Zadbaj o piękny ogród

Zadbaj o piękny ogród

Przed rozpoczęciem grillowego sezonu warto trochę się napracować, aby nasz ogród zachwycił swoim wyglądem wszystkich gości. Efektowne kompozycje kwiatów i krzewów, urokliwe ścieżki, równo przystrzyżony żywopłot i wygodne leżaki rozłożone na soczyście zielonej trawie – w takich warunkach możemy zarówno imprezować, jak i wypoczywać. Jak zatem urządzić piękny ogród?

Plan zagospodarowania ogrodu

Na początek potrzebujemy dobrego planu. Najlepiej podzielić powierzchnię ogrodu na kilka części, które dostosujemy do rozmaitych celów, np. mini-placyk zabaw dla dzieci z piaskownicą i huśtawką, część użytkowa z grządkami warzywnymi, miejsce na grilla i stół, przy którym możemy zjeść obiad czy śniadanie na świeżym powietrzu, oraz – obowiązkowo –strefę wypoczynkową, z miejscem na leżaki lub koc. Na tym etapie trzeba również zaplanować, jakie rośliny posadzimy w naszym ogrodzie. W tym przypadku warto zasięgnąć fachowej porady, np. u architekta krajobrazu czy po prostu w sklepie lub markecie ogrodniczym. Dzięki temu łatwiej nam będzie dostosować rośliny zarówno do gleby, na jakiej znajduje się ogród, jak też do siebie nawzajem, aby tworzyły spójną całość. W poszukiwaniu inspiracji możemy również posiłkować się znanymi stylami ogrodowymi.

W jakim stylu?

Aby ogród prezentował się elegancko, musi przede wszystkim pasować do domu, być jego naturalnym dopełnieniem. Nie oznacza to jednak, że nie możemy czerpać ze stylów pochodzących z różnych stron świata. Niezależnie od tego, czy dysponujemy dużą połacią ziemi, czy też niewielkim przydomowym ogródkiem, możemy urządzić go np. w stylu angielskim, sadząc pnące róże oraz różnobarwne byliny. Dla miłośników ładu i porządku doskonałym rozwiązaniem będzie ogród francuski, w którym każdy detal jest perfekcyjnie zaplanowany, zaś całość charakteryzuje się symetrią i harmonią. Na przeciwległym biegunie znajduje się ogród naturalistyczny, który wpisuje się w otaczający go naturalny krajobraz, zaś ingerencja człowieka jest minimalna. Jeżeli natomiast fascynują nas egzotyczne klimaty, możemy zaaranżować ogród w stylu japońskim, który również stara się być w harmonii z naturą, ale przy tym cechuje go swoista wytworność i dyskretna symetria.

Meble i akcesoria ogrodnicze

Kiedy plan aranżacji ogrodu jest już dopracowany, pora wybrać meble ogrodowe i zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do pracy. Aby nie tracić czasu w marketach ogrodniczych, możemy wcześniej zrobić rozeznanie w internecie, np. na https://www.obi.pl/ogrod-i-wypoczynek/akcesoria-ogrodnicze/c/1526. Ułatwi nam to sporządzenie kompletnej listy zakupów, na której znajdą się wszystkie niezbędne akcesoria ogrodowe. Dzięki temu nie będziemy musieli kursować do sklepu kilka razy, kiedy nagle w trakcie pracy okaże się, że czegoś nam brakuje. Podobną zasadą warto kierować się przy wyborze mebli do ogrodu: najpierw dokładnie zorientujmy się w ich rodzajach i właściwościach materiałów, z jakich zostały wykonane, aby wybrać takie, które nie zniszczą się po pierwszym deszczu czy pod wpływem upałów.

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij