Rozmieszczenie oświetlenia w salonie – lampy sufitowe, kinkiety i lampy stojące

Salon to pomieszczenie, w którym ogromnie ważną rolę odgrywa odpowiednio rozmieszczone oświetlenie. To dzięki niemu możemy podzielić większy pokój na strefy, wyeksponować pewne elementy dekoracyjne oraz po prostu relaksować się i wypoczywać. Ponadto, pamiętajmy o tym, że nie tylko duże pomieszczenia wymagają odpowiedniego rozmieszczenia lamp. W małych mieszkaniach często mamy do czynienia z małą liczbą pokoi, tym niewielkim salonem. Wtedy pomieszczenie to pełni więcej niż jedną funkcję. W razie potrzeby duży pokój może stać się jadalnią, gabinetem lub pokojem gościnnym. W takim wypadku odpowiednie oświetlenie salonu jest jeszcze bardziej kluczowe.

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie?

Aby odpowiednie rozmieścić lampy w jakimkolwiek pokoju, powinniśmy zwrócić uwagę na jego metraż, styl, który w nim dominuje, oraz na nasze indywidualne potrzeby. Nie każdy bowiem będzie potrzebował wyznaczenia osobnej strefy na relaks do czytania książki albo do spożywania posiłków (być może mamy taką możliwość w kuchni albo w osobnej jadalni). Jeśli chodzi o wielkość salonu, to nie możemy dopuścić do sytuacji, w której rozmieściliśmy źródła światła tak, że pomieszczenie okaże się niedoświetlone albo… prześwietlone! W skrócie: nie przesadźmy z ilością. Lampy sufitowe, podłogowe oraz kinkiety często zachwycają nas ciekawym designem, zachęcając do zakupu, jednak umiar w tym wypadku jest kluczem do sukcesu. Jeśli chodzi natomiast o dobranie rodzaju i ilości światła zależnie od stylu wnętrza, to tematem tym zajmiemy się w dalszej części artykułu.

Oświetlenie do salonu – na jakie lampy się zdecydować?

W większości pokojów niezbędnym i kluczowym elementem dającym najwięcej światła jest duża lampa wisząca. Czy jest to dobra praktyka? Jeśli mamy do czynienia z małym pokojem, to odpowiednio dobrane ogólne oświetlenie do salonu w postaci jednej lampy, jest w stanie nas w pełni zadowolić. Nie mniej, nie zawsze podczas rozmieszczania oświetlenia w salonie chodzi nam wyłącznie o to, aby było jasno po zmroku. Ważny jest również niepowtarzalny design i klimat, który tworzymy za pomocą odpowiednio dobranego zestawu lamp. Jako dopełnienie ogólnego światła warto zdecydować się na lampy podłogowe i kinkiety. Te pierwsze dobrze jest ustawić w miejscu przeznaczonym do relaksu. Jeśli więc posiadamy ulubioną kanapę albo fotel, to właśnie przy nich znajduje się idealne miejsce na ozdobną lampę stojącą. Będziemy mogli używać jej podczas czytania książki lub jako subtelne oświetlenie do oglądania filmów. Jeśli chodzi o kinkiety do salonu, to świetnie odnajdą się one w bliskim towarzystwie dekoracji takich jak obrazy, zdjęcia i lustra. Producenci lamp posiadają w swoich ofertach bardzo szeroki wybór modeli dostosowanych do różnych stylów, tak aby pięknie dopełnić wystrojowi każdego wnętrza.

Oświetlenie do salonu – aranżacje

Ilość i rodzaj lamp dobieramy również na podstawie panującego w pokoju klimatu i designu. Podział salonu na strefy jest zabiegiem stosowanym zarówno w typowo klasycznych salonach, jak i tych nowoczesnych przestrzeniach. W obydwu wariantach warto postawić na symetryczność i symetrię w oświetleniu. W nowoczesnych wnętrzach świetnie prezentować się będą wnęki oświetlone za pomocą kinkietów. Lampy pomogą doświetlić półeczki albo obrazy. Warto również przemyśleć skorzystanie z taśm LEDowych. Najlepszym rozwiązaniem, które do najlepszy efekt jest umieszczenie ich pod półkami lub przy listwach.

Artykuł powstał we współpracy z multilampy.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij