Zalety rolet wewnętrznych na okna dachowe

Okna dachowe, ze względu na swoje położenie, stanowią jedne z najbardziej nasłonecznionych elementów budynku. Aby zapewnić komfort przebywania w pomieszczeniach na poddaszu i zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza domu, warto zainwestować w dobrej jakości rolety. W artykule piszemy o funkcjonalnościach i zaletach rolet wewnętrznych na okna dachowe.

Charakterystyka i funkcjonalność wewnętrznych rolet dachowych

Rolety na okna dachowe montowane od wewnątrz to praktyczne systemy, które służą do kontrolowania dopływu promieniowania słonecznego do pomieszczeń na poddaszu. Trzeba pamiętać, że w oknach połaciowych, z uwagi na kąt nachylenia dachu, nie ma możliwości zamontowania standardowych rolet okiennych. Należy więc wybierać wyłącznie modele przeznaczone do tego rodzaju stolarki. Rolety wewnętrzne na okna dachowe są wyposażone w prowadnice mocowane wzdłuż ramy okiennej, co pozwala na swobodne zatrzymanie materiału w danej pozycji. Ich podstawową funkcją jest zaciemnienie wnętrza i ograniczenie dopływu światła słonecznego. Ale to niejedyna cecha tych produktów. Oprócz tego, częściowo chronią przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, a nawet przyczyniają się do minimalizowania strat ciepła podczas chłodniejszych okresów. Rolety dachowe mogą mieć jeszcze więcej zastosowań, w zależności od rodzaju.

Rodzaje rolet wewnętrznych na okna dachowe

Na rynku można obecnie znaleźć szeroki wybór rolet do okien połaciowych. Przykładowo, oferta czołowego producenta okien dachowych FAKRO obejmuje następujące rodzaje wewnętrznych rolet dachowych:

 • rolety z bezprzewodowym systemem WiFi i Z-Wave,
 • rolety zasilane panelem solarnym,
 • rolety plisowane,
 • rolety sterowane ręcznie.

Poszczególne produkty dostępne są w różnych rozmiarach oraz wariantach kolorystycznych. Szukając odpowiednich rolet na okna dachowe, należy przede wszystkim zastanowić się, jaką mają one pełnić funkcję (np. dekoracyjną, zaciemniającą lub rozpraszającą światło). W dalszej kolejności zaleca się uwzględnić inne aspekty, takie jak np. rodzaj sterowania, materiał czy kolor obudowy.

Dlaczego warto zainwestować w rolety wewnętrzne na okna dachowe?

Do najważniejszych zalet rolet wewnętrznych na okna dachowe zalicza się m.in.:
wygodną regulację dopływu światła,

 • częściowe zapobieganie nagrzewaniu się pomieszczeń,
 • zmniejszenie strat ciepła w sezonie grzewczym,
 • solidne wykonanie i wytrzymałość,
 • ochronę przed promieniowaniem UV (zabezpieczenie przed blaknięciem przedmiotów),
 • zapewnienie prywatności domownikom,
 • prosty montaż i intuicyjną obsługę,
 • bogaty wybór wzorów i kolorów,
 • łatwe utrzymywanie w czystości.

Rolety wewnętrzne zapewniają skuteczne zaciemnienie wnętrza nawet podczas upałów, przez co wpływają na poprawę komfortu cieplnego. W zależności od wymagań użytkowników, można zdecydować się na wersję z automatycznym sterowaniem za pomocą pilota lub aplikacji, bądź ze sterowaniem ręcznym. Rolety dachowe firmy FAKRO wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu stanowią efektowną ozdobę w pomieszczeniach. Wszystkie rolety na okna połaciowe dostępne w ofercie tej marki objęte są 2-letnią gwarancją producenta.

Dobór rozmiaru i odpowiedni montaż rolety

Warunkiem uzyskania wyżej wymienionych korzyści jest odpowiedni dobór rozmiaru produktu oraz poprawny montaż. Wewnętrzne rolety dachowe dobiera się na podstawie informacji umieszczanych na tabliczkach znamionowych okien dachowych (rozmiar i typ okna). Przy czym nie należy w tym celu samodzielnie mierzyć szyby ani ramy. Prawidłowe dopasowanie rozmiaru zapobiega powstawaniu prześwitów pomiędzy materiałem a prowadnicą i gwarantuje bezawaryjne działanie systemu sterowania. Podczas montażu rolet wewnętrznych na okna dachowe, trzeba postępować zgodnie z instrukcją obsługi producenta, która powinna być dołączona do każdego opakowania. Rolety dachowe nie są skomplikowane w montażu i może tego dokonać osoba bez wcześniejszego doświadczenia. W przypadku problemów lepiej jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy fachowców. Nieprawidłowy montaż może bowiem grozić obniżeniem funkcjonalności rolet.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij