Rozwiązania, które ułatwiają naukę higieny dzieci

Kiedy dziecko idzie do przedszkola musi już samodzielnie korzystać z toalety. Oczywiście w takich placówkach istnieje szereg udogodnień, które zwiększają dziecięcą samodzielność. Warto zatem zastanowić się jakie rozwiązania są w niej niezbędne i które warto wykorzystać we własnym domu. Już teraz podpowiemy, że bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego dozownika do mydła.

Po pierwsze: umywalka na odpowiedniej wysokości i dozowniki do mydła bezdotykowe

Nauka higieny jest niezwykle istotna od najmłodszych lat. Dlatego warto stosować rozwiązania w łazience, które ułatwiają mu opanowanie właściwych nawyków higienicznych. W przedszkolach wszystkie elementy ceramiki łazienkowej, zarówno toalety, jak i umywalki muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości, tak by dziecko swobodnie mogło z nich korzystać. W przypadku umywalki jest to ok. wysokość ok. 60 cm. Ponadto przy umywalce również na wygodnej wysokości powinien znajdować się dozownik do mydła. Najlepszym wyborem będzie model bezdotykowy, który jest najwygodniejszy. Oczywiście model z przyciskiem również może się sprawdzić pod warunkiem, że każde dziecko będzie w stanie z niego bez problemu korzystać. Oczywiście niezbędny będzie dozownik do mydła wyposażony w zawór niekapek, który zwiększy sterylność strefy umywalkowej.

Po drugie: krany działające na czujnik ruchu, dodatkowo zwiększające bezpieczeństwo

Kolejną kwestią są baterie umywalkowe. Tradycyjne z dwoma pokrętłami ciepłej i zimnej wody nie będą najlepszym rozwiązaniem. Lepiej sprawdzą się te działające na czujnik ruchu z wbudowanym mieszaczem. Dzięki temu woda nie będzie marnowana, gdyż nie będzie konieczności regulacji temperatury. Oczywiście warto tutaj zaznaczyć, że baterie umywalkowe są wyposażone w termostat, który zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wody w kranie. Zatem dziecko nie poparzy się korzystając z kranu.

Po trzecie: suszarki do rąk z filtrem HEPA

Istotne znaczenie mają również suszarki do rąk. Dziecko powinno nauczyć się korzystania z urządzenia, w zależności od jego typu. Oczywiście najprostsze w użytkowaniu są automatyczne, uruchamiane po włożeniu pod nie dłoni lub wsunięciu ich w przypadku modeli kieszeniowych. Warto uczyć dzieci, że korzystanie z suszarki do rąk jest ważne, gdyż dzięki temu można nie tylko dokładnie je osuszyć, ale również pozbyć się drobnoustrojów, które na nich pozostały, jeśli są wyposażone w filtry HEPA, wszak bakterie i wirusy krążą głównie w powietrzu.

Po czwarte: nakładki na deskę sedesową

Bardzo istotne znaczenie ma również stosowanie nasadek na deskę sedesową. Takie rozwiązanie oczywiście powinien mieć każdy rodzic małego dziecka w swojej łazience. Dzięki temu dziecko nie musi już korzystać z nocnika i może uczyć się samodzielnego użytkowania toalety. W przedszkolu nakładka może być stale nałożona na deskę sedesową. Warto uczyć dziecko, że również deskę trzeba wyczyścić po skorzystaniu z toalety. Nauka higieny od najmłodszych lat procentuje na przyszłość.

Po piąte: plansze ukazujące prawidłowe mycie rąk i zębów

Przedstawione rozwiązania umożliwiają dziecku korzystanie z pełnej funkcjonalności toalety. Oczywiście nie znaczy to, że nie można stosować tradycyjnych rozwiązań. W każdym przypadku trzeba się liczyć z tym, że konieczna będzie asysta dziecku zanim wszystko opanuje. Pomocne mogą być plansze edukacyjne. Nawet kiedy dziecko umie korzystać ze strefy umywalkowej, to często robi to zbyt krótko. Zatem tablica powinna uświadamiać dziecku na obrazkach, że mycie rąk powinno trwać przynajmniej 15 sekund. Jeszcze więcej problemów jest z prawidłowym myciem zębów tutaj tablice również się przydadzą. Jednak trzeba będzie samodzielnie pokazać dziecku ruch, jakie powinno wykonywać myjąc zęby, to bardzo ważne, by nie ścierało szkliwa i nie doprowadzało do krwawienia dziąseł oraz, by myło zęby dokładnie z każdej strony. Potrzebne jest uświadomienie konsekwencji, jakie niesie ze sobą zaniedbywanie higieny osobistej.

Odpowiednie wyposażenie łazienek w przedszkolach jest niezwykle istotne. Wiele rozwiązań można wykorzystać również w swoim domu, aby dziecko nauczyło się z nich korzystać na długo przed tym zanim pójdzie do zerówki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij