Technologia procesu produkcyjnego cementu - jak powstaje cement

Technologia procesu produkcyjnego cementu – jak powstaje cement?

Cement to jeden z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych, bez którego nie powstanie żaden dom czy też budynek. To hydrauliczne spoiwo, które dzięki swoim właściwościom wiąże ze sobą wszystkie składniki wchodzące w skład różnych mieszanek, jest podstawowym składnikiem betony. Zastanawiałeś się kiedyś, jak powstaje ten popularny materiał budowlany? Warto zapoznać się z technologią procesu powstawania cementu, żeby móc wybrać ten najlepszy.

Etap 1 – wydobycie oraz obróbka surowca

Bazą do powstania cementu są: wapień, margiel oraz minerały ilaste – powstają z nich cementy hutnicze oraz cement portlandzki. Wszystkie te elementy wydobywane są metodą odkrywkową w kopalniach, które zazwyczaj znajdują się w pobliżu cementowni.

Do wydobycia używa się materiałów wybuchowych, a sama eksploatacja odbywa się systemem ścianowym. Pozyskany w ten sposób materiał jest obrabiany przy użyciu specjalnych młynów, które rozdrabniają grudy przed transportem do pieców cementowych. Wydobycie oraz wstępna obróbka materiałów są jednymi z kluczowych elementów procesu produkcyjnego – używanie najwyższej jakości produktów gwarantuje wysokiej jakości produkt końcowy.

Etap 2 – klinkier cementowy

Najważniejszym elementem cementu jest klinkier cementowy – to on odpowiada za wiążące cechy cementu. Do jego produkcji wykorzystuje się wapnie oraz glinokrzemiany. Jak powstaje klinkier?

Do rozdrobnionego wcześniej w młynkach kamienia dodaje się kolejne składniki, które będą kształtować cechy oraz parametry późniejszego cementu – piasek, popiół, dodatki np. żelazo. W ten sposób powstaje mączka surowcowa, która najpierw zostaje wysuszona, a następnie ponownie podgrzana przed umieszczeniem w piecu cementowym. To ogromny piec obrotowy w kształcie cylindra o długości około 60 metrów. W większości nowoczesnych zakładów, jak np. w cementowni Górażdże, opalany jest nie tylko pyłami węglowymi, ale również paliwami alternatywnymi. Jest to niezwykle ważne w kontekście lokalnej ochrony środowiska.

Temperatura wewnątrz pieca dochodzi do nawet 2000°C. W zależności od używanego pieca, mączka przebywa w strefie wysokich temperatur (powyżej 800°C) do 30 minut, a w końcowej fazie podgrzewana zostaje do temperatury 1450°C.  Przechodzi wówczas szereg procesów chemicznych, w wyniku których powstaje minerał klinkierowy, który następnie jest chłodzony do temperatury ok. 100°C. Końcowy produkt, czyli klinkier jest następnie magazynowany w silosach.

Etap 3 – produkcja cementu

Do uzyskania produktu końcowego (cementu) konieczne jest połączenie zmielonego klinkieru z dodatkami takimi jak gips, kamień wapienny, popiół czy też żużel. Zastosowane dodatki oraz proporcje poszczególnych składników wpływają na końcowe parametry i właściwości cementu.

To bardzo ważny etap, na którym nadaje się końcowych właściwości cementu. Warto tutaj wspomnieć o popularnej cementowni w Polsce Górażdże, która ceniona jest za jakość oferowanych produktów, a także dbałość o środowisko naturalne. Przeprowadzone przez firmę w ostatnich latach inwestycje pozwoliły znacząco podnieść wydajność, ograniczając liczbę hałasu oraz zwiększyć udział zużycia paliw alternatywnych w procesie powstawania cementu. Więcej o tym można przeczytać na stronie gorazdze.pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij