Najlepsze buty robocze do pracy w podmokłym terenie

Stąpanie po cienkim lodzie nigdy nie przynosi nic dobrego, podobnie jak praca na grząskim gruncie w niewłaściwym obuwiu roboczym. Przemoczone skarpety, możliwość zaziębienia się, a także złapania grzybicy, to już konsekwencje złego wyboru. Dlatego właśnie niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego obuwia, a więc gumowców roboczych.

Gumowce robocze – dlaczego warto je wybierać?

Przede wszystkim gumowce robocze to buty z wysoką cholewką i to już czyni je lepszym wyborem do pracy w grząskim terenie od półbutów. Nawet kiedy stopa grzęźnie w takich butach, to jednak zapewniają one odpowiednią stabilizację w pięcie, a więc ryzyko skręcenia stopy jest znikome. Oczywiście do produkcji gumowców stosowane są podeszwy wysokiej jakości, wykonane z PCV bądź gumy, które są rzeźbione, a dodatkowo mogą posiadać właściwości antyelektrostatyczne. To szczególnie ważne w przypadku pracy w trudnym terenie, gdzie istnieje ryzyko porażenia prądem.

Gumowce – co mamy do wyboru?

Gumowce występują w wersji wiosenno-letniej, jak i jesienno-zimowej, mogą bowiem poza elastyczną cholewką posiadać wkład filcowy, który zapewnia komfort termiczny. Wszystkie gumowce są wodoodporne i wodoszczelne, a zapewniają to zastosowane materiały. Można wybrać gumowce wykonane z PCV, odznaczające się trwałością i odpornością na uszkodzenia, a także tworzywa EVA, które jest lżejsze i niezwykle elastyczne. Gumowce wykonane z tworzywa łatwiej się czyści, co jest nie bez znaczenia w przypadku pracy wykonywanej w podmokłym terenie. Leśniczy może zdecydować się również na gumowce z cholewką wykonaną ze śliskiego materiału wodoodpornego, które świetnie sprawdzają się w warunkach zimowych, gdyż posiadają dodatkowe ocieplenie z polaru. Zaletą takiego obuwia jest fakt, że można je wykorzystać również na co dzień, kiedy są roztopy i trudno jest znaleźć obuwie, które w takich warunkach dobrze się sprawdzi. Do pracy na budowie warto wybrać gumowce z podnoskiem metalowym lub kompozytowym, które chronią przed uderzeniem o sile 200 J i ściskaniu z siłą 15 kN. Dostępne są również gumowce, które chronią przed przebiciem stopy, gdyż posiadają wkładkę antyprzebiciową.

A może trzewiki robocze?

Do pracy w podmokłym terenie, gdzie woda nie stoi bardzo wysoko można wykorzystać również trzewiki robocze. Buty z wyższą cholewką zapewniają stabilizację kostki, a jednocześnie posiadają coś czego nie mogą zapewnić kalosze z PCV, bardzo dobrą wentylację. Dzięki temu nawet wielogodzinna praca na podwórku nie będzie skutkowała przepoceniem stóp, a jednocześnie wodoodporny materiał zapewni ich nie przemoczenie. Trzewiki, podobnie jak gumowce robocze mogą posiadać dodatkowe wzmocnienia w postaci wkładki antyprzebiciowej i podnoska. Tutaj możemy wybrać modele z bardzo wygodną podeszwą poliuretanową o podwójnej gęstości. Kluczem jest dobranie właściwego rozmiaru, aby trzewiki zapewniały stabilizację w pięcie, która jest niezbędna przy pracy na podmokłym terenie. Trzewiki mogą być wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej. W przypadku skóry naturalnej trzeba pamiętać, że by były przystosowane do pracy w warunkach stałej wilgotności muszą zostać odpowiednio zaimpregnowane. W przeciwnym razie pojawi się na nich pleśń, a tego przecież chcemy uniknąć.

Wodery – spodniobuty do zadań specjalnych

Ostatnią propozycją do pracy w podmokłym terenie są spodniobuty, czyli wodery. To buty z ultra długą cholewką, która dopinana jest np. do paska spodni. Takie buty chronią nie tylko stopę, ale całą nogę przed przemoczeniem. W warunkach, gdzie znajduje się bardzo wysoki poziom wód i trzeba zrobić rekonesans przed jej odpompowaniem sprawdzą się idealnie. To oczywiście najlepszy wybór dla rybaków i wędkarzy. Wodery wykonane są z solidnych materiałów sztucznych, odpornych na uszkodzenia. Tu oczywiście nie możemy liczyć na dodatkowe wzmocnienie cholewki, jak w przypadku gumowców czy trzewików roboczych. Jednak gumowa podeszwa zapewnia stabilność na śliskim i nierównym podłożu.

Buty do pracy na podmokłym terenie trzeba dopasować do jej charakteru, a przede wszystkim panujących warunków. Dzięki temu będzie można zakończyć pracę z suchymi stopami i dobrym samopoczuciem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij