Pielęgnacja domu po zimie

Pielęgnacja domu po zimie

Każda pora roku ma wpływ na odpowiednie zużycie się pewnych budynków, w tym domku jednorodzinnego. Przyznamy, że najwięcej utrapień pod tym względem może przynieść zima. I dlatego po okresie zimowym wszyscy właściciele takich nieruchomości powinni zdecydować się na ich odświeżenie, dodatkową pielęgnację. Dzięki temu uda się prześledzić, w jakim stanie znajduje się elewacja, rynny i sam dach.

Możliwe, że mróz, śnieg, a zarazem niskie temperatury przyczyniły się do mniejszych i poważniejszych uszkodzeń. Gdybyśmy się nimi nie zajęli od razu, to później moglibyśmy liczyć się z poważniejszymi uszkodzeniami.

Jak odświeżamy elewację po okresie zimowym?

Pielęgnacja domu po zimie - odświeżenie elewacji

Po zimie elewacja posiada pewne uszkodzenia i dobrze byłoby zająć się nimi jak najszybciej. Okazuje się, że małe pęknięcia mogą już niedługo okazać się poważnymi dziurami. Do naprawienia takiej elewacji wystarczy wykorzystać wysokiej klasy zaprawę klejącą do styropianu czy wełny. Gdybyśmy zauważyli pewne rysy, to decydujemy się na ich minimalne pogłębienie, poszerzenie, a następnie oczyszczenie i wypełnienie za pomocą zakupionej zaprawy.

Inaczej dzieje się w przypadku wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. W takim razie usuwamy uszkodzony element elewacji, oczyszczamy szczelinę, siatkę zbrojną. Gruntujemy podłoże i przycinamy materiał termoizolacyjny, aby móc zmieścić się w takim miejscu. Przyklejamy go dokładnie za pomocą zaprawy klejącej. Następnie kończymy to uszczelnieniem siatką zbrojną. Uważamy, aby zachodziła na istniejącą siatkę występującą na pozostałej części elewacji. Na sam koniec gruntujemy, nakładamy tynk i malujemy.

Zabezpieczenie elewacji domu przed zielonym nalotem

Pielęgnacja domu po zimie - zabezpieczenie przed zielonym nalotem

Zielony nalot często pojawia się na elewacji, kiedy jest ona często narażona na działanie wilgoci, a zarazem słońca. Nie chcemy, aby taka pleśń czy zagrzybienie się pogłębiało. I dlatego dobrze jest wykorzystać szorstką szczotkę bądź szpachelkę do usunięcia takich zanieczyszczeń. Następnie myjemy elewacje poprzez myjkę ciśnieniową.

Zawsze mamy możliwość skorzystania z pomocy firm specjalizujących się w czyszczeniu elewacji. Dbają one wtedy jeszcze o zastosowanie specjalnych preparatów glonobójczych i grzybobójczych. I pamiętajmy, że ponowne malowanie elewacji jest możliwe dopiero około 30 dni po zaaplikowaniu do niej środków chroniących przed pleśnią i grzybem.

Ochrona drewnianych elementów

Jeśli w elewacji naszego domu, na tarasie bądź w jeszcze innych miejscach pojawiają się elementy drewniane, to również co pewien czas, najlepiej co roku, powinniśmy przyjrzeć się ich jakości. Możliwe, że konieczna będzie dodatkowa impregnacja drewna.

Do dyspozycji są różnorodne środki impregnujące, które są w stanie ochronić drewno na kolejne lata. Nie chcemy przecież już po kilku latach wymieniać takie drewniane elementy na nowe, to mogłoby stanowić dla nas zbyt kosztowną inwestycję.

Dbamy o dom wewnątrz

Dbanie o dom wewnątrz

Okazuje się, że również wygląd wewnętrzny domu ma bardzo istotne znaczenie na jego wytrzymałość. Jeśli więc chcemy o niego zadbać, to przez cały czas powinniśmy starać się zachować w nim porządek.

Przyczynia się do tego już właściwe wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Przeciwdziałamy wtedy powstawaniu pleśni, grzybów i dodatkowych zanieczyszczeń. Zarazem dbamy o to, aby w domu pojawiało się bezpieczne środowisko dla nas i naszych krewnych.

Podsumowanie: Każda pora roku to pewne wyzwanie dla domku jednorodzinnego. Natomiast można poczynić odpowiednie starania, aby po wielu latach dom znajdował się w świetnym stanie, jak nowy. Wystarczy tylko zaplanować prace konserwacyjne domy, które organizujemy po każdej porze roku. A zanim nastanie zima, to jeszcze w okresie jesieni przeglądamy nasz dom. Chcemy mieć całkowitą pewność, że jest on przygotowany pod względem budowlanym na kolejną zimę. Sprawdzamy dach, orynnowanie, jak i jeszcze inne elementy. Jedynie coś takiego gwarantuje nam, że po zimie nie pojawia się tak wiele uszkodzeń. Eliminujemy je na bieżąco i później cieszymy się z niższych kosztów użytkowania takiego domu. Dbamy o niego również wewnątrz i to sprawia, że także ściany wewnętrzne i sama podłoga, dach, prezentuje się w świetnym stanie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij