Pompy ściekowe – rodzaje i zastosowania

Pompy do urządzenia służące do pompowania wody zanieczyszczonej i czystej. W zależności od rodzaju ścieków stosuje się różnego rodzaju pompy. O jakich rodzajach mowa i o czym warto wiedzieć? Czym jest pompa ściekowa i jak jest zbudowana?

Czym są pompy ściekowe?

Pompy ściekowe są urządzeniami przeznaczonymi do pompowania wody, zarówno czystej, jak i brudnej. Bardzo często pompy ściekowe wyposażone są w wirniki z tnącym nożem. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia są rozdrabniane, a sama pompa może pracować wydajnie. Noże tnące posiadają m.in. pompy szlamowe (https://www.dostudni.pl/pompy-do-szlamu,c114.html).

Pompy ściekowe są łatwe w obsłudze, działają cicho i wydajnie, znajdują swoje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach- w budownictwie, w ogrodnictwie, rolnictwie, przemyśle czy w oczyszczalniach i przepompowniach ścieków. Pompy tego rodzaju są używane także przy opróżnianiu domowych szamb czy osadników gnilnych.

Pompy ściekowe wirowe

Pompy ściekowe wirowe są jednym z dwóch zasadniczych rodzajów pomp do tłoczenia ścieków przemysłowych i komunalnych (drugim rodzajem są pompy wyporowe). Pompy ściekowe wirowe są bardzo wydajne, potrafią tłoczyć nawet do kilku tysięcy m3 ścieków w ciągu godziny. Konserwacja takich pomp jest bardzo łatwa, podobnie, jak ich eksploatacja. Pompy tego rodzaju nadają się do ścieków nieoczyszczonych i wstępnie oczyszczonych, do szlamów czy osadów. Wyjątkowo wydajne są pompy z rozdrabniaczem.

Pompy zatapialne

Pompy zatapialne cechują się przede wszystkim tym, że pracują zanurzone pod wodą. Ich głównym zadaniem jest przepompowanie i wypompowywanie wody z szamba, ze studni czy innych źródeł wody. Cechą charakterystyczną dla pomp zatapialnych jest brak wytwarzanego dużego ciśnienia. Maksymalna wysokość podnoszenia wody to kilkanaście metrów, a wytwarzane ciśnienie sięga 1 bara.

Pompy zatapialne mogą służyć do wody czystej lub do wody brudnej. Pompy do wody czystej służą przede wszystkim do wypompowywania wody z basenów, a także do napełniania oczek wodnych. Mówiąc prościej, tego rodzaju pompy służą do pompowania jedynie wody z czystego źródła. Pompy do wody brudnej natomiast służą do pompowania wody, która zawiera w sobie drobne zanieczyszczenia. Może to być wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń, ze zbiorników na deszczówkę czy z oczek wodnych. Pompy do wody brudnej to również pompy do szamba i gnojowicy.W pompowanej cieczy mogą znajdować się zanieczyszczenia.

Wiele modeli pomp do brudnej wody posiada wspominane już rozdrabniacze, najczęściej w postaci noży. Pompy do wody brudnej to również pompy służące do pompowania wody z piaskiem, znajdujące swoje zastosowanie przede wszystkim podczas wielu prac budowlanych.

Pompy do wody czystej i do brudnej wody- czym się od siebie różnią?

Pompy zatapialne do wody czystej i brudnej różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją. Szczególnie modele z rozdrabniaczami są masywniejsze i bardziej stabilne, często wykonane są ze stali nierdzewnej. Pompy do tłoczenia ścieków komunalnych muszą być o wiele masywniejsze od pomp do tłoczenia czystej wody, stąd różnice w konstrukcji obu urządzeń.

Pompy do wody brudnej są używane nierzadko do przepompowywania wody ze sprzętu kuchennego i łazienkowego. Nie nadają się do pompowania wody z dużymi zanieczyszczeniami, ale z tymi drobnymi radzą sobie zupełnie nieźle. Jeżeli w wodzie mimo wszystko znajdą się jakieś grubsze zanieczyszczenia, mogą one doprowadzić do poważnej awarii pompy, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia urządzenia.

Jak wybrać odpowiednią pompę zatapialną?

W zależności od zastosowania, pompa musi być dobrana we właściwy sposób. Jeśli jej celem jest zastosowanie w awaryjnej sytuacji, np. w sytuacji zalania, najlepiej jest wybrać model masywniejszy, radzący sobie z zanieczyszczeniami i przeznaczony do pracy w trudnych warunkach. Warto zastanowić się, czy pompa będzie pracować bez nadzoru. jeżeli tak, warto zdecydować się na model z wyłącznikiem pływakowym, który w odpowiednim momencie, a więc wtedy, gdy poziom zalegającej cieczy będzie już niższy niż minimalny określony poziom, po prostu się wyłączy. Zapobiegnie to uszkodzeniom sprzętu.

Pompa do wc- kiedy się przyda?

Pompa do WC składa się z obudowy i pompy z nożami. W zbiorniku zainstalowany jest włącznik, który uruchamia pompę, gdy poziom ścieków w zbiorniku zostanie osiągnięty. Czy w każdym gospodarstwie konieczne jest zainstalowanie pompy do WC? Okazuje się, że nie. Montuje się ją tam, gdzie najbliższe piony kanalizacyjne są znacznie oddalone i nie ma możliwości wyprowadzenia z nich rur kanalizacyjnych. Poza tym, pompy do WC przydadzą się, gdy grawitacyjny spływ ścieków jest niemożliwy z powodu położenia poniżej poziomu kanalizacji. Pompy do WC najczęściej stosowane są w restauracjach, lokalach użytkowych i wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko mocnego obciążenia instalacji kanalizacyjnej.Pompy do WC najwyższej jakości znajdziesz tutaj: https://www.dostudni.pl/pompa-toaletowa-aquasan-pro-do-wc-przepompownia,id2475.html.

Pompy o najwyższej wydajności oferuje Sklep dostudni.pl.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij