Tunele foliowe w ogrodzie można przeznaczyć na uprawy na własny użytek lub handel. Oczywiście ilość tuneli jakie można zastosować zależna jest od wielkości działki. Nawet przy jej dużych rozmiarach warto jednak sugerować się wegetacją poszczególnych roślin, gdyż w tym samym miejscu, dzięki różnym okresom wegetacji można uprawiać warzywa charakterystyczne dla umiarkowanego klimatu, a nieco później ciepłolubne. Dzięki tunelom ogrodowym rośliny, których w normalnych warunkach nie można by uprawiać w naszym klimacie rosną dorodne, piękne i a w przypadku warzyw i owoców również o wyrazistym smaku.
Tunele ogrodowe przeznaczone dla roślin i warzyw strefy umiarkowanej
Oczywiście przed każdą uprawą trzeba przygotować ziemię o odpowiednim odczynie oraz odpowiednio żyzną. Zapewnia to zastosowanie obornika, który należy przekopać jesienią bądź kompostu, rozprowadzanego za pomocom grabi w górnej warstwie gleby. Z warzyw strefy umiarkowanej w tunelu foliowym możemy uprawiać marchew, kapustę, groch, rzodkiewkę, czy sałatę. Dzięki zastosowaniu tunelu można znacząco przyspieszyć wegetację roślin, a tym samym zbiory. Może to być nawet kilka tygodni. Ze względu na doskonałe warunki rozwoju warzywa wyrastają również dorodne i pozbawione chorób. Oczywiście należy pamiętać o regularnym wietrzeniu tunelu ogrodowego, aby zapobiec rozwojowi grzybów, a także chorobom. Zastosowanie tuneli do ogrodu z oknami bocznymi wyposażonymi w moskitiery jest doskonałym pomysłem, który zapobiega dostaniu się do nich owadów. Oczywiście planując ustawienie tuneli ogrodowych warto jeszcze przed posianiem trawy pomyśleć o siatce na krety.
Tunele ogrodowe – jak zaplanować kolejność upraw?
Aby uprawy były efektywne warto dobrze je zaplanować. Na początek można wysiać rzodkiewkę, szpinak koper czy sałatę. Po ich zbiorach można sadzić ciepłolubne pomidory czy ogórki. W miejscach, gdzie uprawia się cebulę dymkę po zbiorach można wysiać kapustę lub późną odmianę kalafiora. Takie postępowanie pozwala w jednym tunelu uprawiać wiele gatunków warzyw, a co za tym idzie bardziej ekonomicznie podejść do kwestii sadzenia roślin.
Tunele do ogrodu – w jakich odległościach można sadzić poszczególne warzywa?
Bardzo istotna jest również odległość pomiędzy sadzonkami, a także kolejnymi rzędami. Musi być również zachowane miejsce na przechodzenie pomiędzy nimi. Dlatego znając konieczne odległości można obliczyć jakiej wielkości tunel będzie wystarczający na planowaną uprawę. W przypadku kapusty wczesnej rozstaw pomiędzy sadzonkami i rzędami powinien wynosić 40 cm. Z kolei w przypadku rzodkiewki odległość między rzędami powinna wynosić 10 cm, a marchewki wczesnej – 15 cm. Większe wymagania posiadają warzywa ciepłolubne. W przypadku pomidorów rozstawa roślin jest możliwa co 60 cm, a odległość pomiędzy rzędami powinna być nie mniejsza niż 40 cm. Ogórki mogą być sadzone w rzędach co 30 cm.
Tunele do ogrodu – do uprawy roślin ozdobnych i ciepłolubnych
W tunelach do ogrodu można z powodzeniem uprawiać kwiaty i rośliny ozdobne. Podobnie jak w przypadku warzyw i owoców może przyspieszać to ich wegetację. W tunelach foliowych można uprawiać również arbuzy czy melony, czyli owoce, których w normalnych warunkach próżnoby szukać w naszej strefie klimatycznej. Tunele ogrodowe chronią uprawę przed ulewnymi deszczami, gradobiciem i wiatrem. Folię z tuneli można zdjąć, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza będzie w granicach 10-12 stopni Celsjusza. W przypadku roślin ciepłolubnych muszą one pozostawać pod folią do czasu unormowania się temperatury dobowej na poziomie 15-18 stopni Celsjusza.
Niewielkie tunele do ogrodu to dobry pomysł dla osób, które chcą uprawiać warzywa i owoce na własny użytek. Oczywiście przy tunelach o wysokości do 1,5 metra trzeba liczyć się z pewną niewygodą przy pielęgnacji roślin, dlatego lepszym rozwiązaniem niezależnie od upraw będzie tunel o wysokości 1,8- 2 metrów. W tunelach warto zaadaptować również regały szklarniowe, dzięki którym sadzonki będą przechowywane w optymalnych warunkach i chronione przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.