Wynajem mieszkania – na co zwrócić uwagę, żeby nie żałować?

Choć wynajęcie mieszkania może się wydawać mniej poważną decyzją niż jego zakup, to nie należy podejść do tego lekceważąco. W końcu nikt nie lubi się zbyt często przeprowadzać, a do tego spory z właścicielami również bywają uciążliwe i zdarza się, że mają swój finał w sądzie. Na co zatem należy zwrócić uwagę, oglądając mieszkanie przed podpisaniem umowy najmu, aby nie żałować swojej decyzji?

Jak szukać mieszkania na wynajem?

Mieszkań do wynajęcia szukają najczęściej studenci oraz młodzi ludzie, którzy wkraczają w dorosłe życie i nie stać ich jeszcze na kupno własnego lokum, lub nie chcą przywiązywać się na stałe do jednego miejsca. Chcąc znaleźć najlepszą ofertę, warto szukać przede wszystkim w internecie. Mieszkania na wynajem porównasz w ogłoszeniach na sprzedajemy.pl, dotyczą one zarówno wynajmu kawalerek, jak i apartamentów w centrach miast. Poza serwisami ogłoszeniowymi można również poszukać pomocy w agencjach nieruchomości, które często pośredniczą w procesie poszukiwań stancji oraz zawierania umowy najmu.

Decydując się na skorzystanie z usług agenta nieruchomości, musimy liczyć się z tym, że pobierze on od nas opłatę w momencie, gdy podpiszemy umowę z osobą wynajmującą mieszkanie.

Na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie na wynajem?

Bez wątpienia bardzo istotną kwestią są zapisy znajdujące się w umowie oraz wszystkie dokumenty, które mogą okazać się konieczne, aby do podpisania umowy w ogóle doszło. Te kwestie opiszemy jednak w dalszej części, gdyż najpierw skupimy się na tym, co powinno zwrócić uwagę osoby zainteresowanej najmem już w momencie oglądania mieszkania.

Pierwszą bardzo istotną rzeczą są okna. To przez nie wpada słońce i od ich umiejscowienia zależy, czy w mieszkaniu jest jasno i przyjemnie, czy ciemno i ponuro. Ponadto stan okien ma ogromny wpływ na temperaturę, która utrzymuje się w mieszkaniu, dlatego koniecznie należy sprawdzić ich szczelność.

Drugą kwestią, której powinniśmy poświęcić nieco więcej uwagi, są ściany. Ich stan najłatwiej ocenić za dnia, kiedy widoczne są wszystkie ewentualne nierówności, które w dłuższej perspektywie mogą nas denerwować, a także rzeczywisty kolor. Warto od razu zapytać, czy istnieje możliwość przemalowania ścian.

Jednym z pomieszczeń, któremu należy poświęcić najwięcej uwagi, jest łazienka. Zalecamy przyjrzeć się kafelkom oraz fugom, a także narożom pomieszczenia, gdyż właśnie w tym miejscach najczęściej zbiera się wilgoć i pojawia się pleśń. Istotny jest również stan armatury łazienkowej i kabiny prysznicowej, a także pozostałego sprzętu łazienkowego.

Wynajem mieszkania – na co uważać?

Po dokładnym obejrzeniu każdego pomieszczenia należy podzielić się wszystkimi uwagami z właścicielem. Jeśli zauważyliśmy gdzieś pęknięcia lub inne uszkodzenia, należy o tym wspomnieć, aby nie było wątpliwości, że w takim stanie zastaliśmy mieszkanie i nic z tych rzeczy nie jest naszą winą.

Przed podpisaniem umowy ani właściciel, ani ewentualny pośrednik nie powinien wymagać od nas żadnej zaliczki czy opłaty. Koniecznie należy ustalić to, jakie będziemy ponosić opłaty, co zawiera czynsz, a co trzeba zapłacić osobno. Warto dopytać także o ubezpieczenie mieszkania, kaucję oraz termin, w jakim należy złożyć wypowiedzenie mieszkania. Samą umowę należy przeczytać bardzo wnikliwie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij