Jak wybrać węża ogrodowego

Jak wybrać węża ogrodowego?

Wąż ogrodowy jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego działkowca czy właściciela przydomowego ogrodu. Może służyć nie tylko do podlewania roślin, ale również do mycia samochodu, sprzątania tarasu i podjazdu czy nalewania wody do dziecięcego basenu. Jak wybrać najlepszego węża ogrodowego? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Przeczytajcie nasz artykuł i… przekonajcie się!

Przed zakupem węża ogrodowego

Przed podjęciem decyzji o zakupie węża ogrodowego, należy poznać dokładne wymiary działki oraz odległości między miejscem poboru wody, a najdalej położonym punktem w ogrodzie. W ten sposób można obliczyć długość węża, która jest potrzebna do nawodnienia całego trawnika. Obliczając długość węża, należy pamiętać o tym, aby dodać od 2 do 4 metrów zapasu, który jest niezbędny chociażby do ominięcia ewentualnych przeszkód w ogrodzie.

Wąż ogrodowy – rozciągliwy

Aby wąż ogrodowy nie zajmował dużo miejsca, warto zdecydować się na model kompaktowy. Świetnym rozwiązaniem jest np. wąż rozciągliwy, który pod wpływem przepływu wody i wysokiego ciśnienia, zwiększa swoją długość aż… dwukrotnie. Tego typu węże ogrodowe są bardzo lekkie, a przy tym niezwykle wytrzymałe. Modele od renomowanych producentów (dostępne np. na stronie https://www.sklepogrodniczy.pl/woda-w-ogrodzie/weze-ogrodowe/), gwarantują wygodę użytkowania bez załamań czy splątań.

Wąż ogrodowy – spiralny

Spośród dostępnych węży ogrodowych, rewelacyjnie sprawdzają się również modele spiralne z puszką poboru wody, która umożliwia pobieranie wody z ziemi. To idealne rozwiązanie zwłaszcza wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na przechowywanie tego typu sprzętów.

Aby umyć taras lub nawodnić ogród, wystarczy jedynie wyciągnąć węża z puszki poboru wody, a po zakończeniu prac, włożyć go z powrotem i zamknąć pokrywę.

Puszkę instaluje się pod ziemią, a jej zaopatrywanie w wodę odbywa się za pośrednictwem rury montażowej. Gdy puszka i wąż nie są używane, pokrywa gwarantuje bezpieczeństwo i porządek w ogrodzie.

Węże ogrodowe do „zadań specjalnych” – modele zbrojone

Jednym z ciekawszych rozwiązań wśród węży ogrodowych są modele zbrojone, przeznaczone przede wszystkim do nawadniania roślin w ogrodach o zróżnicowanej strukturze. Wzmocniona konstrukcja ścian tego typu wężów sprawia, że są odporne m.in. na przerwanie, a tym samym trwalsze od tradycyjnych modeli.

Wąż ogrodowy – średnica

To, jaką średnicę ma dany wąż ogrodowy zależy przede wszystkim od wielkości jego przekroju wewnętrznego. Im większy ogród, tym lepiej wybrać węża o większej średnicy, dzięki czemu można uzyskać większą wydajność podawania wody. Wśród standardowych modeli można znaleźć węże półcalowe, zaś w przypadku większych działek i ogrodów, warto poszukać idealnego węża wśród modeli o minimalnej średnicy ¾ cala.

Węże ogrodowe o średnicy 1 cala, przeznaczone są przede wszystkim do nawadniania dużych ogrodów, przy czym należy pamiętać o tym, że w zamian za większą wydajność, trzeba liczyć się ze zdecydowanie większą masą węża.

Akcesoria do wężów ogrodowych

Poza wężem ogrodowym, należy zaopatrzyć się w kilka dodatkowych akcesoriów, takich jak m.in.:

  • końcówka na kran oraz przyłącze kranowe – niezbędne, aby można było szybko podłączyć węża do punktu poboru wody;
  • końcówkę zraszającą z regulacją szerokości strumienia wody – umożliwia równomierne podlanie nawet większych powierzchni w ogrodzie;
  • pistolet zraszający – rodzaj końcówki, która pozwala zatrzymać strumień oraz dozować potrzebną ilość wody;
  • bęben ścienny – pozwala przechowywać węża ogrodowego w optymalnych warunkach, bez ryzyka powstania załamań czy pęknięć;
  • szybkozłącza – pozwalają na łączenie dwóch lub więcej węży ogrodowych;
  • wieszaki – świetnie sprawdzają się do odwieszenia zwiniętego węża, zwłaszcza w sytuacji, gdy na terenie ogrodu nie ma specjalnego bębna do przechowywania tego typu sprzętów.

Odporność węża ogrodowego na działanie ciśnienia

Podczas poszukiwań węża ogrodowego, należy sprawdzić również wartość ciśnienia roboczego, niezbędnego do komfortowej pracy w ogrodzie. Następnie trzeba sprawdzić także wartość ciśnienia rozrywającego, po przekroczeniu którego, wąż może zostać trwale uszkodzony lub zniszczony. Robocze ciśnienie w standardowych wężach ogrodowych wynosi zwykle (w zależności od konstrukcji) od 4 do 12 barów, natomiast rozrywające od 8 do 48 barów.

Artykuł sponsorowany

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij