Jak zacząć inwestować w nieruchomości na wynajem?

Inwestowanie w nieruchomości od dawna jest postrzegane jako jeden z najlepszych sposobów na pomnażanie swojego kapitału

Wysokie, utrzymujące się na stałym poziomie ceny mieszkań oraz duże zainteresowanie nieruchomościami zarówno na rynku wtórnym, jak i na wynajem są gwarancją powodzenia przedsięwzięcia. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się skorzystać z możliwości, jaką stwarza ten rodzaj inwestycji. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się zakup mieszkań pod wynajem. Nabycie mieszkania i jego wynajęcie stwarza bowiem możliwość pozyskiwania stałego dochodu z inwestycji. Co trzeba zrobić, by zacząć w ten sposób zarabiać? Od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości pod wynajem? Przekonajmy się.

Krok pierwszy – zdobądź kapitał

W inwestycji, bez względu na jej charakter, bez wątpienia jednym z najważniejszych aspektów pozostaje kapitał umożliwiający jej rozpoczęcie. Dotyczy to także nieruchomości. Aby móc kupić nieruchomość z przeznaczeniem na wynajem, trzeba dysponować odpowiednią kwotą. Jej wysokość uzależniona jest oczywiście od ceny wybranego lokalu, na nią zaś składa się wiele czynników, takich jak m.in. stan techniczny, stan prawny czy też lokalizacja. Analizując ceny na rynku nieruchomości, szybko można zauważyć, że z pewnością nie będzie to mała suma. Czy brak wystarczającej kwoty musi jednak oznaczać rezygnację z pomysłu inwestycji w nieruchomość pod wynajem? Oczywiście, że nie. Potrzebne środki można bowiem pozyskać przy pomocy kredytu. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala zrealizować swoje założenia, nawet wtedy, kiedy posiadany kapitał stanowi jedynie część potrzebnej sumy. Warto rozważyć skorzystanie z takiej opcji. Zaciągnięcie stosunkowo taniego kredytu, na dogodnych warunkach, dopasowanych do własnych możliwości finansowych, w połączeniu z zyskami z wynajmu zakupionego mieszkania umożliwiają bezproblemową spłatę zobowiązania. Wystarczy dobrze zaplanować swoje kolejne kroki, by móc czerpać zyski z inwestycji bez niepotrzebnych zmartwień dotyczących zadłużenia.

Krok drugi – określ cele

Podstawowym celem każdej inwestycji jest oczywiście zysk. Ale w procesie jego osiągania najważniejsza jest realizacja kolejnych etapów, czyli innymi słowy – plan inwestycji. Jeśli ma ona dotyczyć mieszkania pod wynajem, przed rozpoczęciem poszukiwań lokalu należy zastanowić się nad tym, kto będzie stanowił grupę docelową potencjalnych wynajmujących – czy będą to rodziny z dziećmi, osoby starsze, czy też może studenci. Określenie tej grupy nie jest jednoznaczne z tym, że mieszkania nie można wynająć osobie spoza niej, jednak sprecyzowanie charakteru przyszłego wynajmu znacznie ułatwia znalezienie najemców lub ewentualnych nabywców, jeśli będzie rozważana późniejsza sprzedaż lokalu. Jest to szczególnie istotne ze względu na wybór lokalizacji nieruchomości. Najlepiej, aby była ona dogodna dla każdego przyszłego najemcy, jednak spełnienie oczekiwań wszystkich w tym zakresie może być trudne. Odległość od centrum, bliskie położenie szkoły lub przedszkola, najważniejszych węzłów komunikacyjnych, sklepów i centrum handlowego, a także placów zabaw, parków i miejsc rozrywki to najważniejsze czynniki wpływające na stopień atrakcyjności danej lokalizacji. Im wyższa, tym większe zyski z wynajmu oraz sprzedaży. Warto więc dołożyć starań, by była ona jak najbardziej atrakcyjna.

Krok trzeci – znajdź dobrą ofertę

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, można zauważyć duże rozbieżności w cenach. Są one wynikiem m.in. stanu technicznego mieszkania, stanu prawnego oraz lokalizacji. Tańsze są te mieszkania, które wymagają remontu, mają niejasną sytuację prawną oraz te znajdujące się w nieatrakcyjnej okolicy. O ile w przypadku dwóch pierwszych czynników podjęcie odpowiednich, choć zazwyczaj kosztownych działań może je wykluczyć, o tyle niedogodnej lokalizacji nie da się zmienić. Dlatego najlepiej poszukać innej oferty, w przypadku której, choć koszty zakupu mieszkania będą wyższe, zysk z nieruchomości także będzie wyższy (1).

Bibliografia:

  1. „Od czego zacząć inwestować w nieruchomości?”, (https://gethome.pl/blog/od-czego-zaczac-inwestowanie-w-nieruchomosci/), data dostępu: 03.12.2021.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij