Przed rozpoczęciem grillowego sezonu warto trochę się napracować, aby nasz ogród zachwycił swoim wyglądem wszystkich gości. Efektowne kompozycje kwiatów i krzewów, urokliwe ścieżki, równo przystrzyżony żywopłot i wygodne leżaki rozłożone na soczyście zielonej trawie – w takich warunkach możemy zarówno imprezować, jak i wypoczywać. Jak zatem urządzić piękny ogród?

Plan zagospodarowania ogrodu

Na początek potrzebujemy dobrego planu. Najlepiej podzielić powierzchnię ogrodu na kilka części, które dostosujemy do rozmaitych celów, np. mini-placyk zabaw dla dzieci z piaskownicą i huśtawką, część użytkowa z grządkami warzywnymi, miejsce na grilla i stół, przy którym możemy zjeść obiad czy śniadanie na świeżym powietrzu, oraz – obowiązkowo –strefę wypoczynkową, z miejscem na leżaki lub koc. Na tym etapie trzeba również zaplanować, jakie rośliny posadzimy w naszym ogrodzie. W tym przypadku warto zasięgnąć fachowej porady, np. u architekta krajobrazu czy po prostu w sklepie lub markecie ogrodniczym. Dzięki temu łatwiej nam będzie dostosować rośliny zarówno do gleby, na jakiej znajduje się ogród, jak też do siebie nawzajem, aby tworzyły spójną całość. W poszukiwaniu inspiracji możemy również posiłkować się znanymi stylami ogrodowymi.

W jakim stylu?

Aby ogród prezentował się elegancko, musi przede wszystkim pasować do domu, być jego naturalnym dopełnieniem. Nie oznacza to jednak, że nie możemy czerpać ze stylów pochodzących z różnych stron świata. Niezależnie od tego, czy dysponujemy dużą połacią ziemi, czy też niewielkim przydomowym ogródkiem, możemy urządzić go np. w stylu angielskim, sadząc pnące róże oraz różnobarwne byliny. Dla miłośników ładu i porządku doskonałym rozwiązaniem będzie ogród francuski, w którym każdy detal jest perfekcyjnie zaplanowany, zaś całość charakteryzuje się symetrią i harmonią. Na przeciwległym biegunie znajduje się ogród naturalistyczny, który wpisuje się w otaczający go naturalny krajobraz, zaś ingerencja człowieka jest minimalna. Jeżeli natomiast fascynują nas egzotyczne klimaty, możemy zaaranżować ogród w stylu japońskim, który również stara się być w harmonii z naturą, ale przy tym cechuje go swoista wytworność i dyskretna symetria.

Meble i akcesoria ogrodnicze

Kiedy plan aranżacji ogrodu jest już dopracowany, pora wybrać meble ogrodowe i zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do pracy. Aby nie tracić czasu w marketach ogrodniczych, możemy wcześniej zrobić rozeznanie w internecie, np. na https://www.obi.pl/ogrod-i-wypoczynek/akcesoria-ogrodnicze/c/1526. Ułatwi nam to sporządzenie kompletnej listy zakupów, na której znajdą się wszystkie niezbędne akcesoria ogrodowe. Dzięki temu nie będziemy musieli kursować do sklepu kilka razy, kiedy nagle w trakcie pracy okaże się, że czegoś nam brakuje. Podobną zasadą warto kierować się przy wyborze mebli do ogrodu: najpierw dokładnie zorientujmy się w ich rodzajach i właściwościach materiałów, z jakich zostały wykonane, aby wybrać takie, które nie zniszczą się po pierwszym deszczu czy pod wpływem upałów.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ