Top 5 zastosowań gumowców roboczych
Jeśli myślimy o butach idealnych do pracy, które sprawdzą się zwłaszcza w czasie niesprzyjającej pogody i na niepewnym, podmokłym gruncie, to od razu nasuwają się gumowce robocze. To buty solidne, wykonane z elastycznego PCV, tworzywa EVA lub wodoodpornego materiału, które uważane są za niemal niezniszczalne, a do tego mogą dobrze dopasować się do kształtu stopy. Ze względu na liczne zalety roboczych gumowców do pracy, warto poznać top 5 ich zastosowań.
Po pierwsze: praca ogrodnika
Gumowce do pracy najczęściej zastosowanie znajdują przy pracach na nierównym terenie. Ogród jest jednym z nich. Nie ma dzięki temu możliwości, że nogawki zabrudzą się od ziemi przy wykopywaniu dołków, sadzeniu i zakopywaniu roślin. Pielęgnacja ogrodu w gumowcach roboczych jest bardzo wygodna. Jest to zasługa rzeźbionej podeszwy gumowej, która jest dobrze wyprofilowana i daje odpowiednie podparcie. Dodatkowo PCV lub tworzywo dobrze dopasowuje się nie tylko do kształtu stopy, ale również nie tamuje ruchów przy schylaniu się i kucaniu. Z tworzywa znacznie łatwiej zmyć przyklejone błoto niż z półbutów czy trzewików, których raczej w większości przypadków nie należy nadmiernie moczyć. Gumowce do pracy są wodoodporne, zatem również ich czyszczenie przebiega bezproblemowo.
Pod drugie: praca na budowie
Praca na budowie jest wymagająca. Korzysta się z rusztowań i podnośników. Tutaj także potrzebna jest odpowiednia stabilizacja i równowaga w czasie wykonywania obowiązków. Nierzadko trzeba pracować w środowisku silnie zapylonym, zwłaszcza przy wykonywaniu odwiertów w betonie. Jest to dodatkowo praca niebezpieczna, dlatego konieczne jest stosowanie obuwia najwyższej klasy z wysoką cholewką i dodatkowymi wzmocnieniami. Profesjonalne gumowce robocze z podnoskiem i wkładką antyprzebiciową doskonale się sprawdzą. Poza ochroną głowy w postaci kasku, konieczne jest zastosowanie ochrony stóp przed uszkodzeniem czy złamaniem. Podnosek chroni przed uderzeniem z siłą 200 J i naciskiem 15 kN. Ponieważ praca ta wymaga dużej mobilności buty nie mogą być ciężkie. Zatem najlepiej sprawdza się tu cholewka wykonana z tworzywa EVA, a także wykorzystanie podnoska kompozytowego i wkładki antyprzebiciowej także wykonanej z kompozytu. Są one lżejsze od stalowych zabezpieczeń, a jednocześnie zapewniają taką samą ochronę palców i spodu stopy.
Po trzecie: leśnictwo
Kolejnym miejscem, gdzie gumowce sprawdzają się najlepiej jest leśnictwo. Osoba pracująca na stanowisku leśniczego musi nadzorować i patrolować cały las, aby chronić ekosystem przed umyślnymi podpaleniami, zaśmiecaniem, czy kłusownictwem, a także nielegalną wycinką drzew. Ponadto nadzoruje wszystkie prace porządkowe, a także planowaną wycinkę. W związku z tym jego praca koncentruje się nieraz na przemierzaniu wielu kilometrów. W lesie panuje wysoka wilgotność, do tego dochodzi jeszcze ryzyko ukoszenia przez kleszcze, dlatego ważne jest noszenie butów z wysoką cholewką i antypoślizgową podeszwą. Najlepiej sprawdzają się tu solidne gumowce wykonane z wodoodpornego materiału, który pozwala leśniczemu wtopić się w otoczenie dzięki kamuflującym barwom. Strażnik lasu musi mieć zawsze wygodne obuwie, które nie powoduje obtarć, a także zawilgocenia stóp. Zatem chroni także przed grzybicą stóp.
Po czwarte: praca w chłodni
Ponieważ gumowce robocze występują w wielu rodzajach mają też różnorodne zastosowanie. Jednym z nich jest przemysł gastronomiczny i magazynowy. Osoby, które pracują w chłodniach wybierają właśnie kalosze. Wysoka cholewka w połączeniu z ocieplaczem może dawać komfort termiczny nawet do minus 30 stopni, a w niektórych przypadkach nawet minus 50 stopni. Do tego dochodzi jeszcze dobrze wyprofilowana i antypoślizgowa podeszwa, która jest tu niezbędna. Często zdarza się, że przy przejściu z chłodni na zwykły magazyn gromadzi się woda, z powodu różnicy temperatur w obydwu miejscach. Stąd najlepszym wyborem są gumowce do pracy.
Po piąte: praca w myjni samochodowej
Są takie prace, które ściśle wiążą się z możliwością zawilgocenia odzieży, jak i obuwia roboczego. Dlatego trzeba w tych miejscach stosować buty wodoodporne i wodoszczelne. Robocze gumowce do pracy są również odporne na działanie chemikaliów, które nie mają wpływu na ich strukturę. Zatem doskonale sprawdzą się chociażby do pracy w myjni samochodowej. Wiele osób z obawy o karoserie samochodu nie korzysta z myjni automatycznych i wybiera te ręczne. Tu pracownicy mają pełne ręce roboty, a gumowce gwarantują komfort pracy bez przemoknięcia obuwia.
Gumowce robocze mogą mieć naprawdę wiele zastosowań. Wszystko zależy od materiału z jakiego zostały wykonane, a także dodatkowych elementów wzmacniających. Niektóre materiały bowiem są dopuszczone do kontaktu z żywnością i posiadają certyfikat HACCP, w związku z tym pracownicy branży spożywczej i produkcyjnej mogą korzystać z gumowców w swojej pracy.