Termoizolacja balkonu – jak ocieplić budynek, by nie stracić przestrzeni

Termoizolacja balkonu – jak ocieplić budynek, by nie stracić przestrzeni?

Balkony czy loggie to przestrzenie, które zwiększają komfort mieszkańców. Można je zaaranżować w stylu odpowiadającym reszcie nieruchomości lub zaszaleć z awangardowymi dodatkami, ale jedno jest pewne – wszystkim posiadaczom zależy na jak największej przestrzeni użytkowej. Jak pogodzić te dążenia z koniecznością termoizolacji balkonu, zapobiegającą stratom ciepła, która kojarzona jest z coraz większą grubością płyt izolacyjnych?

Czy zrezygnowanie z termoizolacji budynku to dobry pomysł?

Balkony i loggie stanowią dodatkową przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. Latem umożliwiają celebrację posiłków na świeżym powietrzu albo relaks ze świeżo zaparzoną kawą i ulubioną lekturą. Zimą zamieniają się w pojemne magazyny lub miejsca do uprawiania ogrodu zimowego i prowadzenia obserwacji ornitologicznych.

Aranżując i dekorując balkon bądź loggię, należy pamiętać o ograniczonym metrażu i postawić na funkcjonalne rozwiązania architektoniczne. Niestety, termoizolacja budynku może znacznie pomniejszyć dostępną powierzchnię użytkową. Czy w takim razie można z niej zrezygnować? Nie jest to dobre rozwiązanie. Termoizolacja ścian sprawia, że wewnątrz domu panuje optymalna temperatura niezależnie od pory roku, co pozwala zaoszczędzić na energii i jest korzystne dla środowiska naturalnego.

Termoizolacja budynku – wykaz przepisów

Każdy, kto zamierza ocieplić nieruchomość, musi stosować się do przepisów o termoizolacji budynku ustanowionych przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Wytyczne periodycznie podlegają zmianom określonym we wprowadzanych nowelizacjach.

W 2013 roku zmniejszono maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych różnych rodzajów budynków. Zmieniono również metodę wyliczeń dla wskaźnika EP, który traktuje o rocznym zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię pierwotną. Następne zmiany wprowadzono w 2014 roku – współczynnik U dla ścian zewnętrznych wynosił wówczas 0,25 W/(m² · K). W 2017 został zmniejszony do 0,23 W/(m² · K). Bieżący rok oznacza następną modyfikację – współczynnik ciepła będzie oscylował na poziomie 0,20 W/(m² · K).

Termoizolacja balkonu – jak ocieplić budynek, by nie stracić przestrzeni

Nowe przepisy o termoizolacji budynku w praktyce

Wskutek zaktualizowanych rozporządzeń nowo wybudowane domy i mieszkania będą cechowały się lepszą termoizolacją budynku. Niestety, w ich następstwie inwestorzy i architekci muszą stosować coraz grubsze warstwy materiałów termoizolacyjnych. Przepisy te mogą negatywnie odbić się na wyglądzie nieruchomości oraz zmniejszyć powierzchnię loggii i balkonów, tak kluczową dla posiadaczy.

Teraz, powszechnie stosowana płyta termoizolacyjna EPS o współczynniku λ=0,040 W/mK zazwyczaj ma grubość 20-25 cm. Jeżeli przepisy wymuszą stosowanie materiałów o jeszcze większej grubości, nieruchomość stanie się mniej foremna, a termoizolacja zasłoni częściowo okna i zabierze światło słoneczne. Problem może również stanowić estetyczne zespolenie fasady z fundamentami oraz uzyskanie schludnego wyglądu wykuszy czy ścianek kolankowych. Warto podkreślić, że przy bardzo zagęszczonej zabudowie obowiązują ograniczenia związane z zewnętrznymi wymiarami budynków, których nie można powiększać.

Czy przepisowa termoizolacja balkonu może być estetyczna i funkcjonalna?

Nowe regulacje prawne w zakresie efektywności energetycznej sprawiły, że producenci materiałów budowlanych zaczęli szukać alternatywnych dróg w dziedzinie termoizolacji budynków. Powszechnie stosowanym już obecnie rozwiązaniem jest użycie wysokoefektywnej (o niższym współczynniku przewodzeniu ciepła) termoizolacji w postaci grafitowych płyt styropianowych, takich jak Baumit StarTherm” – podkreśla Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit.

W bogatej ofercie marki Baumit można znaleźć systemy ociepleń oparte o materiały termoizolacyjne, które cechuje niski współczynnik przenikania ciepła, a co za tym idzie minimalna grubość. Dzięki temu posiadacze loggii bądź balkonów mogą z radością korzystać z większej powierzchni użytkowej swoich nieruchomości. Produkty, o których mowa, to:

  1. grafitowa elewacyjna płyta Baumit StarTherm z polistyrenu ekspandowanego o grubości 12 cm (λ=0,031 W/mK), która zapewnia efekt na poziomie zastosowania standardowego styropianu o grubości 15 cm,
  2. termoizolacyjna płyta z rdzeniem ze sztywnej pianki fenolowej – Baumit ResolutionTherm, która dzięki niezwykle niskiej przewodności cieplnej (λ=0,022 W/mK) pozwala na zredukowanie grubości ocieplenia do 8 cm przy zachowaniu tej samej termoizolacyjności!

Chcesz znaleźć najlepsze materiały do termoizolacji balkonu?

Przepisowa termoizolacja balkonu może iść w parze z estetycznym wyglądem i funkcjonalnością. Jeżeli zależy Ci na jak największej powierzchni użytkowej balkonu bądź loggii, postaw na najlepsze materiały do termoizolacji, takie jak płyta elewacyjna Baumit StarTherm lub ResolutionTherm. Wejdź na stronę firmy Baumit (baumit.pl) i skorzystaj z fachowego doradztwa specjalistów w dziedzinie materiałów budowlanych.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij