Dekorowanie domu na święta to piękny zwyczaj, który sięga dalekiej przeszłości. Mimo że, w obecnych czasach to choinka jest głównym symbolem Świąt Bożego Narodzenia, to dawniej – przed XVIII wiekiem, tradycja ta nie była w ogóle znana. Zanim świąteczna choinka przywędrowała z Niemiec do Polski, domy dekorowano zielonymi gałązkami iglaków. Gałązki te przystrajano nieprzypadkowymi elementami, które dziś zdobią choinki w naszych domach. Przekonajmy się, co to za ozdoby i jaka jest ich symbolika.

Dzwoneczki – ozdoby, które głoszą dobrą nowinę

W świecie ozdób choinkowych, czyli jak udekorować świąteczne drzewko

O ile dawniej robiono je z tektury i oklejano złocistym lub srebrnym papierem, to współcześnie najefektowniejszymi i najbardziej luksusowymi są dzwoneczki wykonane z wikliny. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, dzwoneczki zwiastują triumf dobra nad złem, a tym samym stanowią dobrą nowinę. Wieszając je na choince, nasi przodkowie wierzyli, że zbliżający się rok będzie pomyślny dla całej rodziny, a dobrych wiadomości nie będzie końca.

Słodkości jako zwiastun radości

Kiedyś pieczone – dziś już niekoniecznie. Lukrowane słodkości o przeróżnych kształtach to kolejny z obowiązkowych elementów, który niegdyś zdobił świąteczne drzewko. Ze względu na swą wyjątkowość i ujmujący akcent, kruche ciasteczka oraz pierniczki doczekały się trwalszej formy. Zawieszki je imitujące doskonale oddają magię świąt i ciepło domowego ogniska. Symbolizują radość z narodzenia Bożego Dzieciątka. Ich obecność na choince ma zapewnić miłość, przychylność sił nadprzyrodzonych, a ponadto długie i zdrowe życie.

Anioł, który opiekuje się rodziną i domem

W świecie ozdób choinkowych, czyli jak udekorować świąteczne drzewko

Obecność anioła na choince również nie jest przypadkowa. Dawniej wierzono, że za jego sprawą uda się ochronić domowników przed złymi mocami, a tym samym zapewnić im spokój i bezpieczeństwo. O ile dawniej wieszano jedynie główki aniołów wykonane z wydmuszek, to dziś możemy zdobić choinkę eleganckimi i zjawiskowymi figurkami bądź efektownymi skrzydełkami.

Gwiazda, która prowadzi Trzech Króli

Miejsce gwiazdy znajdowało się zawsze na samym czubku świątecznego drzewka i tak jest do dziś. Niemniej jednak, uroku i świątecznej magii dodadzą mu również zawieszki w postaci gwiazdek. W tradycji ludowej gwiazda miała pomagać odnaleźć drogę tym, którzy wyjechali, dlatego nie może jej zabraknąć na żadnej choince.

Bombki w zastępstwie jabłek i orzechów

Historia bombek sięga XIX wieku. Jak głosi legenda, bombki zostały wykonane przez pewnego ubogiego rzemieślnika, który pracował w hucie szkła. Mężczyzna nie mógł sobie pozwolić na ozdoby w postaci jabłek i orzechów, które miały zapewnić powodzenie w miłości oraz ochronić domowników przed chorobami. Z tego też powodu, ów rzemieślnik postanowił wydmuchać je… ze szkła! W ten oto sposób powstały bombki, które dziś zdobią choinkę w każdym domu.

W świecie ozdób choinkowych, czyli jak udekorować świąteczne drzewko

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele symboli kryje w sobie świąteczne drzewko i tym samym traci całą tę radość z jego przystrajania. W całym tym pośpiechu robimy wszystko, by było idealnie, gdy tak naprawdę najważniejsze jest tu i teraz.

Wyjątkowe ozdoby bożonarodzeniowe? Odwiedź sklep Miloohome.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ