Zasada działania styczników

Zasada działania styczników

Styczniki to jedno z podstawowych urządzeń, wykorzystywanych w codziennej pracy przez elektryków. Sporym walorem styczników jest to, że mają wyłącznie jedno położenie styków ruchomych. Wpływa to bowiem na to, że można dzięki nim załączać, wyłączać oraz przewodzić prąd w normalnych warunkach pracy obwodu.

Styczniki a przeciążenia

Wszechstronność zastosowania styczników w elektryce wynika bezpośrednio z tego, jak są zbudowane. Dlatego można je wykorzystywać przy przeciążeniach. Należy jedynie mieć na względzie to, aby wybierać wysokiej jakości styczniki, jak te od firmy Schneider. Takie styczniki odznaczają się wysoką trwałością mechaniczną, a także dużą częstością łączeń. Urządzenie te nie są duże, mają małą masę oraz wysoką skuteczność działania. To też jeden z powodów pozwalających korzystać z nich w wielu warunkach. Na budowę każdego stycznika składają się: izolacyjna podstawa, rdzeń nieruchomy, cewki, zwory ruchomego elektromagnesu, styk nieruchomy, styk ruchomy, styki zwierne oraz rozwierane, sprężyny stykowe oraz komory gaszeniowe łuku elektrycznego. Do każdego stycznika można też dobierać dodatkowe akcesoria, wprost pod to, jakie ma być ich zastosowanie. Oczywiście do styczników można dobierać także akcesoria, które zwiększają zakres ich działania w interesujący nas sposób. Styczniki wyposażone w odpowiednie akcesoria potrafią skutecznie obsługiwać: obwody silnikowe, urządzenia modułowe, grzałki, pompy, syreny, lampy, wentylatory, czy też inne styczniki, o znacznie większych rozmiarach.

Od czego zależy prawidłowe działanie styczników?

Załączenie styczników sprawia, że ich sygnał jest dalej przekazywany. Najczęściej jest to sygnał prądowy lub napięciowy, pozwalający załączać układy silnoprądowe. Uzyskane wysokie napięcie na cewce sprawia, że zestyki zamykają się, opada zwora i następuje otwarcie zestyków na skutek działania elektromagnesu.

sensis234235

sensis234235

Artykuły: 591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *