Budujemy studnię – jaką pompę wybrać

Budujemy studnię – jaką pompę wybrać?

Wybór pompy do studni zależy od wielu czynników. Przede wszystkim istotna jest liczba domowników oraz punktów poboru wody. Należy także się zastanowić, czy wodą ze studni będziemy podlewać ogród. Warto zwrócić uwagę na teren, na którym znajduje się nasz dom oraz, czy przypadkiem nie jest on podatny na zalania. Ważny jest także rodzaj urządzenia, czy szukamy mobilnego, a może stacjonarnego.

Bo studnia ma znaczenie

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem odpowiedniej pompy, ważny jest rodzaj studni, który znajduje się na działce. W przypadku studni abisyńskich, czyli wąskiej rury, która wystaje z ziemi, konieczna jest pompa powierzchniowa, inna pompa się po prostu nie zmieści. Choć takie rozwiązanie również ma swoje plusy. Przede wszystkim dostęp do instalacji jest bardzo łatwy. Znajduje się ona zazwyczaj w łazience, bądź kotłowni. Zaletą niewątpliwie jest jej niska cena, niestety bardzo uciążliwy może być hałas, który dobiega podczas ssania. Sytuacja jest zdecydowanie łatwiejsza, jeżeli na działce dopiero zamierzamy wykopać studnię. Wtedy do wyboru mamy zarówno pompy ssące, jak i pompy głębinowe. One także polecane są do czerpania zimnej i czystej wody ze studni. Aby móc je zastosować lustro wody musi znajdować się poniżej 8 metrów. Zatem takie pompy pobierają wodę z dużej głębokości.

Pompy zatapialne – szerokie spektrum zastosowania

Osoby, które szukają pomp do czystej, jak i brudnej wody, powinny zdecydować się na pompy zatapialne. Dzięki nim bardzo łatwo można przepompować zarówno czystą, jak i brudną wodę. Dedykowane są do studni głębinowych. Ale ich zastosowanie nie ogranicza się tylko do poboru wody. Otóż dzięki takim pompom można także wypompować wodę z basenu, czy też oczka wodnego. Co ciekawego sprawdzą się także do pozbywania się wody z zalanych terenów. Oczywiście warto także wybrać pompę spalinową, która jest mobilna i umożliwia także codzienne prace w ogrodzie.

Pompa spalinowa – bo mobilność jest ważna

Jeżeli szukamy urządzenia, które sprawdzą się także do podlewania ogródka, czy też upraw najlepszym wyborem będzie pompa spalinowa. Dzięki temu, że jest to urządzenie mobilne bez problemu można je wykorzystać nawet tam, gdzie źródło prądu znajduje się daleko. Warto tutaj zauważyć, że takie pompy są zdecydowanie bardziej bezpieczne, gdyż zapobiegają przypadkowemu porażeniu prądem. Takie pompy ogrodowe sprawdzą się także na bardzo dużych terenach. Co ciekawe pompy do ogrodu mogą także zaopatrzyć w wodę altankę, czy pomieszczenie gospodarcze. Pompy ogrodowe mają funkcję samozapowietrzania, doskonale zasysają też wodę, jednak trzeba pamiętać, że nie sprawdzą się, jako pompy do studni, gdy lustro wody znajduje się poniżej 7 metrów.

Pompa do szamba ma znaczenie

Choć ciężko to sobie wyobrazić to jeszcze wiele domów nie posiada dostępu do kanalizacji. Nie wszystkich też stać na przydomową oczyszczalnie ścieków. Zatem, jeżeli na naszym terenie znajduje się szambo warto także zdecydować się na specjalną pompę. Pompa do szamba zapobiega cofaniu się nieczystości i zalaniu mieszkania. Tutaj można postawić na model z rozdrabniaczem, który zapobiega zatykaniu się kanalizacji i jej mimowolnym wypływom.

A może pompy obiegowe?

Warto także zamontować pompy obiegowe. One z kolei sprawdzą się w przypadku instalacji grzewczych CO. Są one jego nieodłącznym elementem. Ich zaletą jest równomierne rozkładanie się ciepła w grzejnikach, co z kolei zmniejsza rachunki. Powinno się je montować nawet w przypadku ogrzewania podłogowego, czy też klimatyzacji.

Warto także pamiętać, żeby wybierać pompy, które objęte są długoletnią gwarancją. Jest ona potwierdzeniem trwałości i niezawodności. Oczywiście istotny jest też materiał, z którego została ona wykonana. Powinien posiadać zabezpieczenie chroniące przed korozją. Dobór pomp zależy od naszych potrzeb. Jeżeli chcemy mieć tylko czystą wodę, to wystarczą tylko pompy głębinowe, ale jeżeli dodatkowo chcemy podlewać ogródek konieczne są pompy ogrodowe. Pompy do ogrodu pobierają wodę ze studni, mogą także wykorzystać wodę z deszczówki, a dzięki zastosowaniu odpowiedniej lancy można nimi także umyć samochód.

Zobacz też:
1. Rodzaje pomp ogrodowych – o czym warto wiedzieć?
2. Pompy ogrodowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij