o której odmianie mówimy. Wyróżniamy bowiem dwie. Pierwsza, jesienna, zakwita pod koniec zimy, druga na koniec wakacji letnich, czyli pod koniec sierpnia. Najlepiej ze śniegiem i mrozem radzą sobie zawilce z rodziny pajęczynowych — Robustissima. Cechą charakterystyczną tej odmiany są bujne różowe kwiaty zawilec pajęczynowaty lubi cień i może przetrwać nawet w bardzo niskiej temperaturze, nawet do -30 stopni Celsjusza.

Zimowe kwiaty — podsumowanie

Jak widzisz, istnieją kwiaty, które do życia budzą się właśnie zimą, kiedy warunki wcale temu nie sprzyjają. Jeśli chcesz, by zakwitły w Twoim ogrodzie, wybierz jeden lub kilka z proponowanych przez nas gatunków. Pamiętaj jednak, że oprócz ogrodu, warto również zatroszczyć się o dom, wykupując np. ubezpieczenie domu. W ten sposób możesz ustrzec się przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń (o ile nie wystąpią wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela).

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij