Najlepsze buty robocze do pracy w podmokłym terenie
Stąpanie po cienkim lodzie nigdy nie przynosi nic dobrego, podobnie jak praca na grząskim gruncie w niewłaściwym obuwiu roboczym. Przemoczone skarpety, możliwość zaziębienia się, a także złapania grzybicy, to już konsekwencje złego wyboru. Dlatego właśnie niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego obuwia, a więc gumowców roboczych.
Gumowce robocze – dlaczego warto je wybierać?
Przede wszystkim gumowce robocze to buty z wysoką cholewką i to już czyni je lepszym wyborem do pracy w grząskim terenie od półbutów. Nawet kiedy stopa grzęźnie w takich butach, to jednak zapewniają one odpowiednią stabilizację w pięcie, a więc ryzyko skręcenia stopy jest znikome. Oczywiście do produkcji gumowców stosowane są podeszwy wysokiej jakości, wykonane z PCV bądź gumy, które są rzeźbione, a dodatkowo mogą posiadać właściwości antyelektrostatyczne. To szczególnie ważne w przypadku pracy w trudnym terenie, gdzie istnieje ryzyko porażenia prądem.
Gumowce – co mamy do wyboru?
Gumowce występują w wersji wiosenno-letniej, jak i jesienno-zimowej, mogą bowiem poza elastyczną cholewką posiadać wkład filcowy, który zapewnia komfort termiczny. Wszystkie gumowce są wodoodporne i wodoszczelne, a zapewniają to zastosowane materiały. Można wybrać gumowce wykonane z PCV, odznaczające się trwałością i odpornością na uszkodzenia, a także tworzywa EVA, które jest lżejsze i niezwykle elastyczne. Gumowce wykonane z tworzywa łatwiej się czyści, co jest nie bez znaczenia w przypadku pracy wykonywanej w podmokłym terenie. Leśniczy może zdecydować się również na gumowce z cholewką wykonaną ze śliskiego materiału wodoodpornego, które świetnie sprawdzają się w warunkach zimowych, gdyż posiadają dodatkowe ocieplenie z polaru. Zaletą takiego obuwia jest fakt, że można je wykorzystać również na co dzień, kiedy są roztopy i trudno jest znaleźć obuwie, które w takich warunkach dobrze się sprawdzi. Do pracy na budowie warto wybrać gumowce z podnoskiem metalowym lub kompozytowym, które chronią przed uderzeniem o sile 200 J i ściskaniu z siłą 15 kN. Dostępne są również gumowce, które chronią przed przebiciem stopy, gdyż posiadają wkładkę antyprzebiciową.
A może trzewiki robocze?
Do pracy w podmokłym terenie, gdzie woda nie stoi bardzo wysoko można wykorzystać również trzewiki robocze. Buty z wyższą cholewką zapewniają stabilizację kostki, a jednocześnie posiadają coś czego nie mogą zapewnić kalosze z PCV, bardzo dobrą wentylację. Dzięki temu nawet wielogodzinna praca na podwórku nie będzie skutkowała przepoceniem stóp, a jednocześnie wodoodporny materiał zapewni ich nie przemoczenie. Trzewiki, podobnie jak gumowce robocze mogą posiadać dodatkowe wzmocnienia w postaci wkładki antyprzebiciowej i podnoska. Tutaj możemy wybrać modele z bardzo wygodną podeszwą poliuretanową o podwójnej gęstości. Kluczem jest dobranie właściwego rozmiaru, aby trzewiki zapewniały stabilizację w pięcie, która jest niezbędna przy pracy na podmokłym terenie. Trzewiki mogą być wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej. W przypadku skóry naturalnej trzeba pamiętać, że by były przystosowane do pracy w warunkach stałej wilgotności muszą zostać odpowiednio zaimpregnowane. W przeciwnym razie pojawi się na nich pleśń, a tego przecież chcemy uniknąć.
Wodery – spodniobuty do zadań specjalnych
Ostatnią propozycją do pracy w podmokłym terenie są spodniobuty, czyli wodery. To buty z ultra długą cholewką, która dopinana jest np. do paska spodni. Takie buty chronią nie tylko stopę, ale całą nogę przed przemoczeniem. W warunkach, gdzie znajduje się bardzo wysoki poziom wód i trzeba zrobić rekonesans przed jej odpompowaniem sprawdzą się idealnie. To oczywiście najlepszy wybór dla rybaków i wędkarzy. Wodery wykonane są z solidnych materiałów sztucznych, odpornych na uszkodzenia. Tu oczywiście nie możemy liczyć na dodatkowe wzmocnienie cholewki, jak w przypadku gumowców czy trzewików roboczych. Jednak gumowa podeszwa zapewnia stabilność na śliskim i nierównym podłożu.
Buty do pracy na podmokłym terenie trzeba dopasować do jej charakteru, a przede wszystkim panujących warunków. Dzięki temu będzie można zakończyć pracę z suchymi stopami i dobrym samopoczuciem.