Wybrane funkcje narzędzi wielofunkcyjnych

Wybrane funkcje narzędzi wielofunkcyjnych

Każdy z nas wie, jak wygląda i z czego słynie szwajcarski scyzoryk. Ten niepozorny z wyglądu nóż kieszonkowy skrywa niejedną tajemnicę i mimo małego rozmiaru potrafi odpowiedzieć na liczne potrzeby. Podobnymi cechami charakteryzują się oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne.

O czym mowa?

Elektronarzędzia wielofunkcyjne stanowią ogromne ułatwienie dla wszystkich domorosłych majsterkowiczów. Gdy nasze prace remontowe odbywają się nieregularnie, są podyktowane tylko nagłą potrzebą (bo akurat coś się zepsuło i wymaga wcześniej nieplanowanej naprawy) to nikt z nas nie zdecyduje się na kupno drogiego sprzętu, który po jednorazowym użyciu będzie nieprzydatny. Nie wszyscy mają również wystarczająco dużo miejsca, by magazynować liczne narzędzia. W takich przypadkach „multitool” jest idealnym rozwiązaniem – zajmuje minimum miejsca i oferuje maksimum zastosowań. Niektóre z nich prezentujemy poniżej.

Wybrane funkcje narzędzi wielofunkcyjnych

Piłowanie i cięcie

Dzięki odpowiednim rodzajom brzeszczotów urządzenie wielofunkcyjne będzie w stanie między innymi wykonać cięcia wgłębne w płytach gipsowo-kartonowych, płytach pilśniowych spajanych cementem, płytach laminowanych, a także w stanie przyciąć mniejsze listwy profilowane oraz wyciąć wyżłobienia we fragmentach mebli.

Usuwanie fug

Dzięki funkcji frezowania elektronarzędzia wielofunkcyjne usuną zaprawę i klej do płytek ceramicznych, mogą ciąć w  żywicy oraz wykonać rowki w betonie komórkowym do poprowadzenia kabli pod tynkiem, a i to jeszcze nie wszystkie możliwości.

Szlifowanie i polerowanie

Różne rodzaje nakładek i płyt szlifierskich oferują szeroki zakres możliwości – od szlifowania drewna w wąskich szczelinach, przez szlifowanie parkietu w miejscach trudnodostępnych, aż po polerowanie zabrudzonych i porysowanych powierzchni.

Oczyszczanie

Skrobaki sztywne i skrobaki elastyczne pozwalają na usuwanie resztek farb, kleju, fug silikonowych, a nawet zaprawy i pozostałości po betonie.

Dodatki

Poza wyżej wymienionymi ostrzami i brzeszczotami przeznaczonymi do wykonywania konkretnych prac, możemy wzbogacić nasze urządzenie wielofunkcyjne – elektronarzędzia dzięki kilku prostym dodatkom będą bardziej komfortowe w użytkowaniu. Mowa tu o ogranicznikach głębokości (w zależności od modelu posiadające regulację kilkustopniową lub bezstopniową), a także systemie odsysania pyłu. Podstawowym wyposażeniem większości walizek z elektronarzędziami wielofunkcyjnymi jest również papier ścierny, który może okazać się przydatny w domowym majsterkowaniu.

SPRAWDŹ:  Magnetometr - dobrze jest wiedzieć, gdzie się kopie
Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 624

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *