Zakładamy własny ogród

Posiadanie własnego ogrodu daje nam więcej wolnej przestrzeni, w której możemy swobodnie wypocząć. Trzeba pamiętać, że projektowanie ogrodu nie jest łatwą rzeczą i jeśli brakuje nam wiedzy czy umiejętności, to niewiele zdziałamy w tej sprawie, lub zaprojektujemy przestrzeń nieprawidłowo, co sprawi, że miejsce to nie będzie funkcjonalne. Z pewnością, zanim przejdziemy do jakichkolwiek praktycznych czynności, powinniśmy w odpowiedni sposób wykonać szczegółowy plan naszego ogrodu.

Musimy zatem rozrysować poszczególne sekcje, dzięki czemu będziemy mieli szkic tego, jak widzimy to my. Jeśli nie znamy się na planowaniu, to w takich wypadkach niezbędna będzie pomoc architekta, który przygotuje plany zagospodarowania przestrzeni.

Każdy ogród ma styl

Styl naszego przyszłego ogrodu musi pasować do znajdującej się w tle okolicy. Nie powinno być to miejsce, które się wyróżnia, ponieważ to zepsułoby charakter takiego miejsca. Dlatego, jeśli nie wiemy który styl jest odpowiedni, to postawmy na klasycznie wyglądający ogród z roślinami. Nowoczesne ogrody są bardziej rozbudowane, ponieważ rozciągają się one na dużych przestrzeniach. Tego typu miejsca są doskonałym projektem dla dużej rodziny, ponieważ w takim ogrodzie uwzględnia się miejsce na boisko do grania w piłkę, a nawet wycinek ogrodu, gdzie możemy zrobić sobie grilla w słoneczny dzień.

Trzeba przyznać, że takie ogrody są bardziej praktycznie niż ich klasyczne odpowiedniki. W ogrodzie niezależnie od jego konstrukcji muszą znajdować się różnego rodzaju rośliny, ponieważ są one naturalną dekoracją takiego miejsca. Oczywiście należy zadbać o to, aby poszczególne roślinny mogły sobie rosnąć w spokoju, przez co całość powinna być oddzielona od części użytkowej.

Podział musi istnieć

Bardzo często początkujący ogrodnik nie zwraca uwagi na ten podział i dochodzi do sytuacji, że rośliny nie mają jak rosnąć, ponieważ nie ma między nimi potrzebnych odległości. Rośliny muszą mieć po prostu miejsce, aby swobodnie się rozrastać, a jeśli nie mają takiej przestrzeni, to taką roślinkę musimy wykopać, aby nie zaszkodziła innej roślinie, znajdującej się obok. Lepiej posadzić mniej roślin, ale rozłożonych, przez co nasz przyszły ogród będzie wyglądał naprawdę ładnie. Duże zagęszczenie roślin to nie tylko problem techniczny, ale i praktyczny, ponieważ rośliny mogą częściej chorować, a na ich łodygach pojawiać się różnego rodzaju szkodniki, co sprawi, że roślinność nie będzie już wyglądać tak dobrze.

Rośliny i ich wielkość

Rośliny w ogrodzie muszą wyglądać w miarę naturalnie, dlatego dobiera się je pod względem wielkości tak, aby całość wolnej przestrzeni, przeznaczonej na kwiaty i innego rodzaju rośliny, została zapełniona. Nie zmniejszymy w ten sposób powierzchni użytkowej, co sprawi, że podział pomiędzy roślinami, a wolną strefą będzie wyraźnie zaznaczony. Rośliny zawsze sadzi się piętrowo, zaczynając od najmniejszych, a kończąc na największych. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zachować specyficzną estetykę ogrodu. Jeśli decydujemy się na zakup roślin, to wybieramy głównie takie, które mogą posłużyć nam przez cały rok.

Ważna w tym wypadku jest klasa mrozoodporności rośliny, ponieważ musi ona przetrzymać zimę i niskie temperatury, przy czym nie każda roślina jest w stanie temu sprostać. W przypadku małych ogrodów warto zdecydować się tylko na najpopularniejsze okazy roślin i odpowiednio je umieścić na terenie ogrodu. Pamiętajmy, że projektowanie ogrodu wymaga finezji oraz dobrego pomysłu na realizację takiego przedsięwzięcia. Tutaj potrzebujemy dobrego i skutecznego planu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij