Stemple budowlane metalowe – jaką rolę pełnią na budowie?

Stworzenie solidnego stropu jest tak ważne jak wykonanie trwałego fundamentu. W końcu dzięki temu może powstać konstrukcja budynku odporna na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Zapewnia to bezpieczeństwo funkcjonowania całego budynku i poszczególnych kondygnacji. Jak zapewnić odpowiednią wytrzymałość i jaką rolę na budowie pełnią stemple budowlane metalowe?

Czym są stemple budowlane?

Aby powstał strop monolityczny dobrze przenoszący obciążenia, potrzebny jest odpowiedni system deskowania z podporami. Szalunki systemowe świetnie się tutaj sprawdzają. Podstawą takiego rozwiązania są podpory montażowe, czyli stemple budowlane. W połączeniu z dźwigarami i płytą szalunkową zapewniają utrzymywanie konstrukcji stropu do momentu związania się betonu.

Jak są zbudowane stemple budowlane?

Podpory montażowe są wykonane ze stali odpornej na korodowanie. Stemple budowlane metalowe mogą być zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi poprzez lakierowanie albo ocynkowanie. Każda podpora zbudowana jest z dwóch rur – wewnętrznej i zewnętrznej. Stemple budowlane wyposażone są dodatkowo w system płynnej regulacji. Stabilność podpór stropowych gwarantują kwadratowe stopy – wierzchołkowe i podstawy. Używane są w połączeniu z głowicami dźwigarków stropowych.

Jaką funkcję stemple budowlane pełnią na budowie?

Stemple budowlane zapewniają bezpieczeństwo na placu budowy i są niezbędnym elementem szalunków budowlanych. Stemple podpierają stropy i wypierają ściany do momentu osiągnięcia przez beton odpowiednich parametrów wytrzymałościowych. Są niezbędnym elementem przy budowie stropów monolitycznych. Podpory stropowe w połączeniu z deskowaniem gwarantują, że strop osiągnie swoje najlepsze parametry i  będzie dobrze przenosić obciążenia własne i użytkowe. Będzie też stanowił odpowiednią izolację akustyczną i termiczną. Warto podkreślić, że podpory montażowe sprawdzą się także przy wspieraniu podciągów, balkonów, nadproży czy belek. Wszystkie elementy systemu szalunkowego muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia, tak by mogły być wykorzystane wielokrotnie, a tym samym ograniczały koszty firmy budowlanej. Dlatego warto sięgać po najlepsze rozwiązania systemowe. W przypadku domów jednorodzinnych bardzo dobrze sprawdzą się podpory stropowe FW eco. Dzięki swojej niewielkiej wadze, ale i odpowiedniej nośności, gwarantują wykonanie solidnego stropu. Do większych konstrukcji najlepiej wybrać stemple budowlane o wytrzymałości sięgającej minimum 20 kN. Parametr wytrzymałości jest kluczowy w przypadku stropu. Przegroda dzieląca kondygnacje musi przenosić odpowiednie obciążenia. Strop powinien być odpowiednio sztywny, odporny na pękanie i nadmierne uginanie. Podpory lakierowane zapewniają nośność od 6,3 do 8,5 kN. Z kolei ocynkowane mają 2 lub 3 krotnie większą wytrzymałość. Takie należy stosować w przypadku budynków wielokondygnacyjnych. Stalowe podpory od FW System mogą mieć długość wysuwu od 950 mm do 4050 mm. Można również wybrać podpory średnio ciężkie o długości wysuwu od 1500 mm do 5500 mm, czyli podpory EP 20-DB. W przypadku tych ostatnich minimalna nośność wynosi 20 kN.

Jak dobrać odpowiednie stemple budowlane?

Aby dobrać odpowiednie stemple budowlane, należy kierować się jej nośnością, a także wysokością stropu. W razie wątpliwości, co do wyboru odpowiedniego rozwiązania, warto zasięgnąć porady ekspertów FW System. Duże doświadczenie, realizacja zamówień dla wielu firm budowlanych gwarantuje dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do potrzeb danej inwestycji budowlanej. Co więcej firma ofertuje możliwości kupna, ale i wynajmu tych elementów co jeszcze lepiej pozwala zoptymalizować koszty.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij