Czym kierować się przy wyborze projektu domu jednorodzinnego

Czym kierować się przy wyborze projektu domu jednorodzinnego?

Wygodny dom powstaje już na etapie wyboru projektu. Co więcej, rozważając zakup działki budowlanej należy mieć świadomość, że jej kształt i położenie w znacznym stopniu uwarunkują rodzaj zabudowy. Dom jednorodzinny to zróżnicowane możliwości, oferowane inwestorom, którzy planują budowę niewielkiego budynku, standardowego lub dużego, odpowiedniego dla licznej rodziny. Zastanawiając się nad odpowiednim projektem przed zakupem działki, pojawia się możliwość sprecyzowania swoich oczekiwań, które będą musiały zostać ujęte przy doborze odpowiedniej lokalizacji.

Wygodny dom powstaje już na etapie wyboru projektu. Co więcej, rozważając zakup działki budowlanej należy mieć świadomość, że jej kształt i położenie w znacznym stopniu uwarunkują rodzaj zabudowy. Dom jednorodzinny to zróżnicowane możliwości, oferowane inwestorom, którzy planują budowę niewielkiego budynku, standardowego lub dużego, odpowiedniego dla licznej rodziny. Zastanawiając się nad odpowiednim projektem przed zakupem działki, pojawia się możliwość sprecyzowania swoich oczekiwań, które będą musiały zostać ujęte przy doborze odpowiedniej lokalizacji. 

Wybór projektu domu jednorodzinnego, a wybór działki budowlanej

Działka budowlana, o kształcie prostokątnym lub kwadratowym, umiejscowiona przy drodze dojazdowej oraz posiadająca co najmniej 700 m² jest powierzchnią, na której można zaadaptować praktycznie każdy projekt budynku jednorodzinnego. Oczywiście mowa o budynkach standardowych, do około 180 m² powierzchni użytkowej. Warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo działki oraz zaplanować taki budynek, aby ekspozycja okien nie stanowiła zbytniej kolizji z bliskością granicy działki. Na dużą działkę o regularnym kształcie doskonale pasują domy piętrowe, które posiadają pełnię użyteczności na wyższej kondygnacji. Dzięki eliminacji skosów powierzchnia domu będzie w pełni wykorzystana. Jeżeli działka położona jest na wzniesieniu, warto zastanowić się nad domem częściowo podpiwniczonym, co koniecznie należy określić na etapie wyboru projektu.

Idealny projekt domu jednorodzinnego na wąską działkę

Wąska działka wymaga dokładnego rozplanowania oraz wyboru projektu, który pozwoli zaadaptować budynek jednorodzinny w jej granicach zgodnie z wymogami prawnymi, a jednocześnie zapewni komfortowe użytkowanie domu i ogrodu. Wśród zróżnicowanych projektów, na uwagę zasługują plany budynków około stu trzydziestometrowych, które posiadają garaż w bryle budynku, dostępny od strony wjazdu na działkę.

Umiejscowienie garażu w budynku zapewni oszczędność miejsca na działce oraz brak okien od strony ogrodzenia. Domy na wąską działkę stanowią komfortowe warunki dla rodzin, umożliwiając dzieciom bezpieczne korzystanie z ogrodu od przeciwnej strony furtki i bramy wjazdowej. Projekt domu jednorodzinnego na wąską działkę wykorzystuje możliwość zagospodarowania wysokości kosztem szerokości budynku. Wnętrza takich projektów zachwycają nowoczesnym rozkładem pomieszczeń oraz funkcjonalnością.

Kiedy warto zdecydować się na projekt domu parterowego?

Domy parterowe znakomicie sprawdzają się na rozległych działkach, które umożliwiają bliski kontakt z przyrodą. Świetnie sprawdzą się przy lesie, niedaleko jeziora lub rzeki. Odpowiednie są dla osób, które lubią nieograniczony dostęp do ogrodu oraz nie chcą inwestować w strop oraz schody. Wybierając projekt domu parterowego koniecznie należy dopasować go do rozmieszczenia względem kierunków świata. Można znaleźć projekty, uwzględniające zarówno wejście od strony drogi dojazdowej oraz salon z wejściem do ogrodu.

W dobie nowoczesnych technologii, można stworzyć dom parterowy, który będzie wydajny energetycznie. Tę kwestię również uwzględniają projekty. Aby dom parterowy był komfortowy, warto wybrać projekt, który uwzględnia podział na strefę dzienną i nocną – prywatną. Kotłownia nie powinna być łatwo dostępna, a w strefie prywatnej przyda się łazienka. Toaletę dla gości koniecznie należy zaplanować niedaleko salonu i jadalni. 

Projekty domów jednorodzinnych, które nie pochłoną znacznego budżetu

Koszt realizacji budynku jest często determinantą przy wyborze projektu. Warto wtedy zwrócić uwagę na projekty budynków o jedno lub dwuspadowym dachu, pozbawione ozdób i dodatkowych elementów, generujących koszty. Prosta, zwarta bryła i powierzchnia, nie przekraczająca 150 m² to gwarancja najniższych kosztów budowy do stanu deweloperskiego. Standard wykończenia zależy już od indywidualnych gustów i możliwości. W projektach tanich w budowie przewidziano sprytne, użyteczne rozwiązania oraz dokładnie zaplanowano przestrzeń wspólną, dzienną oraz przestronne strefy sypialne dla każdego z domowników.

W zależności od liczebności rodziny warto dobrać projekt z wystarczającą ilością sypialni oraz miejscem do przechowywania. Duże znaczenie mają wymiary kuchni. Im większa rodzina, tym to pomieszczenie powinno być większe. Miejsca do przechowywania w kuchni nigdy nie jest zbyt wiele. Podobnie jest z wielkością jadalni. Dla niewielkiej rodziny sprawdzi się przestrzeń, łącząca salon z kuchnią, duża rodzina potrzebuje osobnej strefy jadalnianej. 

Źródło: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-domu-jednorodzinnego/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij