Wybieramy najlepszy wymiennik ciepła, czyli wszystko co musicie wiedzieć o jakości i funkcjonalności

Komfort przebywania w zamkniętych pomieszczeniach jest bardzo ważny. Wszak większość czasu w ciągu doby zarówno w domu, jak i w pracy spędza się w ten sposób. Częste wietrzenie nie zawsze pomaga, zwłaszcza latem, kiedy mamy do czynienia z wysoką wilgotnością, a jednocześnie przy wysokich temperaturach możemy wpuścić do środka co najwyżej jeszcze cieplejsze powietrze. Wtedy oczywiście korzystamy z klimatyzacji, jednak jej eksploatacja również może powodować mniejsze zużycie energii, jeśli towarzyszy jej wentylacja mechaniczna. Zimą z kolei nie chcemy dopuścić do przesadnego obniżenia temperatury, gdyż wtedy koszty ogrzewania rosną. Dlatego zastosowanie systemu rekuperacji wydaje się najkorzystniejszą opcją dla inwestora. Tylko, który system wybrać i na jaki rekuperator się zdecydować?

Jakość ma znaczenie

Wybierając wymienniki ciepła możemy spotkać się z opcją korzystną pod względem ceny, jednak niekoniecznie najlepszą pod względem jakości. Mowa tu o krzyżowych wymiennikach ciepła. Jak sama nazwa wskazuje płyty pomiędzy którymi przepływa powietrze są tu ustawione prostopadle. Nie ma w takim urządzeniu części ruchomych w związku z tym już przy przepływie powietrza o temperaturze minus 5 stopni może występować szronienie. Zastosowanie nagrzewnicy wstępnej częściowo rozwiązuje problem, jednak wpływa na koszt eksploatacji systemu (wysokie zużycie prądu). W tym systemie odzysk ciepła z powietrza wywiewanego jest na poziomie 60%, a biorąc pod uwagę koszty całej instalacji zyski mogą nie być satysfakcjonujące. Na szczęście są lepsze rozwiązania.

Obrotowe wymienniki ciepła – powietrze stale w ruchu

wymiennik ciepłaW przypadku obrotowych wymienników ciepła mamy do czynienia z częściami ruchomymi, dzięki którym powietrze jest w stałym ruchu wirowym. Niestety dochodzi również do mieszania się powietrza nawiewanego z wywiewanym przez co zapachy z powietrza zużytego mogą z powrotem dostać się do pomieszczeń. Tutaj wielu producentów stosuje także nagrzewnice wstępne dzięki którym można uniknąć efektu szronienia. Odzysk ciepła jest tu wyższy niż w przypadku wymienników krzyżowych i wynosi nawet 80%.

Przeciwprądowy wymiennik ciepła – efektywny i dobry do gospodarstw domowych

Jeśli wybiera się wymiennik ciepła można zdecydować się na przeciwprądowy. Zapewnia on dużą efektywność odzysku ciepła sięgającą nawet do 90%, szczególnie jeśli zastosuje się dodatkowo GWC. Zastosowanie by-passu pozwala regulować temperaturę powietrza, która trafia do budynku, co oznacza, że w przypadku chłodniejszych dni do pomieszczenia może trafiać powietrze o niższej temperaturze niż jest wewnątrz. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie latem, kiedy w czasie chłodniejszej nocy, chce się obniżyć temperaturę w nagrzanych pomieszczeniach. Dzięki wysokiej efektywności przeciwprądowe wymienniki ciepła dobrze współpracują z gruntowymi. Oczywiście potrzebny jest tu odpowiedni teren, a także miejsce do instalacji jednostek wewnętrznych, w tym przypadku dwóch. Jest to system, który doskonale sprawdza się w domach energooszczędnych i pasywnych, które muszą spełniać rygorystyczne normy dotyczące odzysku ciepła. Co bardzo ważne ów by-pass w rekuperatorze przeciwprądowym może włączać się automatycznie na podstawie temperatury na zewnątrz, wewnątrz oraz ustalonej temperatury pożądanej. Zimą koszty eksploatacji są tu niższe niż w przypadku innych rekuperatorów, gdyż do jednostki płynie powietrze o zawsze dodatniej temperaturze z wymiennika gruntowego, zatem nie ma efektu szronienia, a proces wstępnego nagrzewania nie wymaga zużycia bardzo dużej ilości energii.

Spiralny wymiennik ciepła – dla osób posiadających dużą kotłownię i budynków firmowych

Najbardziej efektywne wymienniki ciepła to modele spiralne. Ich wadą jest duży rozmiar, zatem nie sprawdzą się w każdym gospodarstwie domowym, za to w budynku firmowym można zaplanować ich montaż. Oczywiście ze względu na poprowadzenie wszystkich kanałów wentylacyjnych takie przedsięwzięcie najlepiej zaplanować na etapie budowy. Największą zaletą wymienników spiralnych jest brak efektu szronienia, nawet w przypadku bardzo niskich, ujemnych temperatur. Znaczna szczelność, sięgająca niemal 100%, brak części ruchomych przez które powietrze zużyte i nawiewane mogłoby ulegać mieszaniu, a także brak konieczności stosowania nagrzewnicy wstępnej to kolejne atuty. Efektywność wynosi tu zawsze powyżej 90%.

Jeśli szukasz wymiennika ciepła, który będzie najbardziej efektywny i najwyższej jakości i masz odpowiednio dużo miejsca na instalację, to możesz zdecydować się na spiralny. W przypadku mniejszego budynku sprawdzi się przeciwprądowy, który także osiąga dobre wyniki, zwłaszcza w połączeniu z GWC.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *