Wybieramy najlepszy wymiennik ciepła, czyli wszystko co musicie wiedzieć o jakości i funkcjonalności

Komfort przebywania w zamkniętych pomieszczeniach jest bardzo ważny. Wszak większość czasu w ciągu doby zarówno w domu, jak i w pracy spędza się w ten sposób. Częste wietrzenie nie zawsze pomaga, zwłaszcza latem, kiedy mamy do czynienia z wysoką wilgotnością, a jednocześnie przy wysokich temperaturach możemy wpuścić do środka co najwyżej jeszcze cieplejsze powietrze. Wtedy oczywiście korzystamy z klimatyzacji, jednak jej eksploatacja również może powodować mniejsze zużycie energii, jeśli towarzyszy jej wentylacja mechaniczna. Zimą z kolei nie chcemy dopuścić do przesadnego obniżenia temperatury, gdyż wtedy koszty ogrzewania rosną. Dlatego zastosowanie systemu rekuperacji wydaje się najkorzystniejszą opcją dla inwestora. Tylko, który system wybrać i na jaki rekuperator się zdecydować?

Jakość ma znaczenie

Wybierając wymienniki ciepła możemy spotkać się z opcją korzystną pod względem ceny, jednak niekoniecznie najlepszą pod względem jakości. Mowa tu o krzyżowych wymiennikach ciepła. Jak sama nazwa wskazuje płyty pomiędzy którymi przepływa powietrze są tu ustawione prostopadle. Nie ma w takim urządzeniu części ruchomych w związku z tym już przy przepływie powietrza o temperaturze minus 5 stopni może występować szronienie. Zastosowanie nagrzewnicy wstępnej częściowo rozwiązuje problem, jednak wpływa na koszt eksploatacji systemu (wysokie zużycie prądu). W tym systemie odzysk ciepła z powietrza wywiewanego jest na poziomie 60%, a biorąc pod uwagę koszty całej instalacji zyski mogą nie być satysfakcjonujące. Na szczęście są lepsze rozwiązania.

Obrotowe wymienniki ciepła – powietrze stale w ruchu

wymiennik ciepłaW przypadku obrotowych wymienników ciepła mamy do czynienia z częściami ruchomymi, dzięki którym powietrze jest w stałym ruchu wirowym. Niestety dochodzi również do mieszania się powietrza nawiewanego z wywiewanym przez co zapachy z powietrza zużytego mogą z powrotem dostać się do pomieszczeń. Tutaj wielu producentów stosuje także nagrzewnice wstępne dzięki którym można uniknąć efektu szronienia. Odzysk ciepła jest tu wyższy niż w przypadku wymienników krzyżowych i wynosi nawet 80%.

Przeciwprądowy wymiennik ciepła – efektywny i dobry do gospodarstw domowych

Jeśli wybiera się wymiennik ciepła można zdecydować się na przeciwprądowy. Zapewnia on dużą efektywność odzysku ciepła sięgającą nawet do 90%, szczególnie jeśli zastosuje się dodatkowo GWC. Zastosowanie by-passu pozwala regulować temperaturę powietrza, która trafia do budynku, co oznacza, że w przypadku chłodniejszych dni do pomieszczenia może trafiać powietrze o niższej temperaturze niż jest wewnątrz. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie latem, kiedy w czasie chłodniejszej nocy, chce się obniżyć temperaturę w nagrzanych pomieszczeniach. Dzięki wysokiej efektywności przeciwprądowe wymienniki ciepła dobrze współpracują z gruntowymi. Oczywiście potrzebny jest tu odpowiedni teren, a także miejsce do instalacji jednostek wewnętrznych, w tym przypadku dwóch. Jest to system, który doskonale sprawdza się w domach energooszczędnych i pasywnych, które muszą spełniać rygorystyczne normy dotyczące odzysku ciepła. Co bardzo ważne ów by-pass w rekuperatorze przeciwprądowym może włączać się automatycznie na podstawie temperatury na zewnątrz, wewnątrz oraz ustalonej temperatury pożądanej. Zimą koszty eksploatacji są tu niższe niż w przypadku innych rekuperatorów, gdyż do jednostki płynie powietrze o zawsze dodatniej temperaturze z wymiennika gruntowego, zatem nie ma efektu szronienia, a proces wstępnego nagrzewania nie wymaga zużycia bardzo dużej ilości energii.

Spiralny wymiennik ciepła – dla osób posiadających dużą kotłownię i budynków firmowych

Najbardziej efektywne wymienniki ciepła to modele spiralne. Ich wadą jest duży rozmiar, zatem nie sprawdzą się w każdym gospodarstwie domowym, za to w budynku firmowym można zaplanować ich montaż. Oczywiście ze względu na poprowadzenie wszystkich kanałów wentylacyjnych takie przedsięwzięcie najlepiej zaplanować na etapie budowy. Największą zaletą wymienników spiralnych jest brak efektu szronienia, nawet w przypadku bardzo niskich, ujemnych temperatur. Znaczna szczelność, sięgająca niemal 100%, brak części ruchomych przez które powietrze zużyte i nawiewane mogłoby ulegać mieszaniu, a także brak konieczności stosowania nagrzewnicy wstępnej to kolejne atuty. Efektywność wynosi tu zawsze powyżej 90%.

Jeśli szukasz wymiennika ciepła, który będzie najbardziej efektywny i najwyższej jakości i masz odpowiednio dużo miejsca na instalację, to możesz zdecydować się na spiralny. W przypadku mniejszego budynku sprawdzi się przeciwprądowy, który także osiąga dobre wyniki, zwłaszcza w połączeniu z GWC.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij