Prace w ogrodzie na jesień - zagospodaruj odpady

Prace w ogrodzie na jesień – zagospodaruj odpady

Nadchodząca jesień to moment, w którym trzeba zadbać o zagospodarowanie ogrodowej przestrzeni czy usunięcie pojawiających się odpadów. Ciekawym rozwiązaniem będzie budowa kompostownika. Pozwala on na zagospodarowanie odpadów organicznych, a jednocześnie sprawi, że powstanie naturalny nawóz. Zapraszamy na nasz poradnik jak zrobić drewniany kompostownik.

Ostatnie koszenie trawnika – zagospodaruj odpady w kompostowniku

Nawożenie roślin cebulowych i innych to konieczność, by uzyskać dobre efekty prowadzonych upraw. Właśnie z tego względu warto pomyśleć o kompostowniku. Samodzielnie przygotowany nawóz z trawy, opadłych liści i innych odpadów to najlepsze rozwiązanie. Zarówno rośliny cebulowe, jak i w przypadku krzewów owocowych zastosowanie takiego nawozu będzie dawało dobre efekty.

Kompost jest w pełni ekologiczny, użyźnia glebę dzięki temu, że dostarcza próchnicę, co w przypadku drzew owocowych może przynosić lepsze efekty. Jednak nie tylko rośliny owocowe czy warzywa można w ten sposób nawozić. Kompost będzie dobry także, jeśli weźmie się pod uwagę zimozielone krzewy liściaste czy rośliny cebulowe wrażliwe, które wymagają bardzo dobrych warunków.

Nawożenie krzewów owocowych – co może znaleźć się w kompostowniku

Tak jak wskazano, kompostem, można nawozić rośliny dwuletnie, rośliny doniczkowe, cebulki kwiatowe i drzewa owocowe i krzewy owocowe. Kompostownik to świetne rozwiązanie, pozwala skutecznie nawozić rośliny, a dodatkowo ułatwia usuwanie odpadów z domu i ogrodu.

W kompostowniku znaleźć się mogą wszelkie odpady organiczne, jakie generujemy w ogrodzie i w domu. Pozostałości z posiłków, resztki jedzenia, ale również opadłe liście oraz skoszoną trawę.

Przed nadejściem zimy, gdy wykonuje się jesienne prace w ogrodzie, będzie można usunąć organiczne pozostałości i umieścić je w kompostowniku.

Po czasie, gdy powstanie nawóz wykonując sadzenie roślin, będzie można zadbać o przygotowanie podłoża. Najlepiej nałożyć nawóz i wykonać przekopywanie gleby, by wprowadzić odżywcze substancje w glebę i zapewnić sobie, że również rośliny wrażliwe, rośliny wieloletnie, delikatne rośliny otrzymały cenne substancje pobudzające ich wzrost.

Jak zbudować kompostownik i zadbać o swoje rośliny cebulowe

Budowa kompostownika z drewna nie będzie trudnym zadaniem. Wystarczy skompletować 4 paliki, deski, siatkę, folię perforowaną, młotek i gwoździe oraz zszywacz. Mając wszystkie elementy, będzie trzeba wybrać miejsce na kompostownik.

Najlepiej jeśli planując jesienne porządki znaleźć miejsce na uboczu, bez dostępu dla dzieci. W rogach wyznaczonego miejsca wkopuje się paliki, następnie deski należy zabezpieczyć impregnatem i przyciąć na odpowiednią długość. Deski mocujemy do palików, dzięki czemu obudowujemy ściany kompostownika.

Gotowe ścianki należy obłożyć folią perforowaną oraz siatką. Na całej przestrzeni muszą się znaleźć dziury, które będą umożliwiały docieranie powietrza, ponieważ wtedy będzie można stworzyć kompost.

Gotowy kompostownik – jak zacząć zbierać odpady

Gdy kompostownik jest gotowy, na dnie układa się warstwę drenażu i potem można zacząć kompostowanie. Należy zacząć zbierać odpady, można ułożyć nieco suchych liści, pozostałości z trawy i resztki roślin. Przed wystąpieniem pierwszych przymrozków należy dodatkowo zabezpieczyć kompostownik.

Jeśli zadba się o to przed nadejściem mrozów, będzie można zapewnić właściwe warunki dla rozwoju kompostu. Gdy zaś ten powstanie będzie można nawozić krzewy iglaste, osiągnąć świetne efekty przy uprawie np. najpiękniejszych kwiatów jak https://www.vidaron.pl/poradnik/najpiekniejsze-kwiaty-kwitnace-jesienia-przeglad-popularnych-gatunkow. Kompostownik niesie za sobą wiele korzyści, dlatego warto o nim pomyśleć i zdecydować się na jego budowę.

Jak widać, nie jest to zadanie trudne, a korzystać będzie można z wielu pozytywnych efektów, które uzyska się, mając do dyspozycji własny nawóz np. do warzyw korzeniowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij